Esnaf Birliği, Ahiliğini ortaya koydu

Esnaf Birliği, Ahiliğini ortaya koydu

15.08.2017

Esnaf Odaları, yenilikçi bir girişimle Kırşehir Ahi esnafının kira ve dükkan bedelini düşürecek anlaşmaya imza attı… Esnaf Odaları tarafından 2013 yılında satın alınan Ankara karayolunda bulunan 9 bin 500 metrekarelik arsada Kırşehirli işadamı Bülent Sungur tarafından konut ve dükkandan oluşan bir kompleks yapılacak…

KIRŞEHİR’DE Ankara karayolu üzerinde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı’na ait arazi, konut ve işyeri olarak değerlendirilecek.
Kira bedeli altında ezilen küçük esnafa destek olmak istediklerini belirten Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, küçük esnafa katkı noktasında marka firmaları ve büyük marketlerin şehrin dışına çıkarılmasını sağlayacak.

Kırşehirli işadamı Bülent Sungur’a sözleşmeli olarak verilen alanda Kırşehir Ahi esnafını olumsuz etkileyecek alışveriş merkezi yapılmayacağını, ancak konut ve dükkanlardan oluşan bir kompleksle güzel bir oluşumun hayata geçirileceğini belirten Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Kırşehir için güzel bir projenin hayata geçirilmiş olacağını söyledi.
Ankara karayolu üzerinde bulunan Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığı’nın yeni hizmet binasının yanında bulunan ve kooperatife ait olan 9 bin 500 metrekarelik arsa ihaleyle Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanlığı’na 5 milyon 460 bin TL’ye satılmıştı.
Esnaf Odaları Birliği Başkanlığı’na ait olan arazi 20. Dönem Kırşehir Milletvekili rahmetli Dr. Mehmet Ali Altın’ın oğlu Oğuz Altın ve Erteks Oto Sahibi Ercan Malkoç ile birlikte Kırşehir’e şu anda Ramada Thermal Otel adıyla hizmet veren Makissos Thermal&Spa Hoteli kazandıran Renkyol İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Sungur tarafından değerlendirilecek.

Esnaf Odaları Birliği’ne ait 9 bin 500 metrekarelik alanın Bülent Sungur’a sözleşmeli olarak verildiğini açıklayan Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, alışveriş merkezi değil, dükkan ve konutlardan oluşacak bir yapılanma ile şehir geçişinde güzel bir proje olacağını söyledi.
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, kira bedeli altında ezilen küçük esnafa destek olmak istediklerini belirten esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, şöyle konuştu:
“Kırşehir’i iyi temsil eden kardeşimiz Bülent Sungur, güzel bir projeyi hayata geçirecek. Bura bittiğinde hem konut, hem de dükkanlar olacak. Şehir merkezinde Terme Caddesi’nde belirli büyük mağazalar var. Markalar gelince kiralar çok arttı. 30 metre, 16 metrelik Terme Caddesi’ndeki dükkanlar çok fahiş fiyatlarda. Kiraların çok fahiş olduğunu, yani 16 metre yerlerin 20-30 bin liraya tutulduğunu söylüyorlar. Marka mağazaları ve büyük marketlerin şehir dışına çıktığında kiraların ucuzlayacağına inanıyoruz. Ucuzlaması da lazım, çünkü esnafın zaten işi yok ve bu durumda dünyanın kirasını veriyor. Banka ve değişik yerlerden para temin ediyor. Mülkiyet sahipleri de direniyor. Burada bu direnci kırabilmek için de şehrin biraz daha dışlarına çıkmak lazım. Büyük kros marketler dışarılarda olursa kiraların biraz daha ucuzlayacağını, esnafın daha rahatlayacağını düşünüyoruz. Bu amaçla böyle 40 kişinin ortak olduğu yerimizi değerlendirdik. Arazimizi firmaya verdik, sözleşme yaptık. Konut ve dükkan şeklinde yerler olacak. Bizim amacımız esnafı vurmak değil, büyük marketleri dışarı çıkararak, küçük esnafların daha ucuz oturmasını sağlamak istiyoruz. Kırşehir’in görselliği açısından da daha güzel bir şekle getirmek istiyoruz. İl Özel İdaresi’nin hemen bitişinde şu anda Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin hizmet binasının bulunduğu Kırşehir’in biraz dışında olan 10 dönümlük alan 40 kişi ile ortak olarak alınmıştı. Bura ile ilgili ufku geniş, yaptığı işlerde başarılı olan Kırşehirli Bülent Sungur kardeşimizle anlaşmamız oldu. İnşallah güzel bir proje çıkartır. Kırşehir’e güzel konutlar, güzel dükkanlar kazandırır.”
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .