“Et-Süt Kurumu’na Entegre Et İşleme Tesisi’ni yaptıracağız”

“Et-Süt Kurumu’na Entegre Et İşleme Tesisi’ni yaptıracağız”

13.09.2017

Düve alım desteği başvurularının başladığını açıklayan Milletvekili Mikâil Arslan:

“Et-Süt Kurumu’na Entegre Et İşleme Tesisi’ni yaptıracağız”

Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mikâil Arslan, 2017 yılına ait düve alım desteği başvuruları 11 Eylül-10 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacağını açıklarken, Et-Süt Kurumuna Kırşehir’e bir entegre et işleme tesisi yaptırmakta kararlı olduklarını ifade etti.

Milletvekili Mikâil Arslan, Kırşehir’in tarım ve hayvancılık şehri olduğunu, son yıllarda özellikle hayvancılıkta yapılan yatırımlarla marka şehir olduğunu belirterek, besicilerin düve desteği başvurularını belirlenen süre içinde yapmaları çağrısında bulundu.
Entegre Et İşleme Tesisi’nin yapımı ile Kırşehir’in hayvancılıkta daha iyi bir noktaya geleceğini belirten Milletvekili Mikail Arslan, hayvancılığa yatırım yapanların süreci iyi değerlendirerek yatırımları hızlandırma noktasında taleplerini iletmelerini istedi.
Hayvancılığa yatırım yapanların pişman olmayacaklarını vurgulayan AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, “Et entegre ile ilgili çalışma yapıyoruz. Yani yapabilirsek Et-Süt Kurumu’na Entegre Et İşleme Tesisi’ni yaptıracağız. Burada yılda yaklaşık 250 ile 300 bin büyükbaş hayvan, küçükbaş ile beraber kesim yapılıyor. Bunu Et-Süt Kurumu vasıtasıyla yapabilirsek son derece önemli bir avantaj sağlayacağız. Yani Kırşehir hayvancılığın merkezi olacak. Burada hayvancılık borsası ile ilgili bir çalışma yapıldı Kalkınma Ajansı vasıtasıyla ve borsamızın katkılarıyla böyle bir alan oluşturuldu. Modern teknoloji artık kullanılabilecek. Bunu da tebrik ediyorum, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İnşallah borsamız Kırşehir’i hayvancılığın merkezi haline getirilmesi noktasında önemli bir ivme sağlayacaktır. Ama Et Entegre İşleme Tesisi’ni muhakkak Kırşehir’e kazandırmamız lazım. Bunu yaparsak hayvancılık daha fizibil hale gelecek. Çevre illerden de Kırşehir’e bir akım olacaktır diye düşünüyoruz. Bu konuda da çalışmalar yapıyoruz. Gerek İşyurtları Kurulu vasıtasıyla, gerek özel yatırımcılar vasıtasıyla bu konuyu takip ediyoruz. Bunu da yaparsak Kırşehir daha iyi bir noktaya gelecek. Yani hayvancılığa yatırım yapanlar pişman olmayacaklar. Doğru bir iş üzerinde gidiyorlar. Lütfen ufkunuzu ve hayalinizi arttırın, bundan vazgeçmeyin. Önemli ve büyük yatırımlar noktasında doğru bir başlangıç olarak kabul edip bu konuyla ilgili yatırımları hızlandıralım. Tarım İl Müdürlüğümüzü, İl Özel İdaremizi, borsamızı, bizleri bu konuda baskı altına alın. Taleplerinizi, isteklerinizi bize iletiniz. Konuyla ilgili çalışmalar içerisinde olalım ve bu projeleri inşallah tek tek hayata geçirelim arzusundayız. 2017 yılı, 2016 yılından daha iyi oldu hayvancılık açısından. 2018 yılı da bu yıldan daha iyi olur. Bunlar da başlangıcı, temel atmalarını yapıyoruz. El birliği, güç birliği içerisinde başaracağız” dedi.
Kırşehir’in tarım ve hayvancılıkta avantajlarına dikkat çekerek, avantajlardan yararlanarak, dezavantajları dahi avantaja dönüştürebilme gerekliliğini dile getiren Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, şehrimiz tarım ve hayvancılığının gelişimi için sektör içinde yer alan tüm kesimlerin birlikte hareket etmesinin önemini vurgulayarak, şunları söyledi:
“Çiftçilik ve hayvancılık noktasında son yıllarda çok önemli aşamalar kat ettik. Kırşehir’i hayvancılığın merkezi haline getirmemiz lazım. Tarımcılığın merkezi haline getirmemiz lazım. Yanımızda Kızılırmak var, Kızılırmak’tan yeterince istifade edemiyoruz. Sulu tarım yapamıyoruz. Göletlerimizi yapıyoruz, yağmur yağmadığı zaman göletler boş kalıyor, sulu tarımda yine sıkıntılar yaşıyoruz. Bir taraftan da orman alanlarımız var. Onlardan da yeterince istifade edemiyoruz. Arıcılığı geliştiremiyoruz. Köylerde yaşayan insanlarımız, köylerin şehir ve ilçe merkezine yakın olmasından dolayı köylülerimizin bir ayağı şehirde, bir ayağı köyde. Şehir merkezinde yaşayanların da bir ayağı şehirde, bir ayağı köyde böyle bir avantajımız var. Köylerimiz yakın ve bu avantajı kullanmalıyız. Şehirde yaşayan işadamı, esnaf, tüccar da köyde yatırım yapma eğiliminde. Mandıra yapayım, ağıl yapayım, yatırım yapayım arayışı içerisinde. Bu yüzden bizim dezavantajlarımızı, avantaja dönüştürmemiz lazım. Hayvancılığı, tarımcılığı önemli hale getirmemiz için bizim önem vermemiz lazım. Büyük koyun ve keçi sürülerimiz olabilir. Süt üretimini muhakkak geliştirmemiz lazım. Sütçülük çok önemli, eğer süt üretimi arttırılırsa sütümüzü satacak yerler bulabilirsek o zaman süt ürünleri fabrikaları kurabiliriz. Peynir fabrikaları kurabiliriz. Deri fabrikaları kurabiliriz. Bunun için de süt tanklarına, soğutma tanklarına ihtiyacımız var. Toplama merkezleri, bölge merkezleri oluşturmamız lazım. Bunun için para lazım ve TANAP’a proje yapıldı. Ki ümit ediyoruz inşallah bunu gerçekleştireceğiz. Süt toplama tankları kuracağız bölgelere. Orada sütler toplanacak tekrar bir merkeze ayrıca toplanacak ve ayrıca bunlar tüketicilere, özellikle ihtiyaç sahiplerine satılma imkanı elde edeceğiz. Bu Koyun-Keçi Birliği için önemli bir destek sağlayacak. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz.”
Milletvekili Arslan’ın verdiği bilgiye göre, 2017 yılında yapılacak olan Tarımsal Desteklemelere ilişkin 05.06.2017 tarihli ve 2017/10465 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ve 26.08.2017 tarihli ve 30166 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ”Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği” çerçevesinde Düve Alım Desteği 2017 yılına ait başvurular alınacak.
Yetiştirici / üreticilerden gelecek olan başvurular 11 Eylül 2017–10 Ekim 2017 tarihleri arasında yetiştirici bölgesi olarak belirlenen Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Muş, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van ve Yozgat illerinde alınacak.
Başvuru dönemi itibarı ile hibeye esas üst sınır için ” kombine ve etçi damızlık gebe düve fiyatı 8.500 TL/baş ” ve ” kombine ve etçi 8-13 aylık damızlık boş dişi sığır fiyatı 5.000 TL/baş” olarak belirlendi.
Destek kapsamına girecek kombine ve etçi ırklar Simental, Kırmızı / Siyah Angus, Hereford, Limuzin, Şarol ve Belçika Mavisi ırklarından oluşacak. (HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .