“Ey milletim biz de sizin ayağınızın turabı, dertlerinizin ortağı olmaya devam ediyoruz”

“Ey milletim biz de sizin ayağınızın turabı, dertlerinizin ortağı olmaya devam ediyoruz”

25.09.2017

Neşet Ertaş’ı sözleriyle yad eden Başbakan Binali Yıldırım:
“Ey milletim biz de sizin ayağınızın turabı, dertlerinizin ortağı olmaya devam ediyoruz”

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Bozlak Ustası merhum Neşet Ertaş’ın Abdallık geleneğinin Muharrem Ertaş’tan sonraki en büyük temsilcisi olduğunu söyledi.
Neşet Ertaş’ın aramızdan ayrılışının 5’inci yılında adına düzenlenen festivali başlatırken, adına inşa edilen Kültür Merkezi’nin açılışını yapan Başbakan Binali Yıldırım, gönül insanı Neşet Ertaş’ı anlatmaya sözlerin yetersiz kaldığını ifade ederek, şöyle konuştu:
“İki gün öncesinden Neşet babanın huzurundayız. Mekanı cennet olsun. Sesi gönüllerimizde cismi olmasa da yankılanmaya devam ediyor. Büyük romancımız, değerli yazar Yaşar Kemal’in ifadesiyle Bozkırın Tezenesi olan Neşet Ertaş’ın sazı yüreğimize, vicdanımıza ruhumuza dokunmaya devam ediyor. Bu vesileyle Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nin Kırşehir’imize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu yıl ilki düzenlenen Kültür Sanat Festivali’nin her geçen yıl daha da artarak, daha da zenginleşerek ve geniş katılımlarla devam edeceğine yürekten inanıyorum. Türkiye’nin önemli değerlerinden biri olan Neşet Ertaş’a vefa göstermek hepimizin vazifesidir. Hem Neşet Ertaş adına düzenlenen bu festivale, hem de üstadın adını taşıyan Kültür Sanat Merkezi’ne emek veren, zaman ayıran, destek veren herkesi canı gönülden tebrik ediyorum. Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültürevi 2014 yılından beri hizmette ve bugün de Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi bu hizmet halkasında yeni bir eserdir. Kültür ve Sanat Merkezimizi Kırşehir Belediyesi inşa etti. Belediye Başkanımıza gösterdiği bu vefa, bu hizmet için teşekkür ediyorum. Her iki eser de gönül sultanlarımızın asil hatırasını ve bizlere miras bıraktıkları eserlerini yaşatacak, buna inanıyoruz. Dede Korkut’tan Mevlana’ya, Hacı Bektaş-ı Veli’den Hacı Bayram’a, Ahi Evran’dan Aşık Paşa’ya hamurumuzu yoğuran bütün çınarlarımız bu mekanlarda yad edilecektir. Keza Muharrem Ertaş’ın, Hacı Taşan’ın, muhabbet dolu mirası da bu mekanlarda gelecek kuşaklara aktarılacak. Hayırlı uğurlu olsun.
“Birçoğunuzun da bildiği bir hikâyeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Kırşehirliye sormuşlar İstiklal Marşı’nı kim yazdı diye. Şöyle cevap vermiş, ‘Muharrem Emmim yazdı desek okuma-yazması yoğudu. Hacı Emmim yazdı desek acep okuma-yazması var mıydı? Yazsa yazsa Neşet Ağam yazmıştır.’
“Bütün okumuşların cevabını vermesi gereken bir soru vardı. Kendi yaptığı türkülerden garip mahlasını kullanan Neşet Ertaş o yoksullukta, o mahrumiyette, acaba o hikmetli dili o irfanı nerden devralmıştı. Abdallık geleneğinin Muharrem Ertaş’tan sonraki en büyük temsilcisi acaba o dili o manayı nereden almıştır. Hep konuşmamızda bu topraklarda metini, ruhunu ifade etmek için söylediklerimizi merhum Neşet Ertaş tek bir cümleyle özetliyor, ‘Gönülden gönüle yol gizli gizli.’ İşte bu beş kelimelik cümleyle anlatmak için saatlerce konuşsanız az gelir. O ise zor olanı başararak bir cümlede özetlemiş. Bakınız Zahide’m, Gönül Dağı, Yalan Dünya’yı ölümsüzleştiren Neşet Ertaş ne diyor? ‘Garibim can yakıp gönül kırma/Senden ayrı mekan kurmadım/Daha bir gönüle ikrar vermedim/Batınım sen oldun zahirim sensin/Evvelim sen oldun ahirim sensin.’
İşte mana bu, gönül bu, not bu. 5 yıl önce hakka yürüyen Neşet Ertaş’ı 7’den 70’e hepimiz özlüyoruz. Allah’tan sesini, türkülerini dinleyebiliyoruz. Ama sohbeti de, sazı da, sözü de çok lezzetliydi. O milletin sanatçısıydı. Tıpkı Aşık Veysel gibi, tıpkı Aşık Mahsuni gibi, Sümmani gibi, Fahri Kayaman gibi, Karacaoğlan gibi. Milletin sanatçısı olduğunu şöyle ifade etti. Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı iken kendisine devlet sanatçısı payesi vermek istiyordu. O da bu teklife şöyle karşılık veriyordu. Hepimiz bu devletin sanatçısıyız. Ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık gibi geliyor diye teklifi kabul etmiyor. Ve şu sözleriyle ne kadar büyük bir üstat olduğunu bir kez daha gösteriyordu. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk o, şimdiye kadar ben devletten bir kuruş almadım, bir tek Büyük Millet Meclisi’nden Üstün Devlet Ödülü aldım ve bunu kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdadım adına aldım. Evet, Neşet Usta’yı, Neşet Babayı bir kez daha rahmetle, minnetle yâd ediyoruz. Allah mekânını cennet eylesin.
“Onun ve onun bir gönül üstadı olmasına vesile olan babası Muharrem Ertaş’ı da aynı duygularla yad ediyoruz. İnşallah bu değerli sanatçılarımızın, ustalarımızın, izinden giden bıraktıkları eseri bu değerli mirasın değerini bilen evladı gibi Hüseyin Ertaş gibi yeni yeni kuşaklar yetiştiren yeni neslin içinde de böyle büyük bir kuşak ortaya çıkar.
“Neşet Ertaş’ın sözüyle ayağının turabıyım, dertlerinizin ortağıyım diyor, biz de hükümet, AK Parti iktidarı olarak 15 yıldır diyoruz ki ey milletim biz de sizin ayağınızın turabı, dertlerinizin ortağı olmaya devam ediyoruz.”
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .