Ekonomi acil çözüm bekliyor

Ekonomi acil çözüm bekliyor

09.08.2018

Uzun süredir dövizdeki yükseliş bir türlü durdurulamıyor. Her geçen gün yükselişini sürdüren avro ve dolardaki artış, iğneden ipliğe her tüketim malının fiyatını etkiliyor. İthalata bağımlılığımız nedeni ile fiyatlar yükseliyor, enflasyon da can yakmaya devam ediyor. Tüm bunlara rağmen kalıcı bir önlem de alınmıyor nedense. Elbette ki, bu yükselişin nedenleri vardır. Avro ve dolar artışının önüne […]

Uzun süredir dövizdeki yükseliş bir türlü durdurulamıyor. Her geçen gün yükselişini sürdüren avro ve dolardaki artış, iğneden ipliğe her tüketim malının fiyatını etkiliyor. İthalata bağımlılığımız nedeni ile fiyatlar yükseliyor, enflasyon da can yakmaya devam ediyor. Tüm bunlara rağmen kalıcı bir önlem de alınmıyor nedense.
Elbette ki, bu yükselişin nedenleri vardır. Avro ve dolar artışının önüne geçebilmek için zarar büyümeden yetkililer bir dizi önlemleri zaman geçirmeden almalıdırlar.
Kırşehir’de insanlar hayat pahalılığının günden güne artmasıyla ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar.
Kırşehir tarım şehri. Bu işi yapanlar ektiğinin, ürettiğinin, karşılığını alamayınca, hatta zarar edince bu işi neden yapsınlar ki!
Şimdi dövizin hızlı artışı ile birlikte a’dan z’ye her şeyin fiyatı katlanarak artmaya, halkın alım gücü giderek düşmeye başladı.
Ülkede iç ve dış borçların artışı,
Dış sermaye girişindeki azalma,
Yüksek enflasyon ve bütçe açıkları,
Siyasi söylemlerle gerginlik yaratılması,
Adalete güven duygusunun azalması,
Doğru olmayan dış politika,
ABD ile yaşanan gerginlik ve daha birçok sayılabilecek nedenler vardır.
Buna benzer birçok hususları çoğu ekonomistler zaman içerisinde yazıp çizdiler, dile getirdiler yetkilileri önlemler almaya da çağırdılar. Yetkililerin açıkladığı ekonomik önlemler paketi ile imar affı, vergi affı v.s paketler maalesef yeterli olmadı.
Devlette savurganlık hat safhada iken şimdi de Cumhurbaşkanının daha önce yaptığı gibi “dolarlarınızı bozdurun, milli paraya dönün” çağrısı yapıyor. Bunların hiç birisi yeterli çözüm değil maalesef, belirsizliği daha da artırır.
Zira burada Merkez Bankası yetkilileri yol ve yöntemleri belirlemesi gerekirken o da siyasilerin etkisinden çıkamıyor. Merkez Bankası faiz artırarak, döviz arzını artırarak aslında doğru yapıyor. Ama siyasilerin etkisi altında kalarak yeterli müdahaleyi yapmakta zayıf kalıyor.
Ülkemizde bugün itibarıyla dolar 5.400, Avro 6.300 liraya gelmiş durumda. Son yıllarda dışa her açıdan bağımlı hale geldik. İthal ettiğimiz her şeye dolar veriyoruz. Yatırım yok, artık sıcak para girişi de olmuyor, yerli ve yabancı sermaye güven duymadığı için yurt dışına kaçıyor. Bu durumda özellikle dolar yükseldikçe ithal mallar pahalanıyor.
Şimdi ekonomide sıkıntı yok değil. Ticaret yapan insanlar evine ekmek götüremez hale gelmiş, milletin mutfağında yangın var, peki bu işe çözüm bulacak yetkililerden bir açıklama da yok, daha doğrusu bu işin üstesinden gelecek yetkilisi yok, al sana yeni Türkiye, yeni yönetim öyle mi!..YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .