“ESNAF VERGİ VE SGK AFFI BEKLİYOR”

“ESNAF VERGİ VE SGK AFFI BEKLİYOR”

08.10.2019

Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk: “ESNAF VERGİ VE SGK AFFI BEKLİYOR” Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durgunluk, döviz fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar, ardı ardına yapılan zamlar sebebiyle ekonominin bel kemiğini oluşturan küçük esnaf ve sanatkârların günü kurtarma gayreti içerinde mücadele verdiğini belirten Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, “Zor […]


Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk:
“ESNAF VERGİ VE SGK AFFI BEKLİYOR”

Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durgunluk, döviz fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar, ardı ardına yapılan zamlar sebebiyle ekonominin bel kemiğini oluşturan küçük esnaf ve sanatkârların günü kurtarma gayreti içerinde mücadele verdiğini belirten Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, “Zor durumdaki esnafımız için vergi ve SGK başta olmak üzere geniş kapsamlı yapılandırma programı başlatılmalı” dedi.
Hayat pahalılığı, vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün borçlu olması, piyasalardaki durgunluk nedeniyle iş yapmakta zorlanan esnaf ve sanatkârın zor günler geçirdiğini, vergisini, Bağ-Kur Primini ve yanında çalıştırdığı işçisinin sigorta primlerini ödeyemediğini ifade eden Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk şunları söyledi:
“15-20 bin lira gibi kısıtlı bir sermaye ile faaliyetini sürdüren esnaf ve sanatkarımız yüksek Bağ-Kur ve SSK primini ödemekte zorlanmaktadır. 10 yıllık bir esnaf, bugün itibari ile aylık 900 TL, yıllık 10.800 TL Bağ-Kur primi ödemektedir. Ayrıca; esnaf ve sanatkar yanında çalıştırdığı işçiye SGK primi ile birlikte aylık 3 bin TL, yıllık 36 bin TL ödemektedir. Bunlara birde diğer vergiler, işyeri kirası ve evinin geçimi için ihtiyaç duyduğu ücretler eklendiğinde büyük rakamlar ortaya çıkmaktadır. İşyerinin haricinde başka bir gelir kaynağı olmayan küçük esnaf ve sanatkar kesimi siftahsız dükkan kapattığı günler arttıkça bu ödemelerini yapmakta zorlanmakta, hatta bir çoğunu ödeyemeyerek, borçlu duruma düşmektedir. Bu yüzden Bağ-Kur ve SGK prim oranlarında esnafımızı destekleyici bir indirim yapılmalı, özellikle esnafın yanında çalışan işçinin sigorta primi devlet tarafından karşılanmalıdır.”
Öztürk açıklamasının devamında; “2018 yılı Mayıs ayında yapılandırmadan yararlanan esnafımız iş yapamaması sebebiyle taksitlerini ödeyememiş ve yapılandırması bozulmuştur. Geçmiş dönemlerde çıkarılan borç yapılandırmalarında bazı idari para cezaları kapsama alınmadı. Yeni yapılandırmada cezaların hepsi dahil olacak şekilde kamuya olan tüm borçlar kapsama alınmalı. Esnafımız bir an önce borcundan kurtulmak, devlete yük olmamak istiyor. Vade en az 60 aya çıkmalı ve faizler geçmiş dönemlere göre düşük tutulmalı” dedi.
Vergi ve SGK borçlarını ödemekte zorlanan esnafın çok zor bir dönemden geçtiğini ve yeni bir yapılandırma beklentisi içerisine girdiğini belirten Öztürk, esnafa verilecek bir yapılandırma müjdesinin ekonomiye de olumlu etkileri olacağını söyledi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .