ENGELLİLER, HAVACILIKLA TANIŞTI

ENGELLİLER, HAVACILIKLA TANIŞTI

06.05.2015

Kırşehirli engelliler ve ailelerinden oluşan 35 kişilik ekip, Eskişehir İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti…
Kırşehir Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Kırşehirli engellileri havacılıkla tanıştırdı… Engelliler paraşüt, planör ve yamaç paraşütünün uygulanmasını yerinde gördü…

DSC_1771 copy

KIRŞEHİRLİ engelliler, Türk Hava Kurumu’nun Eskişehir İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Başkanlığı’nda yapılan havacılık eğitimlerini yerinde gördü.
Engellinin toplumsal yaşama doğrudan katılımını sağlamak, bilgi, beceri, tecrübe ve yeteneklerini geliştirerek, kentliler ile birlikte yaşayarak engelli yaşamının kolaylaştırılması amacıyla Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve Kırşehir Türk Hava Kurumu Şubesi ile birlikte 4-5 Mayıs 2015 tarihlerinde Eskişehir THK tesislerine bir gezi düzenlendi.
Kırşehir’de engellilere yönelik açılan maket uçak kursunu bitirerek sertifika alan engelliler ve ailelerinden oluşan 35 kişilik grup, dolu dolu iki gün geçirdiler.
Kırşehir Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin öncülüğünde Türk Hava Kurumu (THK) Kırşehir Şube Başkanlığı’nın girişimleriyle 4-5 Mayıs tarihlerinde Türk Hava Kurumu’nun Eskişehir’deki İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Başkanlığı tesislerine gezi düzenledi.

DSC_1611 copy
Türk Hava Kurumu Kırşehir Şube Başkanlığı tarafından Kırşehir’de açılan Maket Uçak Kursu’na katılan ve belge alan engelliler ve ailelerinden oluşan 35 kişilik ekip, Kırşehirli hemşehrimiz Osman Köşker’in Başkanı olduğu Eskişehir İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’ne düzenlenen seyahatle havacılık eğitimlerini yerinde gördü.
Türk Hava Kurumu Eskişehir İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’ne düzenlenen gezi ile engelliler ve aileleri iki gün süren gezide paraşüt ve planör eğitimlerini yerinde görme imkanı olurken, Türk Hava Kurumu’nun verdiği hizmetleri de öğrenme fırsatı oldu.

DSC_1643 copy
Kırşehir Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin öncülüğünde Türk Hava Kurumu Kırşehir Şube Başkanlığı’nın girişimleriyle 35 engelli ve ailesi İnönü Havacılık Eğitim Merkezi ile Eskişehir’i gezdi.
4-5 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen gezinin ilk gününde Havacılık Eğitim Merkezi’ne yapılan ziyarette, Türk Hava Kurumu’nun kurulduğu günden bu yana yaptığı hizmetler ve verdiği eğitimlerle ilgili bilgilendirilen engelliler, paraşüt ve planör uçuşlarını yerinde görerek, verilen eğitimlere ilişkin de bilgilendirildiler.

DSC_1629 copy
Engelliler ve aileleri, akşam da THK Havacılık Eğitim Merkezi tesislerinde konaklayarak, canlı müzik eşliğinde eğlenceli bir akşam geçirdiler.
Kırşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Fatih Mahmutoğlu, Engelliler Meclisi Başkan Yardımcısı Aliye Sapmaz, Türk Hava Kurumu Kırşehir Şube Başkanlığı Saymanı ve Model Uçak Öğretmeni İsa Korkmaz ile engelli ve ailelerinin katıldığı gezide, iki gün boyunca engelliler hem eğlendi, hem de havacılıkla ilgili bilgiler edindi.
Eğitim Merkezi Başkanı hemşehrimiz Osman Köşker’in özel ilgi ve alaka gösterdiği gezide, Model Uçak Eğitmeni Emre Sağlık tarafından 10 Temmuz 1936’da hizmete açılan tesiste verilen paraşüt, planör ve yamaç paraşütü ile ilgili slayt sunumu eşliğinde geniş kapsamlı bir brifing verildi.

DSC_1682 copy
Türk Hava Kurumu’nun girişimleriyle gerçekleştirilen gezide büyük özveri ve katkıya sahip hemşehrimiz Osman Köşker, Kırşehirli hemşehrilerini Merkez’de ağırlamaktan mutlu olduğunu dile getirerek, böylesi güzel bir faaliyetin gerçekleştirilmesine ortak olmaktan gurur duyduğunu ve bu tür faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde Kırşehirli hemşehrilerine her zaman destek olmaya hazır olduklarını belirtti.
Eğitim Merkezi Başkanı hemşehrimiz Osman Köşker, Kırşehirli hemşehrilerini Türk Hava Kurumu’nun ücretsiz kurslarından yararlanmaya da davet etti.
Kırşehirli engelliler ve ailelerinden oluşan 35 kişilik ekip, programın ikinci gününde de Eskişehir’i gezdi.
Eskişehir’de ilk olarak kullanılmış ve halen kullanılan uçakların örneklerinin yer aldığı Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı’nı gezen ekip, Masal Parkı’nı gezerek, güzel vakit geçirdi.

DSC_1787 copy
Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ni de gezen engelliler, sanat, siyaset ve basın camiasının ünlü isimleri ile dünya liderleri ile Osmanlı Padişahlarının balmumu heykellerini görme fırsatı buldular. Tarihi Kurşunlu Camii’nde cam el sanatları üretim yeri, lüle taşı ürünlerinin yer aldığı el sanatları müzesi, cam ürünleri imalathanesi gezildi.
Eskişehir’i de gezerek, yöresel tatları tadan engelliler ve aileleri, Kırşehir Kent Konseyi Başkanlığı ve Engelliler Meclisi’ne teşekkür ederek, iki gün süren geziden çok mutlu olduklarını dile getirerek, bu tür gezilerin tekrarlanmasını istediklerini belirttiler.

DSC_1838 copy
Gezi sonrası açıklamalarda bulunan Engelliler Meclisi Başkan Yardımcısı Aliye Sapmaz, başta Kırşehir Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül ve Genel Sekreter Fatih Mahmutoğlu olmak üzere Türk Hava Kurumu Kırşehir Şube Başkanlığı’na teşekkür etti.
Kırşehirli engellilerin, farklı yerler görerek, yaşadıkları dünyayı tanıma ve öğrenme fırsatı bulmaları açısından bu tür anlamlı gezilerin önemli olduğunu dile getiren Aliye Sapmaz, önümüzdeki süreçte engellilerimize yönelik bilgilendirici gezilerin düzenlenmesi noktasında çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.
Kurulduğu günden bu yana “Şehrin sakini değil, sahibi ol” sloganıyla faaliyetlerini sürdüren ve bünyesinde oluşturulan çalışma grupları ile birçok faaliyeti yürüten Kent Konseyi’nin bu tür anlamlı ve yararlı gezi ve etkinlikler düzenleyeceğini ve bu noktada Kırşehir halkının taleplerini beklediklerini belirten Kırşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Fatih Mahmutoğlu da, “Kent Konseyi’nin her türlü faaliyetine destek veren Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci başta olmak üzere Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül, Türk Hava Kurumu Kırşehir Şube Başkanlığı Saymanı ve Model Uçak Öğretmeni İsa Korkmaz’a, özel ilgi ve alakasından dolayı hemşehrimiz Osman Köşker ile gezimizde sazı ve sesiyle bizleri yalnız bırakmayan Ali Ünsal ve basınımızın güzide temsilcisi Gülnaz Ceylan ile Hocamız Hüseyin Adıbelli’ye de üstün ve özverili katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Kent Konseyi, Kırşehir’in tanıtımı noktasında yaptığı faaliyetleri yanı sıra bu tür etkinliklerin düzenlenmesinde de yer alıyor ve almaya devam edecek. Biz Kırşehir Kent Konseyi Başkanlığı olarak Kırşehir halkının taleplerini bekliyoruz. Kırşehir halkının isteklerini yerine getirmek için Kent Konseyi olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Yapmaya da hazırız. Engellilerimizle birlikte böyle bir gezide yer almaktan şahsım adına mutluluk duydum. Kent Konseyi, Kırşehir’imiz için var ve var olmaya devam edecek” dedi. (HABER-FOTOĞRAF: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .