Engellilere 36 bin TL destek

Engellilere 36 bin TL destek

07.03.2015

İş kurmak isteyen engellilere 36 bin TL’ye hibe desteği verilecek…
Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan:
“Engelliler bir an önce iş hayatına atılsın”

KIRŞEHİR’DE iş kurmak isteyen engellilere 36 bin TL hibe desteği verilecek.

Girişimcilik eğitimi almış olmasına bakılmaksızın engellilere işyeri açma fırsatı sunuluyor.
Kırşehir’de engellilerin hibe desteğinden en iyi şekilde yararlanmalarını istediğini belirten Kırşehir Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan, engellilerin Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü’ne müracaat edebileceğini söyledi.
Engellilerin iş hayatına katılması gerektiğini belirterek, engellilerin esnaf ya da çalışan olarak sosyal hayatta daha fazla yer almalarını istediklerini ifade eden Kırşehir Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan, hibe desteği ile ilgili haber ekibimize yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:
“Geçtiğimiz aylarda biz KOSGEB ile bir girişimcilik eğitimi vermiştik. İŞKUR İl Müdürümüzle beraber istişare ettik ve onlar da bu konuda bir birim oluşturarak bu iş için başvurmak isteyen engelli arkadaşlarımıza yardımcı olacaklar. 36 bin TL’ye kadar hibe gerçekten işyeri açmak isteyen arkadaşlarımız için çok iyi bir yardım olacak. Biz de bu konuda gelenleri İŞKUR’a yönlendiriyoruz.
“İşyeri açma konusunda bir fikir oluştuğunda bize gelsinler ya da İŞKUR İl Müdürlüğü’ne giderek müracaat etsinler. İŞKUR’da ne yapması gerektiği, hangi evrakları hazırlaması gerektiği konusunda bilgilendirecekler. Bir yıl boyunca da bu hibelerden faydalandırılıp peyderpey olarak, hem takipçiliğini yapma, hem de kurmuş olduğu kuruluşun daha güvenli bir şekilde gitmesi açısından destekçi olacaklar. Sadece 36 bin lira ile bitmiyor. Daha sonradan kurumun eğer çalışan sayısını yükselttiği zaman farklı şekillerde hizmetleri de var. İnşallah arkadaşlarımız bundan güzel bir şekilde faydalanır.
“Bundan faydalanmak için sadece girişimcilik kursuna katılmak gerekmiyor. KOSGEB’in verdiği destek farklı, İŞKUR’un verdiği destek farklı. İŞKUR 36 bin lira hibe veriyor, bu ödemesiz ve illaki sertifika almaya gerek yok. Ama bu sertifikayı almış olan arkadaşlarımız hem İŞKUR’dan faydalanıp daha sonra KOSGEB’den faydalanabiliyorlar. O yüzden ikisi de önemli.
“Biz engelli arkadaşlarımızı iş kurmaları açısından teşvik etmeye çalışıyoruz. Bizim de düşündüğümüz bazı fikirlerimiz var. İş kurmak isteyen arkadaşlarımız bize de anlatırlarsa biz de elimizden geleni onlar için yaparız.
“Şu anda verilen hibe desteğine ilgi maalesef düşük, az. Ben KOSGEB ve İŞKUR ile ya da dışarıdaki arkadaşlarla görüştüğümüzde İstanbul’da, Ankara’da 100 kişiden 20 kişi işyeri açarken başvurduğunda, maalesef İç Anadolu ve Kırşehir’imizde bu sayı çok düşük. Aslında bizim insanlarımızın bilinçsiz davranması, bu hibeyi devlet veriyor, ama kağıt ve evrak işleri millet olarak bizi sıktığı için bunlardan faydalanmıyoruz. Ancak bence bu işin daha çok dikkate alınması gerekir. 36 bin lira gibi bir rakam küçümsenecek bir rakam değil. Bugün Türkiye ve Kırşehir şartlarında düşündüğümüzde gerçekten çok güzel bir meblağ. Bir işyerindeki Bağ-Kur’unun karşılanması, kirasının karşılanması, elektriğinin karşılanması, yani hiçbir giderinin kalmaması anlamına geliyor. Sadece çalışıp birazcık da kendisi sermaye koyduğunda bu işi ayakta tutabilir diye düşünüyoruz. İnşallah biraz daha başvuruların artmasını istiyoruz. Çünkü artık engellilerimizin sokağa çıktıktan sonra ki ‘Ben ne yapacağım. Sadece bir yerde oturup sohbet edeceğim’ diye düşünmemesi lazım, iş hayatına da girmesi lazım. Bundan gerek bir esnaf olarak, gerekse bir çalışan olarak faydalandırılması lazım.”
“ENGELLİLER BİR AN ÖNCE İŞ HAYATINA ATILSIN”
Engellilerin iş hayatına atılmasını sağlamak için bugüne kadar çaba gösteren Kırşehir Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan, “1800 gün prim ödeme hakkıyla emekli olma şansları var ve yaş beklemeden emekli olacaklar. 2022 maaşı verilsin, ama 2022 maaşını ben bir engelliye, çalışabilecek düzeydeki bir engelliye yakıştırmıyorum. Bence işini kurup veya en kötü bir işte de olsa bir an önce iş hayatına atılıp emekliliğini hak etsin diye düşünüyorum. Bu konuda gerçekten de 5 yılda birçok verim aldığımızı düşünüyoruz. Ben tanıdıktan sonra yönlendirip de en az bir 30-35 kişiyi emekli ettiğimi de biliyorum. Biz arkadaşlarımızdan iş konusunda daha istekli, daha dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .