Elli yıldır tanıdığım CHP’li Rifat Ertem…

Elli yıldır tanıdığım CHP’li Rifat Ertem…

26.03.2015

Yine bir seçimle karşı karşıyayız. Türk siyasi tarihinde Kırşehir hiçbir il’e nasip olmayan, hep doğruların yanında yer almış, bir seçmen kitlesine sahiptir Bugün ülkemizde yönetime sahip olmak isteyen, Kırşehir’de iki milletvekili çıkarabilecek AKP, CHP ve MHP vardır. Ama öyle anlaşılıyor ki uzun yıllar girdiği her seçimi kaybetmiş, bundan dolayı seçmenine güven vermeyen partililerini AKP ve […]

Yine bir seçimle karşı karşıyayız.

Türk siyasi tarihinde Kırşehir hiçbir il’e nasip olmayan, hep doğruların yanında yer almış, bir seçmen kitlesine sahiptir
Bugün ülkemizde yönetime sahip olmak isteyen, Kırşehir’de iki milletvekili çıkarabilecek AKP, CHP ve MHP vardır.
Ama öyle anlaşılıyor ki uzun yıllar girdiği her seçimi kaybetmiş, bundan dolayı seçmenine güven vermeyen partililerini AKP ve HDP’ye, hatta MHP’ye kaptırmış yaşlı ve yorgun bir CHP var Kırşehir’de…
Bu konu çok iyi analiz edilmelidir.
CHP’liler aslında bu durumu, gerçekleri çok iyi biliyorlar. Ama nedense kabullenemiyorlar. Neden kaybedildiğinin hesapları yapılmalıdır. Yapmıyorlar, yapamıyorlar. Sokak politikaları ile idare ediyorlar.
Kırşehir CHP’de; yanlışlar kar topu gibi yuvarlanarak giderek katmerleşmiş, bu durumu partinin genel merkezi de, Kırşehir örgütleri de kabullenmemişlerdir. Hep aynı hataları sürdürmektedirler. Ama doğru birdir.
“Hata nerde yapıldı?” diye kimse gerçekleri bildiği halde üzerine gitmeyip, hala hata yapmaya göz yumduklarını bütün CHP’liler yakından biliyor ve anlatıyorlar zaten…
CHP’nin iki yıl Kırşehir il başkanlığını yapan Dr. Uğur Gönül’ün disiplinli ve gayretli çalışmaları ile CHP Kırşehir’de son milletvekilini çıkarmıştı. Ama hem Uğur Gönül’e yapılan vefasızlıklar, haksızlıklar, hem de onun gibi inadına CHP’liler partiden soğutuldu, uzaklaştırıldı. Hatta çoğu da bu nedenle istifa ederek köşelerine çekildiler. İşte Kırşehir’de CHP’nin geldiği yer burası.
Bütün bu yaşanlar CHP’ye zarar verdi, sürekli kan kaybettirdi, hala da bu kan kaybı artarak devam ediyor. Ama bir şey de yapmıyorlar. Hala çaresizce partiyi bekliyorlar.
CHP’de herkesin bildiği olumsuzlukları yıllarca yazdıp, doğruları dile getirdim. Ama hiç kimse anlamadı, anlamazlıktan geldi. Eleştirilerimize alındılar. Oysa ülkenin CHP’ye o kadar ihtiyacı vardı ki, bunu bile bilemediler, anlamadılar.
Bir kere daha yazmak, 7 Haziran seçimlerinde CHP’lilere düşen görevi hatırlatmak istiyorum. 7 Haziran sonrası yine pişman olmayın. Dost acı söylermiş, eleştirilerimizi lütfen kabul edin.
Kırşehir CHP’de üç aday adayı ön seçimde yarışacak. Yılmaz Zengin’i aylardır görmüyorum, görüşemiyoruz. Kendisi aday adayı olmuş, ne yapıyor, ne ediyor, nasıl çalışıyor bilmiyorum. Kendisine seçim yarışında başarılar diliyorum. Kendisi de, çevresi de çok iyi biliyor ki yıllarca destek verdiğimizi herkes biliyor. Üstelik karşılıksız…
Yılmaz Zengin yıllardır il başkanı. Partisini düğünde, cenazede en iyi şekilde temsil etti. Ama 2011 seçimlerinde aday oldu, kaybetti. Dileğim bu seçimde bari kaybetmez.
Üçüncü bir aday daha çıkmış son anda. Emekli polis memuru imiş. Tanımıyorum, tanışmıyoruz.
CHP’nin üçüncü adayı noter Rifat Ertem’i 50 yıldır tanıyorum. Gazete bayii Ali Aydemir’in başkanı olduğu yıllarda, eski Mucurgücülü futbolcu, hukukçu, noter Rifat Ertem, inadına dürüst, inadına Atatürkçü, gerçek bir Cumhuriyet Halk Partili ailenin evladı, bir şehit torunudur. Pırıl pırıl bir hemşehrimizdir. Başka nasıl tarif edeyim bilemiyorum.
İnşallah CHP’liler geçen seçimlerde yaptıkları yanlışlara, hatalara düşmez. Hakkı olanı liste başında olmasını sağlarlar. Yoksa 7 Haziran’da partilerin oyu düşer, başka partilere giderse sorumlusu örgüttür her halde…
CHP’nin artık kaybetme lüksü yok. CHP’liler, diğer partilerden AKP ve MHP’ye bu kadar nitelikli, kaliteli adayların çıktığının CHP’ye neden daha fazla aday adayı olmadı. Bunun hesabını yapıp oylarını ona göre değerlendireceklerdir.
Noter Rifat Ertem, çok düzgün bir ailenin düzenli yetişmiş bir evladı olarak hayatı boyunca hep doğruların, gerçeklerin yanında olmuş, Atatürkçü, devrimci gerçek bir Cumhuriyet Halk Partili olarak bu seçimde Kırşehir’den milletvekili seçilirse inanıyoruz ki hem Kırşehir, hem de CHP kazançlı çıkacaktır.
Onun için bütün partililer bu gerçeği dikkate almalıdırlar.
Geçmiş yıllarda CHP’lilerin ağzı yandı. Seçtiklerini gördü, denedi. Nerde onlar? Ankara’da Sakarya Caddesi’nde, Samanpazarı’nda çakmaklara gaz bastıklarını söylüyorlar!
Bir dönem üç milletvekili çıkaran CHP, seçtiklerinin Kırşehir’e hiçbir hizmet getirmediklerini görünce sandığa gömdü. Hep kaybetti. 2002 seçimlerinde bir milletvekili çıkarmıştı. Şimdi Kırşehir’e gelemiyor. Nerde ne iş yaptığını kimse bilmiyor! Yazık CHP’lilerin boşa giden oylarına.
CHP’nin 2002 yılından itibaren milletvekili çıkaramadığı gibi, oyları da sürekli düşüyorsa bunun bir çok nedeni olduğunu herkes biliyor. Kulisleri ben de izliyorum.
CHP Kırşehir’de milletvekili çıkararak yeniden derlenip toparlanmak istiyorsa Rifat Ertem gibi bir değere sahip çıkmalı ve ona bu şansı vermelidir. Buna mecburdurlar.
Ben inanıyor ve güveniyorum ki Rifat Ertem kazanırsa hem Kırşehir, hem de CHP kazançlı çıkacaktır. Partiyi büyütecektir. Herkes böyle düşünüyor, böyle yorumluyor.
Çünkü Rifat Ertem Türkiye Noterler Birliği Genel Başkanı olacaktı, ama son anda ayak oyunlarıyla Başkan Yardımcısı oldu. Bürokrasiyi iyi biliyor, Ankara’da geniş bir çevresi var.
Kırşehir’den kopmayan, Kırşehir’in ve Kırşehirlilerin sorunlarını çok iyi bilen Rifat Ertem, ayak oyunlarını bilmez, inadına dürüst bir insan olarak Kırşehir’e verdiği sözleri yerine getirmek için gece gündüz koşacak, koşturacaktır.
Ön seçim öncesi köy köy, mahalle mahalle, ilçe ilçe geçen ve her gittiği her yerde halkın büyük sevgi ve saygısıyla karşılanan Rifat Ertem, Pazar günü yapılacak ön seçimde hak ettiği sıralamaya gelir ve aday olursa sanırım Kırşehirliler de bu seçimde CHP’ye bir şans verir ve Rifat Ertem’i seçer diye düşünüyorum.
Rifat Ertem’in kazanması demek, Kırşehir’in ve CHP’nin kazanması demek.
Ey CHP’liler bu seçim gerçekleri görüp, öz eleştiri yapmanız gereken, oy vereceğiniz belki de son seçiminizdir. Zira her seçimde yanlış yaptınız ve hep hüsrana uğradınız. Geçmiş seçimlerde kaybettiklerinizden ders alınız. Karşınızdaki AKP’nin ve MHP’nin oylarının giderek arttığını, birer milletvekili çıkaracağını aklınızdan çıkarmayın ve ona göre kararınızı veriniz.
Şimdiden Pazar günü yapılacak ön seçimde bütün adaylara ve özellikle dostum Ertem’e başarılar diliyorum.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .