Eşgaller ve işgaller

Eşgaller ve işgaller

11.06.2015

  Eşgaller ve işgaller   Kırşehir’den Anadolu’ya ülke bir seçim sürecinden daha geçti. Bu kez iddialı bir yarışın gerçekleştiğini söylemek mümkün. Hepinizin bildiği ve gördüğü seçim sonucu ortada. Kim, ne ile nasıl bir sonuç elde etti? AKP,devletin bütün imkanlarını kullandı mı? Kullandı. “Haçlı İttifakı” gibi düşmanlaşmaya dair bir söylemle seçim sürecine endişeler yayarak tırmandı. % 40’lık […]

 

Eşgaller ve işgaller

 

Kırşehir’den Anadolu’ya ülke bir seçim sürecinden daha geçti. Bu kez iddialı bir yarışın gerçekleştiğini söylemek mümkün. Hepinizin bildiği ve gördüğü seçim sonucu ortada.

Kim, ne ile nasıl bir sonuç elde etti?

AKP,devletin bütün imkanlarını kullandı mı? Kullandı. “Haçlı İttifakı” gibi düşmanlaşmaya dair bir söylemle seçim sürecine endişeler yayarak tırmandı. % 40’lık bir sonuç aldı, hamdolsun.

13 yıl boyunca eşgal ve işgal siyasetiyle direndi bu ülke. Kendi adamını parlamentoya dayatan, kendi adamını vezir yapan, kendine büyüyen bir sistem ve siyasetle yoruldu bu ülke. Dalı kırıldı, bıktı, tükendi, “yeter” dedi.

Sizlerin inşa edemediği demokrasiyi biz gösterelim dedi.

% 40 AKP

% 25 CHP

% 16 MHP

% 13 HDP oran dağılımı ile halk tavrını koydu.

Buna rağmen sonucu hazmedemeyen AKP, ilk kez baraj aşmanın gücüne sığınan HDP, siyasal fırsatların pususuna yatan MHP, bakıldığında demokrasiyi isteyen ancak her zaman etkisiz muhalefet sürdüren CHP ile koalisyonu, bağırmadan, çağırmadan, diklenmeden, zora koşmadan kurmak ne mümkün? Halkın üstünlüğünü seçim süreci boyunca ısrar edenlerin işgaline düşmek ne acı?

‘’Bu millet nankör’’ diyen iktidarın, sahiciliğini yitiren, elinde kuran, siyasi mühendislik yapmaya kalkan reisin ve AKP’ye getirdiği sonuç % 40. Erdoğan, gerçekten bu ülkenin cumhuru reisi gibi davransaydı, bu ülkenin ihtiyaç duyacağı ve itibar edecek önemli bir şahsiyet olurdu. Sağlık olsun.

Ciddi bir proje ile çıktılar ortaya. Özüne bakarsanız, siyasal ve politik olarak dönüşmeye çalışan etkin bir CHP var karşımızda. Ekonomi diyen, büyüme diyen, iş diyen, aş diyen. Çok geç kalınmış bir değişimin ise  sonucu % 25. Aslında % 28 fakat % 3’lük bir dilim kurtuluşu AKP’ye karşı HDP’de aradı ve oyunu HDP’ye verdi. Tunceli resmen HDP’ye devredildi mesela. Bu durum CHP’ye karşı halkın nazarında bir güvensizliğin, endişenin olduğunu açıkça göstermektedir.

Barış dediler, özgürlük, kardeşlik, bir arada yaşam dediler. Kimliklerinin tarihteki yangınıyla bütün imkansızlıklara rağmen muazzam bir direnişle geldiler, HDP olarak. CHP’nin de olduğu gibi, kulvarlarına yakın bir çok siyasal partinin verdiği ödünç oylarla. Selahattin Demitaş’ın bu seçimde ciddi bir performans gösterdiğini söylemek mümkün. Ancak HDP’de vekil olmaya hak kazanan kimi çiçeği burnunda vekillerin bu zaferi, hesaplaşmak, düşmanlaşmak, çatışmak adına namluları çevirmesi ve susmayacaklarını iddia etmesi endişeleri bir kez daha tetikledi. Zira halkın umut ve mutluluklarını aramak, en yetkin siyasal performansı göstererek koşul ne olursa olsun koalisyonun kurulmasına el uzatmakla mümkündür.

Her zaman olduğu gibi % 16’lık bir oranla tedirginlerin oyunu alan MHP yine olacakları seyir etmektedir. Zira bu seçimde belirgin bir şekilde, ciddi bir milliyetçileşme tablosu var ortada. Doğu milliyetçiliği, batı milliyetçiliği. HDP’ye karşı MHP’nin oylarını olası kargaşaya karşı güçlendirme beklentisini de tetiklemekte.

13 yıllık iktidarın bir çok yasa ve dayatmasına “EVET” diyen MHP’nin şimdi, biz AKP ile ortak olmayız demesi ilginç doğrusu. Bu durum demokrasiyi diğer taraftan zorlamaktadır. Oysa 4’lü koalisyon yorulmuş bir Türkiye için şarttır. Seçim sahalarında şikayetçi olduğunuz bir iktidarın yanlışlarını doğrularla dizayn etmenin bir başka mümkünü yoktur.

Sonuç olarak, böylesi bir durumda sorun ve fail arıyorsanız.

HDP’nin barajı aşmasına sebep başta iktidar olduğu gibi sizlersiniz.

CHP’nin bu sonucu almasına neden olan yine sizlersiniz.

MHP’nin fırsat siyaseti yapmasına sebep yine sizlersiniz.

AKP’yi bu ülkenin başına getiren hiç koşulsuz sizlersiniz. Kurtulmak isteyen de sizler.

Erken seçim istiyor AKP. Bilesiniz, böyle bir tablo da erken seçime gitseniz bile, aldığınız oyun üstüne çıkamazsınız.

Eşgal ve işgal siyaseti tüketir.

 

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .