El sanatlarımız Ahi Sokağı’nda sergileniyor

El sanatlarımız Ahi Sokağı’nda sergileniyor

13.05.2015

Ahilik Haftası kutlamalarında açılışı gerçekleştirilen Ahi Sokağı’nda birbirinden değerli el sanatları sergileniyor… Kent Konseyi Engelliler Meclisi de kurduğu stantla el emeği, göz nuru ürünlerini sergileyerek, satış yapıyor…

IMG-20150513-WA0000 copy

AHİLİĞİN Başkenti Kırşehir’de, yurdun çeşitli illerinin el sanatları Ahi Sokağı’nda sergileniyor.

28. Ahilik Haftası kapsamında açılışı yapılan Ahi Sokağı’nda Kırşehir’in yanı sıra Eskişehir, Sivas, Erzurum, Hatay, Bartın gibi birçok ilden gelen el sanat ustaları, el emeği ürünlerini sergileyerek, tanıtımını yapıyor.
Kırşehir Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin de stant kurarak, engellilerin el emeği ürünlerini sergileyip, satış sunduğu Ahi Sokağı, vatandaşların da ilgisini çekiyor.
Kırşehir Yardım Sevenler Derneği’nin her yıl olduğu gibi bu yıl da sac böreği yaparak öğrencilere burs noktasında katkıda bulunduğu Ahi Sokağı’nda Erzurum Oltu taşı, Eskişehir lüle taşının yanı sıra ebru sanatının yer aldığı birbirinden güzel el sanatları Ahi Sokağı’nda Ahilik Haftası boyunca sergilenecek.
Ahi Sokağı’nda yörelerinin el sanatlarını sergileyen Ahi esnafları, Kırşehir’de olmaktan mutlu olduklarını belirttiler.

IMG-20150513-WA0006 copy
Hatay’dan gelen Refik Büyükaşık, “Her sene Ahilik Bayramı’na katılıyoruz ve en güzel şekilde Hatay’ı temsil etmeye çalışıyoruz. El emeği, göz nuru saf ipek el dokumalarıdır. Şallar, eşarplar, değişik peştamallar ve kumaşlar dokuyoruz. Yüzde yüz ipek, doğal ve natürel ürünlerimiz. Mesleğimiz yavaş yavaş tükeniyor. Çünkü bu ipekli kumaşlar tohumdan tut kumaş haline gelene kadar 36 defa ayrı işlem görüyor. Teknoloji gelişti ve biz eskiye dayalı, dedelerimizin bıraktığı mirası devam ettirmeye çalışıyoruz” dedi.
Bartın’dan gelen Kültür Bakanlığı el sanatçısı Surya Çetin, “Burada olmak çok güzel, standımızı açtık. Standımızda namaz örtüleri, takımlar, cüzdanlar, çantalar, flor ve şallarımız var. Hepsi el emeği ve Bartın’a özel tel kırma, tel sarma tekniğiyle çalışılmış ürünler var. Ayrıca Türk işlemeleri olan kanava, hesap işleri nakışlarımız da var. Nakışlarımızı da tel kırmayla, tel sarmayla süslüyoruz. Ahilik kutlamalarına ilk kez katılıyorum ve çok güzel” şeklinde konuştu.
Ahilik Haftası’nın Kırşehir’e ve Türkiye’ye hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulunan Zafer Can Aktaş da, “Güzel bir etkinlik. Biz Eskişehir’den geliyoruz. Eskişehir’de dünyada tek olan lüle taşımızı tanıtmaya geldik. Eskişehir’de hem madenciliğini, hem de işlemeciliğini yapıyoruz. Kırşehir’e ilk defa geliyorum. Kırşehir, güzel, şirin bir şehrimiz. Türkiye’mizin Anadolu’su kendimizdir” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .