Fabrikalar AVM mi olacak?

Fabrikalar AVM mi olacak?

12.03.2018

Geçmişte kamuya ait işletmeler satıldıktan sonra pek çok fabrika kapatılarak, oldukça değerli olan arazileri üzerine AVM’ler inşa edilmiş olması, şeker fabrikalarında da aynı akıbetin yaşanacağı endişesine neden oldu…


Kamuya ait işletmeler satıldıktan sonra, kapatılan fabrikaların değerli arazilerinde bugün AVM ve rezidanslar yükselirken, ihale kararı alınan 14 şeker fabrikasının da aynı akıbete uğraması bekleniyor.
Kırşehir kamuoyunda büyük tepki çeken satış kararının ardından, şeker fabrikalarının da bugüne kadar pek çok örnekte olduğu gibi AVM ve rezidansa dönüşeceği endişesi yaşanıyor.
Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ile fabrikaların kapatılmayacağı ve hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğine yönelik hükümet açıklamalarına rağmen, geçtiğimiz yıllarda yapılan özelleştirmelerle kapatılan fabrikalar gibi Kırşehir Şeker Fabrikası’nın aynı akıbeti yaşayacağı endişesi taşıyan Kırşehir’de esnaf, çalışan ve vatandaşların tepkisi çığ gibi büyürken, fabrikaların zarar ettiğine yönelik açıklamaların gerçekçi olmadığı dile getiriliyor.
Kırşehir Şeker Fabrikası Türkiye ekonomisine 215 milyon TL katkıda bulunurken, esnaf ve vatandaş ile çalışan ve çiftçiler düşünüldüğünde toplumsal açıdan da özelleştirmenin bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiği belirtiliyor.
Geçmişte başta Et Balık Kurumu olmak üzere kamuya ait işletmeler satıldıktan sonra, pek çok fabrika kapatılarak, oldukça değerli olan arazileri üzerine AVM’ler inşa edilmişti. Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya, Adana, Çanakkale gibi birçok ilde halen faaliyette bulunan AVM ve rezidansların arsaları üzerinde geçmişte kamuya ait fabrikalar bulunuyordu.
Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte 14 şeker fabrikasının özelleştirmesine ilişkin alınan kararın ardından Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından Türkşeker’e ait Tekirdağ’daki 13 bin metrekarelik alanda imar değişikliğine gidilmesi, fabrikaların üretim yerine imara açılacağının bir göstergesi olarak yorumlandı. Fabrika henüz satılmadan, arsasının, konut alanına dönüştürülmesine karar verildi. Fabrikayı satın alan şirket, buraya AVM ve lüks rezidans da dahil her türlü ticari yapı ve konut yapabilecek. Üstelik ÖYK imar değişikliğine itirazın önünü de şimdiden kapattı.
Şeker-İş Başkanı İsa Gök de, satılacak şeker fabrikalarının kapatılarak değerli arsa ve arazilerine tıpkı EBK’da olduğu gibi lüks konut ve AVM türü ticari alanlar yapılacağını açıklamıştı. Bugüne kadar birçok ilde kamuya ait fabrikaların satıldıktan sonra kapatılıp binaları yıkıldı.
İşte bazı örnekler:
ANKARA: Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün yanında bulunan Et Balık Kurumu kombinası arazisiyle birlikte satıldı, yerine AnkaMaal AVM yapıldı.
ADANA: 43 bin 525 metrekarelik TEKEL Sigara Fabrikası yerine 3 AVM yapıldı. Fabrika, 2008’de British American Tabacco (BAT) şirketine satıldı. BAT da araziyi 3 Aralık 2014’te bir firmaya sattı. Kent merkezindeki 40 dekarlık alan üzerine AVM yapıldı. 43 bin 525 metrekarelik Adana Tekel Sigara Fabrikası’nın yerine Park Adana inşa edildi.
İSTANBUL: Zincirlikuyu’daki Karayolları bina ve arsası satıldı ve buraya da alışveriş merkezi ile rezidans yapıldı. İstanbul Zincirlikuyu’daki Karayolları arazisi satıldıktan sonra üzerine AVM yapıldı.
SAMSUN: Samsun Sigara Fabrikası satıldı ve yerine Bulvar Samsun AVM yapıldı. Mecidiye ve Gazi caddeleri ortasında yer alan Bulvar Samsun, 17 bin 400 metrekarelik bir alan üzerine kuruldu.
MALATYA: Malatya Tekel Sigara Fabrikası’nı satın alan firma, 43 dönüm üzerine AVM yaptı. Fabrika, özelleştirme kapsamında, 2008 yılında BAT’a satılmıştı. BAT da burayı 2011 yılında 20 milyon dolara özel bir firmaya sattı. Malatya Tekel Sigara Fabrikası özelleştirme kapsamında satıldıktan sonra AVM oldu.
ÇANAKKALE: Çanakkale’de Tekel Kanyak Fabrikası satıldı ve yerine “17 Burda” adıyla AVM yapıldı. Fabrika 2003 yılında kapatılmıştı.
ANTALYA: Özelleştirme İdaresi tarafından Kepez Belediyesi’ne devredilen, Kepez Belediyesi’nin de merkezi Hollanda’da bulunan Multi Turkmall adlı şirkete sattığı 480 bin metrekarelik Sümerbank Dokuma Fabrikası arazisine yapılacak AVM yargıdan döndü. Fabrika müzeye dönüştürülecek.
BURSA: Ankara yolu Karapınar mevkiinde bulunan Et Balık Kurumu’nun 60 dönümlük arazi ve fabrikası satıldı ve yerine AVM ve konut inşa ediliyor. 35 iş yeri ile faaliyetini sürdüren Et ve Balık Kurumu’nun bugüne kadar 18 işletmesi satıldı, 5 adedi bedelsiz olarak resmi kurumlara devredildi, 3’ü de kapatıldı.
“FABRİKALAR AVM’YE DÖNÜŞECEK!”
BU ARADA Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi Başkanı Dr. Işık Özkefeli de, “Özelleştirilmek istenen şeker fabrikaları konuta, AVM’lere dönüştürülecek, üretim merkezlerinin yerini tüketim tapınakları alacaktır” dedi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Özkefeli, “Şeker fabrikaları Türkiye Cumhuriyetinin yol göstericisi Altı Ok’un Devletçilik ilkesinin en güzel ve ilk hayata geçirilen adımlarından biridir. 17 Şubat 1923 günü açılan İzmir İktisat Kongresinde görüşülüp karara bağlanan ekonomik bağımsızlığı da elde etme kararlılığı ve hedefi doğrultusunda, bir yanda özel sektör, diğer yanda kamu girişiminin yarıştığı, birinin gücünün tükendiği noktada diğerinin yardıma koştuğu örnek bir girişimdir. Şeker fabrikaları, tüm ülke coğrafyasına yayılacak şekilde planlanmış ve hayata geçirilmiştir. Pancar bitkisinin özellikleri nedeni ile yüksek rakımlı yerlerde de yetiştirilmeye başlanmış, bu yolla kırsal kesimden kentlere, Doğu’dan Batıya göç engellenmiştir. Zaman içinde dışardan şeker alan ülke, yerini dışarıya şeker satan ülke haline gelmiştir” dedi.
Şeker fabrikalarının daha sonra başka amaçlar için kullanılacağını söyleyen Özkefeli, “Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin arkasında emperyalist tekellerin 20 yıla varan “kararlı” ve hain mücadelesi vardır. Emperyalizme verilen sözler yerine getirilmektedir. Şimdi özelleştirilmek istenen şeker fabrikaları konuta, AVM’lere dönüştürülecek, üretim merkezlerinin yerini tüketim tapınakları alacaktır. Ülkede yıkıma uğrayan şeker sektörünün yerini ise GDO’lu tatlandırıcılar alarak Türk halkı doğacak hastalıklarla ilaç tekellerinin insafına terk edilecektir. Türk halkı bu yıkıma izin vermeyecektir. İşçisiyle, sendikasıyla, çalışanlarının aileleri ile, pancar üreticisi ile, tüketicisiyle, siyasal partisiyle, demokratik kitle örgütüyle direnecek ve Cumhuriyetin bu ilk ekonomik kalelerini emperyalizmin insafına terk etmeyecektir” şeklinde konuştu.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .