Ercan Malkoç’tan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a zırhlı otobüs

Ercan Malkoç’tan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a zırhlı otobüs

27.04.2015

Çılgın Türk… Oto dekorasyonu Türkiye’ye kazandıran adam… Kendi otomobilini yapan Türk: Ercan Malkoç

KIRŞEHİRLİ bir ailenin çocuğu olarak 1965 yılında Ankara’da doğan hemşehrimiz Ercan Malkoç’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a zırhlı bir otobüs üreteceği bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Gazetesi’nde birinci sayfadan yayınlanan habere göre, 17-25 Aralık operasyonlarının ardından Twitter fenomoni haline gelen Fuat Avni’nin Twitter’dan yaklaşan seçimlere ilişkin iddialarda bulundu. Erdoğan’ın AKP’nin düşen oyları için tekrar alanlara çıkacağını iddia eden hesaptan, “850 bin Avro’ya zırhlı otobüs siparişi verildi” ifadeleri kullanıldı. İhale bile açıldığını iddia eden Fuat Avni, “Hatalya, Ertex, ADR firmalarından teklif alındı. Amaç ucuza yaptırmak değil, önemli olan teslimatın çabuk olması” mesajlarını paylaştı.
Kırşehirli hemşehrimiz Ercan Malkoç’a ait Ertex firması oto tasarımıyla adım attığı sektörde, çeşitli araçların modifikasyonu ve istenildiği takdirde zırhlı hale getirilmesi işlemlerini yapıyor. Ankara’da kurulan firmanın, İstanbul ve Konya’da bayileri var. 2003’te Almanya’nın Köln şehrinde açtığı şubesi aracılığıyla yurtdışına açılan firma, Rusya, Dubai ve ABD’de de faaliyet yürütüyor. Firmanın sahibi Ercan Malkoç, Erdoğan’a verdiği söz üzerine Türkiye’nin ilk elektrikli araç modelini geliştirmişti.

ercan malkoç copy
ERCAN MOLKAÇ’U TANITALIM…
Daha 3 yaşındayken babasını kaybeden, okula başlayan ama maddi zorluk yüzünden okumak istemeyen Ercan Malkoç, annesini zor ikna edip okulu bırakıp 13 yaşındayken dayısının yanında oto döşemede çalışmaya başladı. Askere gidene kadar orada çalışan ve 17 yaşında ilk amatör ehliyetini alan Ercan Malkoç’a herkes ‘’ sanki araba mı alabileceksin ehliyeti ne yapacaksın? Araba almak kim, biz kim çok hayalcisin boşa hayal kurma’’ dediler ama o kimseyi dinlemedi “arabamı alacam” dedi ve yıllar sonra Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek araba almayı bırak kendi arabası yaptı.
Oto vip dizaynı Türkiye’ye kazandıran ve Türkiye’de yeni bir sektör açan adam olarak adını tarihe yazdıran ve bunları konuşurken “ben bu kadar kısıtlı şartlarda yokluk içinde bunları yapabildiysem günümüz şartlarında yeni nesillerimiz neler yapamaz ki yeter ki istek ve azim olsun”’ dedi Ercan Malkoç…
Ercan Malkoç oto dekorasyon işine ilk başladığında Cebeci Başkent Döşeme’de dayısının yanında çalışırken hedefleri, hayalleri vardı. Her şeyi inceler merak ederdi. İlk araba koltuğunu söktüğünde “bunu insanlar yapmış olamaz, Uzaylılar mı yapıyordu’’ dedi.
1988 yılında Ankara Şaşmaz’da 90m2 yerde ilk iş hayatına başladığında bir Amerikan broşüründe gördüğü Vip araçtan esinlenerek kendi minibüsünü yapan Ercan Malkoç, bu araç Türkiye’nin ilk vip minibüsü oldu.Bu aracın içindeki koltukları yıllar sonra kendi üretmeye başladı. Koltuk süngerinden tutun da yaylarına kadar kendi üretim tesisinde üretmeye başladı.
Ertex’in ilk plaza ve üretim yerini kuran Ercan Malkoç, 400 metrekare alandan 3000 metrekare plazaya taşındı, Entegre bir üretim yeri kurdu, Türkiye genelinde bayilik verdi. Her zaman yeni olanı, kimsenin yapmadığını yapan Malkoç, kendi aracını kendisini üretti. Almanya’da bir fuarda Ferrari standına kendisinin alınmamasına çok içerleyen ve “Ben kendi aracımı üreteceğim diyen Ercan Malkoç’un bu çalışmasına herkes karşı çıktı; “delisin sen, araba yapmak kim, biz kim’ dediler.
8 ay sonra arabayı binbir zorlukla kendi aracını kendisini üretti. Kimse inanmadı bu aracı yaptığına. Yazılı ve görsel basını bunu haber yaptı, 20’ye yakın ulusal gazetede haber oldu. Sanayi Bakanlığından tip onayı aldı. Seri üretim iznini aldı ve Fransa’dan şase numarasını alarak Anadol’dan sonra üretim izni olan tek yerli firma oldu.
ERCAN MALKOÇ DA HEDEF VE BÜYÜMEYE DEVAM
Memleketi Kırşehir’e ortaklarıyla Avrupa’nın en büyük Spa’sına sahip 5 yıldızlı oteli inşa etti. İstanbul yoluna 58 bin metrekarelik alana Batıpark alışveriş merkezi yaptı, Ankara’da Yamaçevler sitesinde Emox Arteksi kazandırdı.
ERCAN MALKOÇ’UN YENİ NESİLE ÖNERİSİ:
“Bu dünyada iz bırakanlar çok bilenler değil, bildiklerini hayata geçirebilen insanlardır”YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

mustafa timur

ercan beyin yukarıda hayat akışını okudum işte idealis gerçek bir türk milliyetcisi.eğitimden ziyade ufku geniş mucadeleci iş adamlığından ziyade tam bir davaa adamı mevlam yolunu açık etsin bu yolda rabbim yardımcısı olsun.saygı ile okudum gurur duydum.

11.05.2017, 15:58
Murtaza kaya

Sizinle konuşmak istiyorum

05.11.2017, 6:43

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .