Engelliler Meclisi’nden farkındalık daveti

Engelliler Meclisi’nden farkındalık daveti

02.04.2015

2 Nisan Dünya Otizm Günü dolayısıyla Nisan ayı boyunca farkındalık etkinlikleri düzenlenirken, Kırşehir Kent Konseyi Engelliler Meclisi de, Nisan ayı boyunca otizmin rengi “mavi”nin kullanılması çağrısında bulundu…

02113615_resm copy

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel farklılık olan otizm, 2 Nisan günü dünyanın gündemi oldu.

Birleşmiş Milletler tarafından deklare edilen 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde tüm dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları, kampanyalar yapılmakta ve otizmin bir farklılık değil zenginlik olduğu dile getiriliyor.
Kırşehir Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkan Vekili Aliye Sapmaz da, 2 Nisan Dünya Otizm Günü dolayısıyla bir açıklama yaparak, Kırşehirlilere farkındalık davetinde bulundu.
Nisan ayı boyunca otizmin rengi olan “mavi”nin kullanılarak otizm konusunda mesaj verilmesini isteyen Kırşehir Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkan Vekili Aliye Sapmaz, Kırşehir halkından ışıklandırma, kıyafet ya da kullanılan mavi renkli eşyalarla Otizm Farkındalık Ayı’na katkıda bulunmalarını istediği açıklamada, şunları kaydetti:
“Otizm doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk 3 yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluktur. Çocuğun çevresi ile yeterli sosyal ilişkiler kuramaması, dil-iletişim alanında belirgin gelişimsel sorunlar göstermesi ve takıntılı davranış biçimlerine sahip olması ile kendini gösterir.
“Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artmaktadır. Günümüzde doğan her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelmektedir. Ülkemizde 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352 bin otizmli çocuk bulunmasına ve otizmin görülme oranının artışına rağmen toplumumuzda otizm yeteri kadar bilinmemektedir.
“Nisan ayı Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak deklare edilmiş olması dolayısıyla bu ay boyunca tüm dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Bizler de Kırşehir Kent Konseyi Engelliler Meclisi olarak erken tanı ile özel eğitimin önemine duyarlılık ve dikkat çekme açısından herkesi bugünden itibaren Nisan ayı boyunca otizmin rengi ‘mavi’yi kullanarak otizm konusunda mesaj vermeye davet ediyoruz.
“Kişiler ve kurumları mavi renkle odalarını, binalarını ışıklandırarak, mavi giyerek, mavi balonlarla fotoğraf çektirerek Otizm Farkındalık Ayı’na katkıda bulunmalarını bekliyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .