Emniyet’ten SMS ile uyarı

Emniyet’ten SMS ile uyarı

20.02.2015

“Polis, asker ve savcı kendisini tanıtarak, bankaya para yatırmanızı veya söylenilen yere para, altın bırakmanızı isteyenlere inanmayın”

KIRŞEHİR’DE dolandırıcılara karşı Emniyet Müdürlüğü tarafından afişlerle vatandaşlar uyarılırken, Emniyet Genel Müdürlüğü de, SMS yoluyla vatandaşları dolandırıcılara karşı uyarıyor.

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri Telefon Dolandırıcılığına yönelik yapmış oldukları afişleri vatandaşlarımızın görebileceği yerlere asarak bilgilendirme faaliyetleri kapsamında çalışmalarına devam ederken, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından www.asayis.pol.tr aracılığıyla gönderilen SMS ile de vatandaşlar, “Polis, asker ve savcı kendisini tanıtarak, bankaya para yatırmanızı veya söylenilen yere para, altın bırakmanızı isteyenlere inanmayın” şeklinde hatırlatmada bulunuluyor.
Günümüzde geleneksel suç türleri gelişen teknolojiyle birlikte değişim gösterirken, özellikle cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığı ülkemizde dolandırıcılar, vatandaşları cep telefonları ile arayarak, kendilerini polis, savcı ya da hakim olarak tanıtarak, vatandaşlara terör örgütü tarafından cep telefonu hattının kullanıldığını, örgütün banka hesabına girdiğini veya farklı firmaların promosyon amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan ödüller kazanıldığı şeklinde beyanlarda bulunularak, bu zor durumdan kurtaracaklarını söyleyerek, vatandaşlardan para veya ziynet eşyası talebinde bulunuyorlar.

emniyet copy
Kırşehir’de Emniyet İl Müdürlüğü’nce de, vatandaşların mağdur olmaması için, “Adli mercilerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz (polis, savcı, hakim) hiçbir şekilde vatandaştan para talep etmezler. Vatandaşlarımızın herhangi bir konu ile ilgili bilgisine ihtiyaç duyulduğunda, telefonla ulaşılsa bile muhakkak suretle ya şahsın ikameti ile işyerine ya da polis karakolunda yüz yüze görüşme yapılır. Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan ” hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var, hesabınız terör örgütünün eline geçmiş” gibi kelimelere itibar etmemeli, hiç kimseye kimlik bilgileri, TC Kimlik numarası, hesap numaraları ve banka kartı şifrelerini vermemelidirler. Kaynağını bilmedikleri hiçbir havale ve EFT kabul etmemelidirler. Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine polis, savcı ve hakim süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysalar bile itibar etmemelidirler. Cep telefonunuzda eğer 155-‘ten arandığınız görünüyorsa dolandırıcılar tarafından aranıyorsunuz demektir. Çünkü teknik olarak 155 telefonu sistemi sadece aramalara açıktır. Dış aramalara kapalı bir sistem olması nedeniyle bir polis memurunun sizi 155 hattından araması imkânsızdır. Vatandaşlarımız bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine giderek bizzat şikâyetçi olmalı veya 155’i arayarak bilgi vermelidirler” şeklinde belirtilen hususlara dikkat etmesi isteniyor.
İlimiz Kırşehir’de işlek caddelere asılan afişler ve vatandaşlarla birebir görüşülerek dağıtılan broşürlerle bilgilendirme yapılarak, hatırlatmalarda bulunulurken, Kırşehir Emniyet Müdürlüğü suç ve suçluyla mücadelede Kırşehir halkının huzur ve güvenliğini sağlama noktasındaki çalışmalarına kesintisiz devam ediyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .