Evde Sağlık Hizmeti hedefi aştı

Evde Sağlık Hizmeti hedefi aştı

23.03.2015

Kırşehir’de 800’ün üzerinde hasta Evde Sağlık Hizmeti’nden yararlanıyor… Hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlar, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nün yanı sıra hastaneler ile Toplum Sağlığı Merkezi’nin Evde Sağlık Hizmeti Birimi’ne başvuruda bulunabilecek…

KIRŞEHİR’DE 2010 yılı Mayıs ayında uygulanmaya başlanan Evde Sağlık Hizmeti, Sağlık Bakanlığı’nın hedefini aştı.

Sağlık Bakanlığı’nın binde 2 oranını hedeflediği Evde Sağlık Hizmeti, Kırşehir’de binde 3,5 oranına ulaştı.
Kırşehir’de 800’ün üzerinde hasta Evde Sağlık Hizmeti’nden yararlanıyor.
Evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan bireylerin muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında sağlanması, bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak birlikte verilmesini sağlayan Evde Sağlık Hizmeti’nin Kırşehir’de istenilen hedefi aştı.
Evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan bireylerin muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında sağlanması ve bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak birlikte verilmesi için Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kurumları bünyesinde Evde Sağlık Hizmetleri Birimleri kurulurken, evde sağlık hizmetlerinin sosyal devlet anlayışı ile etkin ve ulaşılabilir bir şekilde uygulanmasını sağlayarak yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla Kırşehir’de 2010 yılında uygulanmaya başlanan, bir doktor, hemşire ve sağlık memurundan oluşan ekiplerle hizmet veren Evde Sağlık Hizmeti Birimi, evde bakım hizmeti için başvurusu uygun bulunan kişileri düzenli olarak evlerinde ziyaret ediyor.
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 01.02.2010 tarih ve 3895 sayılı Bakanlık oluru ile yürürlüğe giren ve Sağlık Bakanlığı’nca sunulan “Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama ve Esasları Hak-kındaki Yönerge”nin 7. maddesine istinaden Kırşehir Devlet Hastanesi, Kaman Devlet Hastanesi, Mucur Devlet Hastanesi ile 7 adet Toplum Sağlığı Merkezi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bünyesinde kurulan toplam 11 Evde Sağlık Hizmeti Birimi ile 800’ün üzerinde hastaya hizmet verdiklerini açıklayan Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, yaklaşık 5 yıldır uygulanan hizmete ilişkin haber ekibimize bilgiler verdi.

HALK SAĞLIĞI EVDE BAKIM HİZMETİ.avi_snapshot_00.48_[2015.03.23_12.59.58] copy
Sağlık Bakanlığı’nın hedeflediği sayıyı aştıklarını belirten Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, şöyle konuştu:
“Evde sağlık hizmeti, Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün koordinasyonunda yürütülüyor. 7 tane Toplum Sağlığı Merkezimizde Evde Sağlık Hizmeti Birimlerimiz mevcut. Ayrıca merkezde Kırşehir Devlet Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Kaman ve Mucur Devlet Hastaneleri olmak üzere 4 tane olmak üzere toplam 11 adet Evde Sağlık Hizmeti Birimimiz mevcut. Koordinasyonunu biz sağlıyoruz ve Toplum Sağlığı Merkezlerimizce bu hizmeti birebir sunuyoruz.
“Evde sağlık hizmeti için bize başvuran hastalar kabul edildikten sonra doktor, sağlık memuru ve hemşiremizle gidilerek ne hizmete ihtiyaçları varsa veriliyor. Daha çok yatalak hastalara veya hastaneden taburcu olmuş ve tekrar hastaneye gitmesi zor olan hastalara veriyoruz. Bunlar genellikle pansuman, sonda değişimi veya enjeksiyon hizmeti şeklinde yürüyor. Şu an 800’ün üzerinde hastamız mevcut. Bakanlığın beklentisi 100 binde 2 şeklinde hedef nüfus, yani bin 2 değerlendirdiğimiz zaman 100 binde 200 hasta şeklinde oranladığımızda Kırşehir nüfusuna göre 400 ya da 440 hasta civarında evde sağlık hizmeti sunulması gereken hasta hedefimiz var. Bakanlığın hedefi binde 2 iken biz binde 3,5 gibi bir hedefe ulaşmış durumdayız.
“Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün 213 1040 numaralı telefonunu arayarak evde sağlık hizmeti için başvurabilirler. Ayrıca aile hekimliklerine evde sağlık hizmeti almak istediklerini bildirebilirler. Hem Toplum Sağlığı Merkezi’ne, hem de hastanelerimizin Evde Sağlık Hizmeti Birimi’ne başvurarak evde sağlık hizmeti almak istediklerini iletebilirler.”
BU ARADA Evde Bakım Hizmeti Birimi’ne başvurmak isteyen vatandaşlar, aile hekimleri, hastaneler ve toplum sağlığı merkezlerinden yardım alabilecekler. Ayrıca Halk Sağlığı Müdürlüğü sitesinde Sağlık Hizmetleri Birimi’nden ya da 444 38 33 telefon numaradan başvuruda bulunabilecekler.
Evde Sağlık Hizmetleri Birimi’nde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ve benzeri solunum sistemi hastalıkları, yatağa bağımlı hastalar, terminal dönem palyatif bakım hastaları, ileri derecedeki kas hastaları, yeni doğanlara (0-1 aylık) fototerapi uygulamaları, evde sağlık hizmeti kapsamına alınan hastaların ihtiyaç duyduğu ağız ve diş sağlığı hizmetleri veriliyor.
Evde Sağlık Hizmeti Birimi’ne kolayca ulaşılabilmesi için Türkiye genelinde tek numara olarak tesis edilen 444 3833 (444 EVDE) numaralı telefon hattının ihtiyaç ve talep sahibi vatandaşların başvurularını kabul edeceği ve Koordinasyon Merkezi’ne gelen başvuruların merkez bünyesinde görevlendirilen personel aracılığı ile cevaplanarak kayıt altına alınarak, öncelikle en yakın hastanenin Evde Bakım Birimi’ne yönlendirildiği bildirildi.
EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ
Bir toplumun kalkınması ve gelişmesi için olduğundan daha iyi yerlere gelmesinde sağlık hizmetlerinin eksiksiz ve düzenli yapılmasının önemi tartışılmazdır. Bu hizmetler insana verilen önemin ve değerin göstergeleridir. Bu amaç itibariyle Kırşehir Halk Sağlık Müdürlüğü “Evde Sağlık Hizmetleri” uygulamasını halkımızın hizmetine sunmaktadır.
Evde Sağlık Hizmetlerinin Amacı nedir?
Evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan bireylerin sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon, ağız ve diş sağlığı hizmetlerini evinde ve aile ortamında sunulması amacını taşır.
Hangi Hastalara Hizmet Verir?
Evde Sağlık Hizmetleri; İlk aşamada yatağa bağımlı hastalar olmak üzere; bedensel engeli nedeniyle evde tıbbi desteğe ihtiyacı olan, KOAH vb. solunum sistemi hastalığı olan, terminal dönem palyatif bakım hastalığı olan, ileri derecede kas hastalığı olan bireylere evinde ve aile ortamında sağlık hizmeti verir.
Evde Sağlık Hizmetleri Ekibinde Kimler Çalışır?
Evde sağlık hizmetleri ekibinde asgari bir tabip, bir hemşire, bir sağlık memuru ve bir şoför görevlendirilir. Mevcut olması halinde bir fizyoterapist, bir diyetisyen, ihtiyaç halinde bir psikolog, bulunmaması halinde ise sosyal çalışmacı veya her ikisi birden bu ekibe dahil edilebilir.
Evde Sağlık Hizmetleri Birimine Vatandaşlar Nasıl Ulaşabilir?
Evde sağlık hizmetleri randevu sistemi ile ve mesai saatleri içinde çalışır ve hizmetin sunulduğu alan sağlık kurum veya kuruluşunun bulunduğu il veya ilçenin belediye mücavir alanı ile sınırlıdır.Başvurular, hastalar veya aile bireyleri tarafından Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu ile yazılı olarak veya müdürlük bünyesindeki koordinasyon merkezinin 444 38 33 numaralı telefonuna veya sağlık kurumları bünyesindeki birimlerin telefonlarına müracaat ile sözlü olarak veya toplum sağlığı merkezi, aile sağlığı merkezi veya aile hekimleri aracılığı ile yapılabilir.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .