ESNAF BAYRAMI YARIN

ESNAF BAYRAMI YARIN

20.09.2018

“Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” diyen Ahi Evran-ı Veli’nin sosyal ve ticaret hayatını düzenleyen öğreti, prensip ve felsefesi Kırşehir’de yaşatılıyor… ESNAF BAYRAMI CUMARTESİ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davet edildiği Cumartesi günkü etkinliklere yoğun programı nedeniyle katılamaması halinde Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılabileceği bildiriliyor 13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, […]

“Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” diyen Ahi Evran-ı Veli’nin sosyal ve ticaret hayatını düzenleyen öğreti, prensip ve felsefesi Kırşehir’de yaşatılıyor…

ESNAF BAYRAMI CUMARTESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davet edildiği Cumartesi günkü etkinliklere yoğun programı nedeniyle katılamaması halinde Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılabileceği bildiriliyor

13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla değişik etkinliklerin düzenleneceği 31. Ahilik Haftası, dolu dolu etkinliklerle devam ediyor.
Hafta etkinlikleri çerçevesinde bugün Cacabey Meydanı’nda Şeyh Edebali anıldı, katılımcılara ikramlar bulunuldu. Masa Tenisi Müsabakaları, Bacıyan-ı Rum Etkinlikleri ve saat 19:00’da Cacabey Meydanı’nda Veysel Dalsaldı ile Dursun Ali Erzincanlı’nın tasavvuf musikisi konseri ile sürecek.
Yarınki kutlamalar çerçevesinde saat 10:00’da Tarihi Uzun Çarşı’da açılış duası yapılacak. Anıt Meydanı’nda ikramda bulunulacak ve saat 19:00’da Esat Kabaklı ile Ekrem Şama’nın konseri gerçekleştirilecek.
Kırşehir’de Pir Ahi Evran-ı Veli’nin sosyal ve ticaret hayatına yönelik prensipleri, felsefesi ve ahlakının günümüzde de yaşatılmasını sağlayan 31. Ahilik Haftası ve 54. Esnaf Bayramı kutlamalarının resmi töreni ise Cumartesi gerçekleştirilecek.
Ahilik geleneğinde, kalfalıktan ustalığa geçişin sembolize edildiği “Şed Kuşatma” gösterilerinin gerçekleşeceği törenlere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun programı nedeniyle katılamaması halinde Yardımcısı Fuat Oktay ile Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan ve çok sayıda Bakan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile 81 ilin Esnaf Oda Başkanları katılacak.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 53 yıldır bayram olarak, 30 yıldan bu yana da hafta niteliğinde kutlanan Ahilik Haftası etkinliklerinin resmi kutlama programı, saat 11.00’de Cacabey Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak.
Mehteran Bölüğü’nün konseri sonrasında Şed Kuşatma Töreni gerçekleştirilecek.
Protokol konuşmalarının ardından konuşmalar yapılacak. “Yılın çırağı, “ “Yılın Kalfası”, “Yılın Ahisi”, ödülleri ile “Ahilik Hizmet” ve “Ahilik Onur” ödülü verilecek. Ardından Anıt Meydanı’nda Ahi pilavı, helva ve şerbet ikramı olacak.
31. Ahilik Haftası ve 54. Esnaf Bayramı akşam Erzurum-Gümüşhane Yöreleri Ozan Gecesi ile sona erecek.(HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .