Eviniz güvenli mi, farkında mısınız?

Eviniz güvenli mi, farkında mısınız?

14.10.2017

Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü’nde evimizin ne kadar güvenli olduğuna ilişkin farkındalık yaratılırken, afetlerin neden olduğu kayıpların en aza indirilmesine yönelik planlama yapılıyor…

Kırşehir Afet ve Acil Durum İl Müdürü Metin Alpaslan, 13 Ekim Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.
Açıklamasında, evimizin güvenli olduğunun ne kadar farkında olduğumuza dikkat çekerek, afetlerde kayıpları en aza indirmek için yapılan planlamalarla ilgili bilgiler veren Metin Alpaslan, Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü’nün risk azaltma ve risk farkındalığı küresel kültürünü destekleme yöntemi olarak afet önleme, zarar azaltma ve hazırlığı içerdiğini, ilk kez 1989 yılında BM Genel Kurulunun çağrısıyla başlatıldığını, 2009’dan bu yana da her yılın 13 Ekim’in “Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü” olarak değerlendirildiğini söyledi.
Kırşehir AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan, açıklamasında şunları kaydetti:
“14-18 Mart 2015 tarihinde Japonya’nın Sendai kentinde düzenlenen BM Afet Risklerinin Azaltılması 3. Dünya Konferansı’nda Sendai Afet Risk Azaltma Çerçevesi kabul edildi. Bu çerçeve ile 2015 yılından itibaren başlamak üzere 15 yıllık bir plan ile bireylerin, işletmelerin, toplulukların ve ülkelerin afet nedeniyle ekonomik, fiziksel, sosyal, kültürel ve çevresel varlık kayıplarının önemli ölçüde azaltılması hedeflenmektedir.
“Sendai Çerçevesinde bulunan 7 hedef, her yıl bir hedefi gerçekleştirmek şeklinde kampanya haline getirildi. Bu yılın hedefi ise ‘2030 yılına kadar küresel olarak afetlerden etkilenmiş insan sayısını önemli ölçüde azaltmak, 2005-2015 yılına kıyasla 2020-2030 yılında her 100 bin kişide ortalama küresel rakamı azaltmak.’
“Bu yılın amacı; koruma, önleme ve afetlerden etkilenmiş insan sayısını azaltmak, özellikle ölüm riskinin, yaralanmanın, hastalıkların, yaşam kaybının, yer değiştirmenin (afet kaynaklı göç) ve afet olaylarından sonra temel hizmetlere erişimin eksikliğinin artması(büyümesi), kadınlar, çocuklar, engelliler ve yaşlıların dâhil edilmesidir. Tüm bunlar göz önüne alınarak afetlerden etkilenme ve yer değiştirme oranını önemli ölçüde azaltarak ‘Evim Güvenli Evim’ sloganı esas alınmıştır.
“Bu bağlamda güvenli yaşam kültürünü oluşturmak büyük önem arz eder.
“Güvenli yaşam, her türlü tehlikeye karşı bilgili ve hazırlıklı olmakla mümkündür. Bunun için;
a) Çevremizde oluşabilecek afet riskleri hakkında bilgi sahibi olmalı.
b) Yeni yerleşim alanlarını afet riski taşıyan bölgeler dışına kurmalı.
c) Tehlike kaynaklarına yakın bir yerde yaşıyorsak, binamızın bu duruma uygun güvenlik seviyesinde inşa edildiğinden emin olmalı,
d) Afet ve acil durumlara karşı bir “Aile Afet Planı” hazırlamalı,
e) Tüm aile bireylerimizin afet ve acil durumlardaki temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir “Afet ve Acil Durum Çantası” hazırlamalı.
f) “Zorunlu Deprem Sigortası” ve gerekli diğer sigortaları yaptırmalı.
g) Tüm aile üyeleri acil durum telefon numaralarını ve bu numaraların nasıl aranması gerektiğini bildiğinden emin olmalı.
h) Afete hazırlık eğitimlerinin yanı sıra tamamlayıcı bilgileri içeren ilkyardım, yangın ve tahliye gibi eğitimleri almalı.
ı) Afet ve acil durumlar sırasındaki doğru davranış şekillerini öğrenmeli ve çocuklarımıza da öğretmeliyiz.”
Kırşehir AFAD olarak afet risklerinin önlenmesi, mevcut risklerin azaltılması ve afetler karşı dirençliliğin artırılması hedefi doğrultusunda Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES) gibi projeleri de Kırşehir düzeyinde geliştirerek uyguladıklarını ifade eden Alpaslan, afete dirençli toplum oluşturmada bilinçlenmenin önemine vurgu yaparak “Afete Hazır Türkiye Projesi” kapsamında eğitim ve tatbikatlara devam ettiklerini kaydetti.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .