Engelliler için kayıtlar devam ediyor

Engelliler için kayıtlar devam ediyor

05.09.2017

4 TEMMUZ Salı günü başlayan Yaz Spor Okullarının başlamasıyla Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Kırşehir Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen ücretsiz il spor merkezleri ve engelliler il spor merkezleri kayıtları hızla devam ediyor. İl Müdürlüğüne bağlı spor tesislerinde 5–18 yaş arası gençlere Atletizm, Badminton, Basketbol, Boks, Cimnastik, Güreş, Halter, Hentbol, Tenis, Masa […]

4 TEMMUZ Salı günü başlayan Yaz Spor Okullarının başlamasıyla Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Kırşehir Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen ücretsiz il spor merkezleri ve engelliler il spor merkezleri kayıtları hızla devam ediyor. İl Müdürlüğüne bağlı spor tesislerinde 5–18 yaş arası gençlere Atletizm, Badminton, Basketbol, Boks, Cimnastik, Güreş, Halter, Hentbol, Tenis, Masa Tenisi, Voleybol, Okçuluk, Satranç, Judo, Teakwondo, Bilardo, Halk Oyunları, Futbol, Bocce, Bowling, Dart, MuayThai, Wushu, Karate, Kick Boks, Bedensel Engelliler, İşitme Engelliler, Özel Sporcular ve Yüzme (Ücretli) olmak üzere 27 farklı branşta ücretsiz olarak verilecek il Spor Merkezlerine (Yaz Spor Okulları) kayıtlar devam ediyor.
Okulların kapanmasıyla birlikte başvuruların yoğun bir şekilde arttığı şu günlerde İl Spor Merkezlerinde; sporu sevdirmenin, spor kulüplerine sporcu kaynağı oluşturmanın, toplumda spor kültürünü güçlendirmenin ve sporun daha geniş kitlelere yayılmasının amaçlanıyor.
İl spor merkezleri de başarılı olan ve gelecek vaat eden çocukların spor kulüplerine yönlendirilerek, profesyonel spor yaşamlarına ilk adımlarını atıyorlar. Bu bağlamda Kırşehir merkez ve ilçe müdürlüklerinde yaşayan 05-18 yaş grubu tüm çocuk ve gençleri tesislerde spor yapmaya davet ediyor.
ATLETİZM: Atletizm, insanın tüm güç ve yeteneğinin neredeyse tümüyle kullanılmasını gerektirir. Atletler birbiriyle yarışırken, aynı zamanda kendi güç ve yeteneklerinin sınırlarını tanır, bunları geliştirmeye çalışırlar. Pist ve alan atletizmi üç ana dala ayrılır: Koşu, yürüyüş ve alan (atlama ve atma) yarışları.
BADMİNTON: Badminton, kolayca öğrenilebilen, erkek ve kadın, 7 yaşından 77 yaşına kadar bütün yaş grubunda insanların yapabildiği ender spor dallarından biridir. Tenis oyunları gurubundan olması nedeniyle rakipler arasında bir net(file) bulunur. Dolayısıyla herkes kendine ayrılan sahada oynar, topu (tüytop) oldukça zararsızdır, böylece yaralanma veya sakatlanma riski en düşük etkinliklerdendir. Her yaşta ve her performans düzeyinde oynanır ve zevk verir, kişiyi zorlamaz, aşırı yüklenmenin kötü sonuçları oluşmaz. Özellikle ayak hareketleriyle sahayı tutma ve hamleleriyle Türkler’in ata sporu kılıç kullanmaya benzemektedir.
BASKETBOL: Basketbol, elle idare edilen bir topla oynanan popüler bir takım oyunu ve spor dalı. Profesyonel basketbolda beşer kişilik iki takım, yerden yüksekliği 3,05 metre olan ve pota adı verilen, yere paralel konumdaki bir çemberden topu geçirerek, rakibinden daha fazla sayı yapmak suretiyle, on ikişer, onar veya sekizer dakikalık dört periyottan oluşan maçı kazanmaya çalışır.
Boks: iki kişinin hakem gözetiminde karşılıklı yumruklaşarak; her kafaya vurduklarında tek puan topladıkları spor müsabakasıdır. Belden aşağıya ve enseye vurmak, sporcunun kendi etrafında 360 derece dönmesi, avuç içi (eldivenin beyaz boyalı bölgesi harici) vurmak, ses çıkarmak uyarı almasına neden olur, üç uyarı bir ihtar (-1 puan) alınmasına neden olur. Amatör boksörler 227 gr ağırlığında, profesyonel boksörler ise ağırlığı 170-283 gr arasında değişen eldivenler kullanırlar. Profesyonel boksörler yalnızca şort, amatör boksörler ise şort ve atlet giyer. Hem amatör hem de profesyonel boksörler karşılaşmada diş ve kasık koruyucuları kullanırlar. Amatör boksörler ayrıca koruyucu başlık da takarlar.
JİMNASTİK: Jimnastik veya cimnastik, bedeni, fiziksel yapısını düzeltme güçlendirme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatıdır. Bedeni çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü, idman ve kültürfizik hareketleri jimnastiğin kapsamına girer. Bu disiplin; erkeklerde, yer alıştırmaları, paralel bar, barfiks, halka ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları, türdeş olmayan çubuklar, barfiks, denge kalası alıştırmalarını içerir.
İyileştirme ve öğrenme amaçları güden tıbbi jimnastik ve eğitim jimnastiğiyse sanattan çok bilim ulamı içinde sayılmaktadır.
İnsanın fiziksel ve ahlaki yetilerini eğitmek, fiziksel ve ruhsal verimini artırmak amacıyla beden çalışmalarından yararlanan “fiziksel eğitim”, jimnastikten ayrı bir daldır.
GÜREŞ: Uygulayıcılarının birbirlerine vurmaksızın rakiplerini yenmeye çalıştıkları bir spor türü. Güreş tarihteki en eski sporlardan biridir ve zamanla farklı stil ve formları geliştirilmiştir. Güreş genellikle dövüş sanatları arasında değerlendirilir.
HALTER: İki tarafında ağırlıklar olan bir demir çubuğun (bar) koparma ve silkme hareketleri ile havaya kaldırılıp başının üstünde dirseklerini kırmadan tutarak yapılan bir spor dalıdır.
Halter sporu müsabakaları koparma ve silkme olarak iki hareketten oluşur. Koparma’da sporcu halteri tek seferde kaldırır, hakem işaretine kadar başının üstünde dirseklerini kırmadan tutar. Silkme’de ise omuzları üzerinde ağırlığı kısa süre tartar ve daha sonra yukarı kaldırır. Halter de tekniğin yanı sıra özellikle hız, güç, koordinasyon ve hareketlilik başarıyı getirir. Olimpik halter bir kenar spor dalı olarak sınıflandırılabilse bile, kısa mesafe koşucuları ve gülle atıcıları gibi birçok yüksek performans sporcusu, hızlı güç yönleri sebebiyle antrenman programlarında buradaki egzersiz hareketlerini kullanmaktadırlar.
HENTBOL: Hentbol, altısı saha içinde, biri kalede olmak üzere yedi oyuncuyla oynanan bir takım sporudur. Oyun süresi 30’ar dakikalık iki devreden oluşur.
TENİS: Raket ve topla iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan olimpik bir spor. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik bir topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (korta) atmaya çalışırlar. Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır.
MASA TENİSİ: İki veya dört oyuncunun birbirlerine topu ileri geri olarak attığı ortasında ağ olan masanın üstünde oynanan bir oyundur.
VOLEYBOL: File ile ikiye bölünmüş bir oyun alanı üzerinde iki takım tarafından topla oynanan bir takım sporudur.12 kişi ile oynanır
OKÇULUK: Oku bir yay aracılığıyla hedefe göndermeyi amaçlayan spor dalı.
SATRANÇ: İki oyuncu arasında satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunu. Dünya çapında turnuvaları düzenlenir ve bir spor dalı olarak kabul edilir.
JUDO: Japon modern dövüş sanatlarının ilk örneğidir.
TEAKWONDO: Çıplak el ve ayakla yapılan, Kore kökenli bir uzak doğu savunma sanatı ve sporudur.
BİLARDO: Bir spor çeşididir. Son yıllarda spor dalları içinde önemli bir yer kaplamaya başlamıştır. Şu anda, Avrupa’nın en çok ilgilenilen 5 sporu arasındadır. Bilardo oynamak için gereken aletler; bilardo masası, isteka (bilardo sopası), bilardo topları, tebeşir (istekanın topa daha ölçülü vurmasını ve gereksiz yere kaymamasını sağlar, özellikle falsolu vuruşlarda çok işe yarar), köprü(isteğe göre) (zor uzanılan toplara yetişmeyi sağlar) gerekir.
HALK OYUNLARI: Türk folklorunun önemli bileşenlerinden biridir. Köy ve kasabalarda oynanan yöresel oyunları ve yöresel dansları ve kostümlerini inceleyen bir bilim dalıdır.
FUTBOL: Futbol, on birer oyuncudan oluşan iki takım arasında, kendine özgü küresel bir topla oynanan takım sporu.
BOCCE: Bir spor dalı.
BOWLİNG: Oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bowling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporu.
DART: İç içe renkli halkalardan ve bunları kesen üçgen dilimlerden oluşan bir hedefe, ufak okların (dartların) elle atılarak saplanması suretiyle oynanan bir spor.
MUAYTHAİ: Tayland’da ortaya çıkan ve özgün adı MuayThai olan dövüş sporu.
WUSHU: Çin savunma sanatlarına verilen genel addır. Kelime olarak, güç iş, zor teknik ve sanat anlamına gelir. Wushu’da saldırı ve savunmanın yanında akrobasi ve baleye benzer koreografik hareketler sergilenir. Bununla beden ve ruhun uyumu sağlanılması amaçlanır.
KARATE: Silahsız savaş sanatı
KİCK BOKS: Yumruk, tekme, diz ve sınırlı clinch uygulamalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş eklektik bir dövüş sporudur.
Kayıt yaptırmak isteyenler Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü / Spor Servisi Biriminde yaptıracaklar.
Gerekli belgeler; Form (Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğünden Alınacak), Vesikalık Resim (1 Adet). Tel: 038 213 11 60 / Dahili: 110.
(Haber: Salih GÜNER)

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .