Engellilere kura ile kamuda iş

Engellilere kura ile kamuda iş

10.05.2016

Engelli Kamu Personeli Kura Başvuruları 16 Mayıs 2016 tarihine kadar alınacak…

engelli

KIRŞEHİR Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, 2016 EKPSS kapsamında kura usulüyle yapılacak yerleştirmeler için başvuruların alınmaya başlandığını duyurdu.
3 Mayıs’ta başlayan kura başvuruları 16 Mayıs Pazartesi gününe kadar yapılabilecek.
Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Engelli Kamu Personeli Kura Başvuruları 16 Mayıs 2016 tarihine kadar yapılacak olup, ilk defa başvuru yapacak adayların aşağıda iletişim bilgisi verilen İl Müdürlüğümüze “Sağlık Kurulu Raporu, Diploma ve Kimlik” ile birlikte şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. Daha önce müracaat eden adayların ise ÖSYM’nin internet adresinden kendilerine ait şifreleriyle başvurularını güncellemeleri gerekmektedir. Konuya ilişkin kılavuza Bakanlığımız www.aile.gov.tr internet adresinden ve ÖSYM’nin internet adresinden adaylar ulaşılabilir” denildi.
7 Şubat 2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” uyarınca kura usulüyle yapılacak yerleştirmeler için adaylardan başvuru alınması işlemleri, kura usulü yapılacak yerleştirmeler için 16 Mayıs 2016 tarihinde sona erecek.
Yönetmelik uyarınca kuraya ilkokul, ortaokul, ilköğretim ve özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu veya bu okullardan yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibarıyla mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabilecekler. 2016-EKPSS’ye başvurarak sınava giren adaylar, 2016-Kuraya başvuramayacaklar Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, kuraya alınmış olsalar bile kura sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmayacak.
Kuraya, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 48’inci maddesi 7’inci fıkrası hariç diğer koşulları taşıyan adaylar başvurabilecektir. EKPSS/kuraya; “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun en az % 40 ve üzerinde engelli olanlar başvurabilecek. Sağlık kurulu raporlarında % 40’tan daha az engelli olduğu belirtilen adaylar EKPSS ve kuraya başvuramayacak.
Kura için başvuru süresi bittikten sonra kura için ayrıca başvuru alınmayacak.
EKPSS/kuraya başvuru işlemini yapan adaylar (internet aracılığıyla bireysel başvuru yapanlar, cezaevinden başvuran tutuklu/hükümlü adaylar, yurt dışından başvuranlar dâhil), kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde sınav/kura başvuru ücretini yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri TC kimlik numarasını ve sınav/kura başvuru ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekiyor. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilecekler.
Başvuru ücreti, 3-17 Mayıs 2016 tarihlerinde başvuru işlemi yapıldıktan sonra yatırılacak. Ücret yatırma işlemleri, 17 Mayıs 2016 tarihinde bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecek.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı görüşleri doğrultusunda Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesine sahip olanlar, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) Eğitim Programı ile İş Okulu Eğitim Programı belgesine sahip olanlar, ortaöğretim düzeyinde 2016-EKPSS’ye başvurabileceklerdir. “Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesi”ne sahip olanlar, 2016- Kura’ya başvurabilecekler.
Adaylar başvurularını internet aracılığıyla bireysel olarak veya herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapacak adayların başvuru yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gelmeden önce, bulunduğu adres ilindeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden başvuru yapacağı engel grubunu belirtir onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini, kendileri için yukarıda belirtilen süreler içinde almaları gerekecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’nden alınmış imzalı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi olmayan veya belgede imzası bulunmayan adayların Aday Başvuru Formları kesinlikle işleme alınmayacak. Kuraya başvuracak adaylar için düzenlenen Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesinde adayın sadece engel grubu yazılacak, engeline ilişkin diğer bilgiler boş bırakılacak.
Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesindeki engel durumu bilgilerinin ÖSYM sistemine kaydedilmesinde sınırlamalar bulunuyor ve bu sınırlamalar, kılavuzda belirtildi. Bilgilerinde tutarsızlık olan, engel grubu ile diğer engelli bilgilerinde uyumsuzluk ve aynı bilgi alanlarında aynı türde birden fazla farklı bilgi bulunan adayların Başvuru Merkezince başvuruları yapılmayacak.
Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alınacak. Başvuru Merkezi aracılığı ile başvuru yapan adaylar, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinde yer alan başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan ONAY KODUNU görevliye bildirecekler ve görevli onay kodunu sisteme girdikten sonra başvuru tamamlanacak. Onay kodu girilmeyen başvurular tamamlanmayacağı için geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir. Başvuruda 3 TL Başvuru Hizmeti Ücreti adaylar tarafından ödenecek.
Kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, 2016-EKPSS Kılavuzunda yer almaktadır. Kuraya başvuracaklar için ayrı bir kılavuz bulunmazken, kuraya başvuracak adayların 2016-EKPSS Kılavuzu’nu dikkatle incelemeleri gerekiyor. 2016-EKPSS Kılavuzuna, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden erişilebiliyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .