EKPSS’de 2. Yerleştirme

EKPSS’de 2. Yerleştirme

18.07.2017

21 Temmuz’a kadar alınacak tercihlerde Kırşehir Rehberlik Araştırma Merkezi’nde engellilere yardımcı olunacak…

EKPSS-Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik ile buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan “Protokol” hükümlerine göre ÖSYM tarafından yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sonuçları ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına yerleştirme yapılacak.
Adayların, bu kılavuzda yer alan kadroları tercih edebilmeleri için, 2016-EKPSS’ye girmiş veya 2016-Kura ile yerleştirme için başvuru yapmış olması gerekiyor.
EKPSS’ye giren Kırşehirli engellilerin başvurularını yapmalarını isteyen Şirin Kırşehir Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan, “Bildiğiniz gibi geçtiğimiz 2016 yılında engelli Kamu Personel Seçme Sınavı yapılmıştı. Bu sınavdan sonra puanla belirlenip, tercihler alınıp bu şekilde bir atama gerçekleştiriyor. Tabi bu da ikinci bir atama gerçekleşecek 12-21 Temmuz tarihleri arasında. Biz de tüm üyelerimize bu tercihlerini güzel bir şekilde yapmaları boş olan kadroları takip ederek atamaları da bir an önce halletmelerini istiyoruz. Tabi bu konular Rehberlik Araştırma Merkezimizden de destek alabilirler. Bu açıdan da Milli Eğitim Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyoruz. Rehberlik Araştırma Merkezi bu Ağalar Konağının karşısında milli eğitimimize bağlı bir kuruluş. Oradan tercihlerinde de oradaki öğretmenlerimize de destek olacaklar. Bir diğer konu kura çekilecek arkadaşlarımıza da şimdiden başarılar diliyoruz. İnşallah ilimizde kazanan arkadaşların sayısı yüksek olur. Ben tüm bu sınava girmiş tercih yapacak arkadaşlarıma hayırlı uğurlu olsun diyorum. İnşallah işsizliğin olmadığı bir Türkiye işsizliğin sıkıntısının olmayan engelliler haritası görmek üzere de hepsine de başarılar diliyorum” dedi.
2017 Yılı Engelli personel alımı ile ilgili 2017 Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı merkezi yerleştirme takvimine göre Tercih kılavuzunun ÖSYM Başkanlığına gönderilmesi ve ÖSYM Başkanlığınca tercihlerin alınması tarihleri açıklandı. 10 Temmuz 2017 tarihinde ise alınacak engelli kadro sayısına ilişkin duyuru Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayınlandı. 2017/1 döneminde engelli memur alımı amacıyla yerleştirme yapılacak kadrolara ilişkin bilgileri içeren EKPSS/Kura Tercih Bilgi Sistemi uygulaması https://www.turkiye.gov.tr/devlet-personel-ekpss-kura-tercih-bilgi-sistemi internet adresinde hizmete girmiş olup, adaylar e-Devlet şifreleriyle sisteme ulaşabilirler. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Adaylar tercihlerini 12-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. ÖSYM internet adresinden https://ais.osym.gov.tr tercih gönderme işlemleri 21 Temmuz 2017 tarihinde, saat 23.59’da sona erecek.
Tercih kılavuzlarında ilan edilen kadrolara atanmak için başvuracak adayların aşağıdaki genel şartlara sahip olmaları gerekmektedir:
1) Türk vatandaşı olmak.
2) 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler.)
3) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
4) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.
5) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak.
6) “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre alınmış veya bu Yönetmelikçe Kabul edilen en az % 40 oranında engelli olunduğunu gösteren sağlık kurulu raporuna sahip olmak.
7) Çalışabilir durumda olmak.
8) Tercih edilecek kadrolar için aranan diğer başvuru ve atanma şartlarını taşımak.
Tercihte nelere dikkat etmeli?
Tercih yaparken öncelikle genel nitelikli (2001,3001, 4001) yerler yerine kendi öğrenim dalı talep edilen (mühendis, tekniker, hemşire vb.) kadrolar yazılmalıdır. Sonra sertifika, bonservis, ehliyet, İngilizce gibi adayın sahip olduğu niteliklere uygun kadrolar yazılmalı son olarak da genel kodların olduğu kadrolar tercihler arasına alınmalıdır. Kişinin engel durumunu göz önünde bulundurmak üzere öncelikli olarak yaşadığı il içerisinde puanı yetmiyorsa çevre illerde ya da sosyal ve fiziki anlamda daha kaliteli iller tercihi olmalı.
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .