Elektrikte tasarruflu kullanım tavsiyeleri

Elektrikte tasarruflu kullanım tavsiyeleri

21.05.2015

  Elektrikte tasarruflu kullanım tavsiyeleri KIRŞEHİR’DE hava sıcaklıklarının artmasıyla elektrik kullanımı özellikle soğutucularda arttı. Yaz aylarında elektrik kullanımına dikkat ederek, fatura noktasında sıkıntı yaşanmaması için hemşehrilerine tavsiyelerde bulunan Kırşehir Elektrik-Elektronik Teknisyenleri Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, elektrik kullanımının tarifeli sayaçlarla daha ekonomik olacağını söyledi. Kış aylarında elektrik kullanımından tasarruf edilmesinin mümkün olmadığını, ancak tarifeli sayaç […]

 

kenan kerimoğlu

Elektrikte tasarruflu kullanım tavsiyeleri

KIRŞEHİR’DE hava sıcaklıklarının artmasıyla elektrik kullanımı özellikle soğutucularda arttı.

Yaz aylarında elektrik kullanımına dikkat ederek, fatura noktasında sıkıntı yaşanmaması için hemşehrilerine tavsiyelerde bulunan Kırşehir Elektrik-Elektronik Teknisyenleri Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, elektrik kullanımının tarifeli sayaçlarla daha ekonomik olacağını söyledi.

Kış aylarında elektrik kullanımından tasarruf edilmesinin mümkün olmadığını, ancak tarifeli sayaç kullananların kullanımlarını gece saat 22.00 ile sabah saat 06.00 arasında yaparak tasarruf sağlayabileceklerini belirten Kırşehir Elektrik-Elektronik Teknisyenleri Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, şöyle konuştu:
“Vatandaşın kullanmış olduğu elektrik parasının veyahut da kullanmış olduğu elektriğin parasının tasarruflu olabilmesi için tarifeli sayaç uygulaması kapsamında olması gerekiyor. Faturalarına dikkat ederlerse, faturalarında okuma şekli T1, T2, T3 ve T Toplam şeklinde ise bu tarifeli sayaç kullanımını göstermektedir. Ama doğrudan doğruya tüketim miktarı şeklinde faturalarında böyle bir ibare var da toplam tüketim ibaresiyle ödemekteler ise tarifeli sayaç kullanmıyor demektir.

“Yaz günü için tasarruflu veyahut da tarifeli sayaç kullanımı vatandaşımızın kârına. Neden? Akşamın geç olması sebebiyle tüketim miktarı biraz daha geç vakitlere dayandığı için bu tarifeli sayaç kullanım sisteminde de sayaç tasarrufu saat 22.00’den sonra başladığından dolayı vatandaşımız yaz aylarında bu tür uygulamalardan tasarruf ederler. Ama tarifeli sayaç kullanımındaki en büyük sıkıntı kış aylarında. Kış aylarında hava erken karardığı için, ısıtma sistemlerinin çok çalıştığı için akşam saat 18.00 ile 22.00 arasındaki kullanımda yüksek miktarda elektrik ödendiğinden dolayı kış aylarında tasarruf etmemiz mümkün olmamaktadır.

“Vatandaşımız eğer ki tarifeli sayaç kullanıyor ise gece saat 22.00 ile sabah saat 06.00’ya kadar olan kullanımları 3’te 1 miktarında fiyat indirimine sebebiyet olmakta. Bu uygulamadan faydalanıyorlar. Eğer ki tarifeli sayaç kullanıyorlarsa bütün kullanımlarını gece saat 22.00 ile sabah saat 06.00 arasına alırlarsa tasarruf etmiş olurlar. Yaz aylarında hava geç kararıyor ve gerçekten uygulanabilir bir süreç olmaktadır. Kış aylarında bu söz konusu değildir. Vatandaşımız buna dikkat ederlerse hem ekonomilerine, hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlarlar.”



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .