Emniyet’ten broşürlü uyarı

Emniyet’ten broşürlü uyarı

02.04.2015

Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği personeli vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, sahte para ve telefon dolandırıcılığına karşı esnaf ve vatandaşları uyarıyor. Güvenlik hizmetlerine toplumun aktif katılımını sağlamak ve kentlerdeki yaşam kalitesinin yükselmesine katkıda bulunmak ve ayrıca suç oluşmadan önce gereken tedbirlerin alınması için toplumu bilinçlendirmek amacıyla Kırşehir’deki çalışmalarına her […]

Resim2 copy

Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği personeli vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, sahte para ve telefon dolandırıcılığına karşı esnaf ve vatandaşları uyarıyor.

Güvenlik hizmetlerine toplumun aktif katılımını sağlamak ve kentlerdeki yaşam kalitesinin yükselmesine katkıda bulunmak ve ayrıca suç oluşmadan önce gereken tedbirlerin alınması için toplumu bilinçlendirmek amacıyla Kırşehir’deki çalışmalarına her geçen gün hız veren Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği personeli, bilgilendirme faaliyetlerini devam ettiriyor.
Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerince pazar esnafları ve alışveriş yapan vatandaşlara yönelik bilgilendirme yapıldı.
Şehrimizde 30 Mart Pazartesi günü pazaryerinde Pazar esnafı ile vatandaşlar sahte para ve telefon dolandırıcılığına karşı bilgilendirilerek, uyarıldı.
30 Mart Pazartesi günü Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri, önleyici polislik hizmetleri doğrultusunda yapılan çalışmalar kapsamında pazar esnafları ve alışverişe gelen vatandaşlarla görüşerek, “sahte para ve telefon dolandırıcılığı olaylarına yönelik” olarak bilgilendirildi.
Tüm pazar esnafı ve vatandaşlara sahte para ve telefon dolandırıcılığıyla ilgili uyarıcı ve bilgilendirici broşürlerden dağıtıldı.

Önleyici polislik hizmetleri kapsamında suç öncesi bilgilendirme çalışmalarına devam edileceği belirtilerek, Kırşehir halkının huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla çalışmaların kesintisiz devam edeceği kaydedilirken, telefon dolandırıcılığı ile ilgili dağıtılan broşürlerde şu uyarılarda bulunuldu:
“Günümüzde geleneksel suç türleri gelişen teknolojiyle birlikte değişim göstermektedir. Özellikle cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığı ülkemizde dolandırıcılar, vatandaşlarımızı cep telefonları ile arayarak, kendilerini polis, hakim, savcı olarak tanıtıp, vatandaşlarımıza terör örgütü tarafından cep telefonu hattının kullanıldığını, örgütün banka hesabına girdiğini veya farklı firmaların promosyon amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan ödüller kazanıldığı şeklinde beyanlarda bulunularak, bu zor durumdan kurtaracaklarını söyleyerek, vatandaşlarımızdan para veya ziynet eşyası talebinde bulunmaktadırlar.
“Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için aşağıda yer alan hususlara dikkat etmesi büyük önem arz etmektedir.
“Adli mercilerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz (Polis-Savcı-Hakim) hiçbir şekilde vatandaştan para talep etmezler.
“Vatandaşlarımızın herhangi bir konu ile ilgili bilgisine ihtiyaç duyulduğunda, telefonla ulaşılsa bile muhakkak suretle ya şahsın ikameti ile işyerine ya da polis karakolunda yüz yüze görüşme yapılır.
“Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan ‘hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var, hesabınız terör örgütünün eline geçmiş’ gibi kelimelere itibar etmemeli, hiç kimseye kimlik bilgileri, TC Kimlik numarası, hesap numaraları ve banka kartı şifrelerini vermemelidirler.
“Kaynağını bilmedikleri hiçbir havale ve EFT kabul etmemelidirler.
“Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine Polis-Savcı-Hakim süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysalar bile itibar etmemelidirler.
“Cep telefonunuzda eğer 155’ten arandığınız görünüyorsa dolandırıcılar tarafından aranıyorsunuz demektir. Çünkü teknik olarak 155 telefonu sistemi sadece aramalara açıktır. Dış aramalara kapalı bir sistem olması nedeniyle bir polis memurunun sizi 155 hattından araması imkânsızdır.
“Vatandaşlarımız bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine giderek bizzat şikâyetçi olmalı veya 155’i arayarak bilgi vermelidirler.”

Resim1 copy
BANKNOTLARA DİKKAT!
Vatandaşların özellikle 50, 100 ve 200 TL’lik banknotlara dikkat etmesi gerektiğinin belirtildiği sahte paraya karşı yapılan bilgilendirme sırasında ise herhangi bir şüphe durumunda 155 Polis İmdat telefonuna bilgi verilmesi istenerek Türk Lirası’nın özellikleriyle ilgili şu bilgiler aktarıldı:
“Emniyet Şeridi: Tüm banknotlarda kâğıda gömülü olarak yer almaktadır. Banknot ışığa tutulduğunda her 2 yüzden de kesintisiz bir hat şeklinde görülür. Şerit üzerinde kupür değeri ve TL harfleri okunabilmektedir.
“Holografik Şerit Folyo: Dünyada ilk kez uygulanan bir folyo tipidir. Banknotların ön yüzünde bulunur ve tasarımla uyumlu çeşitli görsel motiflerden oluşmaktadır. Banknot hareket ettirildiğinde parlak ve renkli yansımalar verir. Farklı açılardan bakıldığında, Ay-Yıldız motifinin altındaki dikdörtgen şekil içinde TL harfleri, kupür değerine dönüşür. Bu özellik, yeni banknotlarda yer alan, akılda tutulması ve kontrolü kolay en belirgin güvenlik özelliklerinden biridir.
“Gizli Görüntü: Portrenin sağ alt tarafında, yedigen şeklin içinde, banknota yatay konumda göz hizasında bakıldığında kupür değerini gösteren gizli görüntü bulunur. Banknotlar, yatay olarak tutulduğunda, bu özelliği net şekilde görülebilir.
“Renk Değiştiren Şerit: Banknotların arka yüzünde, üzerinde kupür değerini gösteren ‘Rakam’ ve ‘TL’ harfleri bulunan Renk Değiştiren Şerit, banknot hareket ettirildikçe yarı şeffaf sarı renkli yansıma verir. Banknotlarda mikro yazılar yer alırken, banknotların ön yüzünde, Ay-Yıldız motifinin içinde, kupür değerini gösteren ‘Rakamlar’ ve ‘TL’ harfleri mikro yazılıdır.
“Görme Engellilere Yönelik Özellikler: Türk Lirası banknotları tasarlanırken, görme engelli vatandaşların ihtiyaç ve beklentilerine özel önem verildi. Tüm banknotlarda aynı bölgede olmak kaydıyla, banknotların ön yüzünde, sol üst kenarda Braille alfabesinden yararlanılarak oluşturulan noktalar, dokunulduğunda hissedilirken, noktaların sayısına ve yerleşim şekline göre kupür değerleri kolaylıkla anlaşılabiliyor.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .