Erdoğan yemin etti, “yeni sistem” başladı

Erdoğan yemin etti, “yeni sistem” başladı

09.07.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de yemin ederek resmen görevine başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün saat 16.30’daTürkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yemin etti ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başlamış oldu. Ardından, 17.15’te Anıtkabir’i ziyaret eden Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geçerek saat 18.00’de “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni”ne katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni’ne Türk ve yabancı basın […]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de yemin ederek resmen görevine başladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün saat 16.30’daTürkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yemin etti ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başlamış oldu.
Ardından, 17.15’te Anıtkabir’i ziyaret eden Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geçerek saat 18.00’de “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni”ne katıldı.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni’ne Türk ve yabancı basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 26 milyon 330 bin 823 oy ile kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, TBMM’de yapılacak yemin töreninin ve Anıtkabir ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni” gerçekleştirildi.
Recep Tayyip Erdoğan’ın “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni”ne 22 devlet başkanı, 28 başbakan ve parlamento başkanı ile 6 uluslararası örgütün genel sekreteri iştirak etti.
101 PARE TOP ATIŞI YAPILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga tarafından karşılandı.
Cumhurbaşkanlığına makam aracıyla hareket edildikten sonra, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi A Kapısına varışta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konvoyuna Atlı Tören Birliği katıldı.
Erdoğan’ın süvari birliğiyle Külliye’ye girişi sırasında 101 pare top atışı yapıldı. Ayrıca Hava, Kara ve Deniz komutanlıklarına bağlı ordu karargâhlarında da 101’er pare top atışı gerçekleştirildi.
Törende, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Armoni Mızıkası, TSK Mehteran Takımı ile TSK Tarihi Birlik de yöresel kıyafetleriyle hazır bulundu.
“Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni” sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan misafirleri onuruna akşam yemeği daveti verdi.
Konuk devlet başkanları onuruna verilecek akşam yemeğinde, eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder ve Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi gibi Erdoğan’ın özel dostları da yer aldı.
Tören sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 21.30’da düzenleyeceği basın açıklamasıyla, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesini açıklayacak.
Özel bastırılan “1 liralar” hediye edilecek
Görevli ve davetlilerle yaklaşık 10 bin kişinin katılım sağlayacağı törene öğretmen, itfaiye eri, muhtar, esnaf, maden işçisi, diş hekimi gibi toplumun değişik kesimlerinden vatandaşlar da davet edildi.
Törene ayrıca Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’dan soydaş ve akraba toplulukların siyasi ve dini temsilcileri de iştirak edecek.
Misafirlere, darphane tarafından özel bastırılan ve arka yüzünde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve törene ilişkin enstantanelerin bulunduğu 1 liralardan hediye edilecek. Bu özel paraların bir kısmı da tedavüle sokulacak. Ayrıca tören gününe özel pul bastırılacak. (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .