Erasmus hareketliliğine başvurular alınıyor

Erasmus hareketliliğine başvurular alınıyor

05.03.2018

2018-2019 Erasmus+ (KA103) Öğrenci Öğrenim ve Staj Hareketliliği başvuruları 15 Mart tarihine kadar yapılabilecek…

KIRŞEHİR’DEN Avrupa ülkelerinde öğrenci transferini sağlayan 2018-2019 Erasmus+ (KA103) Öğrenci Öğrenim ve Staj Hareketliliği başvuruları başladı.
2018- 2019 akademik yılı Erasmus + (Ka-103 ) Program ülkeleri arasında yükseköğretim öğrenci öğrenim ve staj hareketliliğine ilişkin başvuruların alındığı bildirildi.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, ERASMUS+ kapsamında 2018–2019 akademik yılında, anlaşmalı olunan Avrupa üniversitelerinde öğrenim görmek ve/veya staj yapmak isteyen meslek yüksekokulu, yüksekokul, fakülte ve enstitü öğrencilerinin, başvuru şartlarını sağlamak koşuluyla yurtdışına gönderileceği belirtildi.
Ahi Evran Üniversitesi’nin anlaşmalı olduğu Bulgaristan, Romanya, İtalya, Makedonya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İsveç, Portekiz, Almanya, İngiltere, Slovenya, Yunanistan, Litvanya ülkeleri üniversitelerinde öğrenci öğrenim hareketliliğinde 205, öğrenci staj hareketliliğinde 4, personel ders verme hareketliliğinde 130, personel eğitim alma hareketliliğinde 110 kontenjan bulunuyor.
Tıp Bilimleri, Antropoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı (anlaşma dilbilimci öğretim elemanları için), Coğrafya, Psikoloji, Matematik, Fizik, Biyoloji, Kimya, Fen Bilgisi Öğret., Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, İşletme, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, İktisat, Bitki Koruma, Tarımsal Biyoteknoloji, Zootekni, Bahçe Bitkileri, Müzik, El Sanatları, Kimya ve Proses Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Hemşirelik, Ebelik, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Bilgisayar Programcılığı, Muhasebe, İşletme, Görsel-İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı, Bitkisel ve Hayvansal Üretim, Muhasebe ve Vergi bölümlerinde başvurular yapılabilecek.

Başvurmak isteyen öğrencilerin 15 Mart 2018 tarihine kadar ön başvuru formu, alınan bütün dersleri içeren onaylı not çizelgeleri (transkript) ve onaylı öğrenci belgeleriyle Dış İlişkiler Ofisine müracaat etmesi gerekiyor.
Öğrenim hareketliliği için öğrenim görmekte olunan programın son akademik yılı içinde olmayan, kendi bölümüne ait Erasmus İkili Anlaşması bulunan, genel not ortalaması (GNO) fakülte ve yüksekokullar için en az 2.20/4.00 enstitüler için en az 2.50/4.00 olan öğrenciler başvurabilecekler.
Başvurusu alınan bütün öğrencilerin 21 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan, İngilizce yeterlilik sınavına katılması gerekiyor. Sınav yeri ve saati ile ilgili bilgi 19 Mart 2018 tarihine kadar Dış İlişkiler Ofisi internet adresinde (http://dio.ahievran.edu.tr/) ilan edilecek.
İngilizce yeterlilik sınavına katılan öğrencilerimiz için Erasmus toplam puanları hesaplanacak.
İkili anlaşması bulunan her bölümden kontenjan miktarı kadar asil ve yine kontenjan miktarı kadar yedek öğrenci seçilecek. Seçim sonuçları 2 Nisan 2018 tarihinde üniversite internet adresi üzerinden ilan edilecek.
Erasmus programı kapsamında verilen maddi destek öğrencinin gideceği ülkeye göre değişen ve Ulusal Teklif Çağrısı’nda belirtilen miktarlarda ödenecek. Toplam maddi destek miktarının en fazla % 80’i öğrenci yurtdışına çıkmadan önce ödenecek ve kalan kısmı öğrencinin dönüşünden sonra ödenecek.
Ülkelere göre aylık hibe miktarları ise 1. ve 2. grup program ülkeleri Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Yunanistan’da aylık hibe öğrenim 500, aylık hibe 600 Avro; 3. grup program ülkeleri Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye’de aylık hibe öğrenimi 300, aylık hibe 400 Avro olarak belirlendi.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .