EN SIK GÖRÜLEN KANSER: PROSTAT

EN SIK GÖRÜLEN KANSER: PROSTAT

18.09.2017

Ülkemizde ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla en sık görülen kanser türü olan prostat kanseri, erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalık iken, erken teşhis büyük önem taşıyor. Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, prostat kanseri ile ilgili bilgiler vererek, belirtileri ve tedaviye ilişkin uyarılarda bulundu. Beslenme alışkanlıkları ile düzenli […]

Ülkemizde ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla en sık görülen kanser türü olan prostat kanseri, erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalık iken, erken teşhis büyük önem taşıyor.
Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, prostat kanseri ile ilgili bilgiler vererek, belirtileri ve tedaviye ilişkin uyarılarda bulundu.
Beslenme alışkanlıkları ile düzenli egzersiz yapmanın prostat kanserini önlemede etkili olduğunu belirten Dr. Bekir Demirbaş, “Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. Mesanenin (idrar kesesi) altında yer alır. Prostatı oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu prostat kanseri gelişebilir. Ülkemizde ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla en sık görülen kanser prostat kanseridir” bilgisini verdi.
Prostat kanserinin kesin nedenlerinin bilinmediğini, yaş ilerledikçe risk arttığını, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma riskinin diğer insanlara göre iki kat daha yüksek olduğunu, hayvansal gıdalarda bulunan yağlar, tereyağı, margarin, iç yağı, kuyruk yağı gibi doymuş yağlardan ve kırmızı etten zengin, sebze-meyveden fakir beslenme alışkanlığının prostat kanseri riskini arttırabildiğini belirten Dr. Bekir Demirbaş, prostat kanserinin erken evrede hiçbir belirti vermediğini söyledi.
Kanser dokusunun büyüdükçe sık idrara çıkma, gece idrara kalkma, kesik kesik idrar yapma, zor idrar yapma, ağrılı idrar yapma, kanlı idrar ve kanlı meni gibi şikayetlerin olacağını belirten Dr. Bekir Demirbaş, “Bu şikayetlerin olması prostat kanseri olduğunu göstermez ama bir ipucu olabilir. Bu yakınmalardan en az biri olduğunda, üroloji (bevliye) uzmanına başvurulmalıdır. Prostat kanseri erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erkeklerin 50 yaşından itibaren, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin de 40 yaşından itibaren üroloji uzmanına düzenli muayene olması erken tanı konulması açısından önemlidir. Hastalığın evresine ve özelliklerine göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Kişinin belirli aralıklarla izlenmesi, prostatın tamamının ameliyatla çıkarılması veya ışın tedavisi (radyoterapi) erken evrelerde uygulanabilir. Hormon tedavisi veya ilaç tedavisi (kemoterapi) diğer evrelerde gerekli görülebilir. Erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcıdır. Tüm kanserlerde olduğu gibi; sağlıklı (sebze ve meyveden zengin) beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite yapma (yürüme, koşma, bisiklete binme, yüzme gibi), sağlıklı kiloda olma ve bu kiloda kalma prostat kanseri riskini azaltabilir. Aile hekimine danışılarak sağlıklı kiloda olunup olunmadığı öğrenilebilir. Özellikle birinci derece akrabalarında prostat kanseri görülenler yüksek risk altında olduğundan 40 yaşınızdan itibaren düzenli olarak üroloji hekiminize giderek muayene olmalıdırlar” ifadesini kullandı.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .