Engelliler sporla hayatın içinde

Engelliler sporla hayatın içinde

26.08.2017

Kırşehir’de Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde başlatılan “Sporla Engelleri Aşıyoruz” projesi ile engelli çocuklar topluma kazandırılıyor. Engellilerin sosyal hayata katılması noktasında birçok projenin uygulandığı ilimizde, sporla da hayatın içinde olan engelliler, yeteneklerini ortaya koyma fırsatı buluyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Türkiye genelinde başlattığı “Sporla Engelleri Aşıyoruz” projesi kapsamında Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor […]

Kırşehir’de Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde başlatılan “Sporla Engelleri Aşıyoruz” projesi ile engelli çocuklar topluma kazandırılıyor.
Engellilerin sosyal hayata katılması noktasında birçok projenin uygulandığı ilimizde, sporla da hayatın içinde olan engelliler, yeteneklerini ortaya koyma fırsatı buluyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Türkiye genelinde başlattığı “Sporla Engelleri Aşıyoruz” projesi kapsamında Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından engelli çocukların topluma kazandırılması amacı ile özel sporcular için faaliyetlere başlandı.
Engelliler, yüzme, okçuluk, atletizm, voleybol, atıcılık, judo, boccia, goalball, badminton, bilek güreşi, halter, güreş, karate, teakwondo, basketbol, futbol ve futsal branşlarındaki kurslarla yeteneklerini ortaya koyuyor.
Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ayrıca tahsis ettiği ücretsiz servis araçlarıyla kurslara kolay ulaşımı sağlarken, projenin ilk adımında “Engelleri Aşıyoruz” sloganıyla antrenörler bedensel, işitme ve görme engelliler ile özel sporcular için eğitime tabi tutuldu.
Eğitimli antrenörler eşliğinde engelliler branşlara ayrılarak ayrı program dahilinde çalışırken, Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emre Aslan, farklı gelişim gösteren bireylerde yaşama bilincini yaratarak onları öğrenen ve gelişen bireyler haline getirmenin sorumlulukları arasında olduğunu söyledi.
Engelliler için sporun sosyal yararlarına dikkat çeken Aslan, “Sporun engelli insanlar için bir başka önemli yönü sosyal ilişkilerin oluşmalarını sağlamasıdır. Kalıcı engellilik, engelli insanların kendilerine olan yaklaşımını bozar içe kapanıklığa neden olur. Bakmakla yükümlü olan insanların onlardan utanması ile de daha da artabilir. Yeni engelli hale gelmiş insanlarda, spor etkinliklerine katılmak kendini önemseme duygusunun yeniden kazanılmasına, olumlu davranışların ve tekrar sosyal hayata entegrasyonuna yardımcı olur. Ayrıca psikodepressif durumlardaki engelli kişilerin, spor aktivitelerine katılmaları ile bu durumlarında düzelme görülmüştür” şeklinde konuştu.
Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce “Sporla Engelleri Aşıyoruz” projesi ile bedensel, zihinsel, görme ve işitme engelli olan tüm bireylere uzman antrenörler ve özel dizayn edilmiş materyaller eşliğinde spor ve tesis imkanı verilmesinin yanı sıra servis imkanı da sağlandığına dikkati çeken Aslan, aynı zamanda bu özel sporcular için kendi kategorilerinde sportif müsabaka ve etkinlik organizasyonları da düzenleyerek, yerelde ve Türkiye genelinde engellerin nasıl aşılabildiğini göstereceklerini kaydetti.
(HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .