Emniyet Müdürlüğü çekici ve otopark ücretlerini açıkladı

Emniyet Müdürlüğü çekici ve otopark ücretlerini açıkladı

12.02.2019

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü, şehir merkezinde yaptığı kontrollerde mali sigortası olmayan, amaç dışı faaliyet gösteren araçlar ile trafiği tehlikeye düşürecek şekilde park eden, araçları çekici vasıtasıyla kaldırılıp, araç parkına kaldırılması sırasında uygulanan ücretlerle ilgili bir açıklama yaptı. Son zamanlarda Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’ne gelen sözlü ve yazılı şikâyetlerde araçları çekilen vatandaşlardan çekici ve otopark işletmecileri tarafından kendilerinden […]

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü, şehir merkezinde yaptığı kontrollerde mali sigortası olmayan, amaç dışı faaliyet gösteren araçlar ile trafiği tehlikeye düşürecek şekilde park eden, araçları çekici vasıtasıyla kaldırılıp, araç parkına kaldırılması sırasında uygulanan ücretlerle ilgili bir açıklama yaptı.
Son zamanlarda Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’ne gelen sözlü ve yazılı şikâyetlerde araçları çekilen vatandaşlardan çekici ve otopark işletmecileri tarafından kendilerinden fazla ücret aldıkları şeklinde serzenişler gelmesi üzerine bir açıklama yapıldı.
Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun (zorunlu mali sigortası olmayan, amaç dışı faaliyet gösteren… gibi) araçların trafikten men edileceği, (trafiği tehlikeye düşürecek şekilde park eden, otobüs durakları, yangın muslukları… gibi) yasak yerlere park eden ve sahibine ulaşılamayan araçlar muhafaza altına alınır. Amir hükmü gereği Şube Müdürlüğümüz ekiplerince yapılan denetim ve kontrollerde yasada belirtilen kurallara uymayan araçlar trafikten men edilmek veya muhafaza altına alınmak üzere yetkili çekiciler vasıtasıyla yetki verilen yedd-i emin otoparklara ücretleri araç sahipleri tarafından ödenmek üzere çekilmektedir. Araçların çekme ve çekilme ücretleri Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 122. Ve 125. Maddelerinde yazılı hükümlere göre İl Trafik Komisyon Başkanlığı tarafından belirlenen fiyat tarifesine göre ücretlendirme yapılır. Son zamanlarda Müdürlüğümüze gelen sözlü ve yazılı şikayetlerde araçları çekilen vatandaşlardan çekici ve otopark işletmecileri tarafından kendilerinden fazla ücret aldıkları şeklinde serzenişler olduğu tespit edilmiştir. Oysa ki yetki verilen çekici ve otopark ücretleri İl Trafik Komisyonunun 2018/6 sayılı kararı ile belirlenmiş, belirlenen ücret tarifeleri yetkili çekici ve otoparklara tebliğ edilmiş, belirlenen tarifenin üzerinde ücret aldığı tespit edilenlere yasal müeyyideler uygulanacağı komisyon kararıyla belirlenmiştir.
İl Trafik Komisyonun 2018/6 kararıyla belirlenen çekici ve otopark ücret tarifelerine göre, Kırşehir ili trafik birimlerince trafikten men edilen araçlar için İl Trafik Komisyonu Başkanlığının kararı ile otopark ücretleri şöyle:
Motosiklet-motorsiklet elektrikli bisiklet 7.5 TL, otomobil 9 TL, kamyonet-minibüs-traktör 15 TL, kamyon-otobüs 20 TL, çekici-iş makineleri 20 TL. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .