Emeklilerden siyasilere bildiri

Emeklilerden siyasilere bildiri

01.05.2015

Tüm İşçi Emeklileri Derneği Başkanlığı, siyasi partilere 10 maddelik taleplerinin yer aldığı bildiri gönderdi. TÜM İşçi Emekliler Derneği Başkanlığı tarafından tüm siyasi partilere gönderilen bildiri ile ilgili bilgi vererek, emeklilerin taleplerini açıklayan, Tüm İşçi Emeklileri Derneği Kırşehir Şube Başkanı Musa Hangül, şunları kaydetti: “Tüm İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı olarak, Başkanlar Kurulumuzdan çıkan kararımız, Türkiye’de […]

Tüm İşçi Emeklileri Derneği Başkanlığı, siyasi partilere 10 maddelik taleplerinin yer aldığı bildiri gönderdi.

TÜM İşçi Emekliler Derneği Başkanlığı tarafından tüm siyasi partilere gönderilen bildiri ile ilgili bilgi vererek, emeklilerin taleplerini açıklayan, Tüm İşçi Emeklileri Derneği Kırşehir Şube Başkanı Musa Hangül, şunları kaydetti:
“Tüm İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı olarak, Başkanlar Kurulumuzdan çıkan kararımız, Türkiye’de bütün siyasi partilere basın bildirisi olarak açıkladığımız 10 madde vardır. Bu maddelerin içerisinde emeklilerimizin refah, huzur içerisinde yaşaması için açlık sınırında kalan emeklilerimizi düzenli bir şekle getirmesi için 10 maddelik bütün siyasi partilere bir bildiri gönderdik.
“Çalışanlar ile emekliler arasında ücret uçurumunun giderilmesi ve çalışanlar ile yapılan ücret artışlarının emeklilere de yansımasına istiyoruz.
“Yeni bir intibak yasası çıkarılması, tüm emeklileri kapsayan 5 bin prim iş günü karşılığında taban aylık olarak belirlenmesini, bu aylığın da devlet istatistik kurumlarında belirlenen açlık sınırı altında olmak üzere maaş alanlara düzenli bir şekle getirilmesini istiyoruz.
“Sağlık gibi anayasal bir hak olan alanda katkı paylarının kaldırılmasını istiyoruz.
“Dini bayramlarda iki ikramiye istiyoruz.
“Enflasyona göre yapılan açlık sınırı altında alan emeklilerimize enflasyonun yüksek çıktığı bir ülkede işçi, Bağ-Kur emeklilerimiz ile dul ve yetimlere verilen zammın, memurlara verilen zam oranında olmasını talep ediyoruz.
“Devlet memurları uygulamaları ve kat sayı gösterge sistemine göre TÜFE ve milli gelirden de hak verilmesini talep ediyoruz.
“Çalışan emeklilere sosyal destek priminin kaldırılmasını istiyoruz.
“Banka promosyonlarının emekliye de verilmesini istiyoruz.
“Avrupa ülkelerinde olduğu gibi emeklilere sendikal hakların verilmesini istiyoruz.
“Emeklilerin ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda sunulan halk etkinlikleri, onurlu yaşam içerisinde yaşamaları için sosyal devlet anlayışı gereği gere iktidarların en önemli görevidir. Anayasamızda herkesin sosyal güvenlik hakkına sahip olduğu devletçe korunacağına hükmü yer almaktadır.
“Önümüzde bir seçim var. Bütün siyasi partilerimize bu 10 maddelik isteklerimizi sunduk. Bugün ülkemizde açlık sınırı altında maaş alanların daha düzenli, daha refah ve huzur içerisinde yaşamasını istiyoruz. İnşallah iktidara gelecek partilerimizden bunların olmasını talep ediyoruz.”
“EMEKLİLER MAĞDUR DURUMDA”
Tüm İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı Musa Hangül, açıklamasında ayrıca, emeklilere yapılan zammı eleştirerek, “Hükümetimizin açıkladığı 100 liralık seyyanen zam, yanlış bir sistemle uygulanmaktadır. 800 lira maaş alan bir emeklinin maaşı bin 900 lira olacak, 870 lira alan emeklimize 30 gibi lira zam gelecek. 920 lira gibi bir zam alanın da bin liraya tamamlanacak. Bin lira alan veya bin 20 gibi bir rakam alanlarda bin 100 liraya tamamlanacak. Sadece düşük maaş alan emeklilerimize bu uygulanmaktadır. Diğer emeklilerimiz bu zamdan faydalanmıyorlar. Açlık sınırı altında maaş alan emeklilerimiz mağdur durumdadır. Hükümetimizin verdiği seçim yatırımı gibi, ama biz bunu zam olarak görmüyoruz. Bu verilen zammı da kınıyoruz. Aklı başına gelsin iktidar partimizin, bin 400 lira açlık sınırı altında maaş alanlara da düzenleme yaparak, emeklilerimizin refah ve huzur içerisinde yaşamasını diliyorum” ifadesini kullandı. (Beyhan BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .