“ESNAF VE SANATKÂRLARIMIZA GEREKEN DESTEKLER VERİLMELİ”

“ESNAF VE SANATKÂRLARIMIZA GEREKEN DESTEKLER VERİLMELİ”

18.03.2020

KESOB Başkanı Bahametin Öztürk: “ESNAF VE SANATKÂRLARIMIZA GEREKEN DESTEKLER VERİLMELİ” Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Türkiye’nin korona virüsü nedeniyle zor bir süreçten geçtiğini, belirterek, ülke olarak bu zor ve sıkıntı günlerde en az hasarla atlatılması dileğinde bulundu. Dünya’da yaşanan ve Türkiye’de hızla yayılan koronavirisü salgını nedeniyle hükümetin bir çok kararlar aldığını, […]

KESOB Başkanı Bahametin Öztürk:

“ESNAF VE SANATKÂRLARIMIZA GEREKEN DESTEKLER VERİLMELİ”

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Türkiye’nin korona virüsü nedeniyle zor bir süreçten geçtiğini, belirterek, ülke olarak bu zor ve sıkıntı günlerde en az hasarla atlatılması dileğinde bulundu.
Dünya’da yaşanan ve Türkiye’de hızla yayılan koronavirisü salgını nedeniyle hükümetin bir çok kararlar aldığını, halkın sokağa çıkmaması nedeniyle esnafın işleri durma noktasına geldiğini ifade eden Başkan Bahamettin Öztürk, bu nedenle esnaf ve sanatkara teşvik ve destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Koronavirüs nedeniyle iş yapamayan esnaf ve sanatkarlar için mart ayındaki vergi, SSK ve Bağ-Kur primleri başta olmak üzere bütün ödemelerinin en az 6 ay süreyle ötelenmesi gerektiğini ifade eden Başkan Bahamettin Öztürk, “Anayasanın 173’üncü maddesinde ‘Devlet, esnaf ve sanatkarını korur kollar’ ifadesi yer alıyor. Esnaf ve sanatkarlar ciddi zorluk içerisinde. Esnafın mart ayı içerisinde ödeyeceği vergilerin ertelenmesi gerekiyor. Her ay ödemekte olduğumuz SSK ve Bağ-Kur primlerimizin ertelenmesi gerekiyor. Bunlara da devletin teşvik ve destek vermesi gerekiyor” diye konutu.
Başkan Öztürk, konuşla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:
“Bilindiği üzere 16.03.2020 tarihi saat 24.00 itibariyle İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliği’ne göndermiş olduğu Genelge hükümleri kapsamında özellikle vatandaşlarımızın yoğun bir şekilde yer aldığı işletmelerimiz belirsiz süreliğine kapatılmış bu durumdan hem esnafımızın, hem de yanlarında çalışanların maddi açıdan büyük zorluklar yaşayacakları görülmektedir.
“Esnaf ve sanatkârlarımızın ve yanlarında çalışanların ülke olarak zor günler yaşadığımız bugünler en az hasarla atlatabilmesi açısından bazı taleplerimiz vardır. Bu taleplerimiz şunlardır:
“1. Esnaf ve sanatkarlarımızın vergi ve SGK prim borçlarının, belediyeleri ve odalara olan türlü ödemelerinin ertelenmesi,
“2. Esnafımızın Kredi kefalet kooperatiflerine olan kredi borçlarının üst üste iki ödeme olmayacak şekilde en az 6 ay ötelenmesi,
“3. Esnafımızın a en az 6 ay geri ödemesiz faizsiz kredi verilmesi.
“4. Dükkanını kapatmak zorunda kalan esnafımıza işyerleri açılana kadar İşsizlik Fonu’ndan taban ücretten maaş desteği verilmesi.
“5. Elektrik, su, doğalgaz, telefon vb. Faturalarının en az 6 ay süreyle ertelenmesi.
“6. Esnafımıza kira yardımı yapılması ya da işyerinin kapalı olduğu dönem boyunca kira alınmamasının sağlanması, kamu kurumlarınca kiralanan işyerleri içinde kapalı olunan dönem boyunca kira alınmaması.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .