“Ekmeğimizle oynamayın!”

“Ekmeğimizle oynamayın!”

23.03.2015

“Ekmek değil, hamur yiyoruz” diyen vatandaşlar yetkilileri göreve davet ettiler

Kırşehir’de geçen ay kendi aralarında rekabete girerek 39, 49 kuruşa indiren fırıncılar yeniden fiyatlarını 70 kuruşa çekerken, bu duruma vatandaşlar yoğun tepki gösterdi.

Fırıncıların fiyatlarla değil, kaliteyle oynadıklarını belirten Kırşehirliler “ekmek değil, hamur yiyoruz” diyerek tepki gösterdiler.
Bir çok fırında ekmeklerin sağlıksız bir ortamda ve sağlıksız kişiler tarafından üretildiğini gördüklerini belirten vatandaşlar ekmek denetimi konusunda yetkili olan Tarım, Fıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Belediye Zabıta ekiplerinei göreve davet ettiler.
Kırşehir’de üretilen ekmeklerin çoğunun kalitesiz olduğunu ve hijyenik ortamda üretilip satılmadığını belirten Kırşehirliler bu konuda gazetemize yaptıkları açıklamada tepkilerini şöyle dile getirdiler:
“Çevre illere göre Kırşehir il genelinde kalitesiz ekmek yiyoruz, ekmeğe kalitesiz demek de doğru değil ama yapanlar damak tadımızı bozdular. Ekmekte rekabet yapmak demek ekmeğin kalitesi ve gramajı ile oynamak değildir. Bu işle kim ilgileniyorsa doğru dürüst ilgilensin ve damak tadımızın bozulmasına müsaade etmesin. Tarım İl Müdürlüğü mü ilgileniyor, Belediye mi ilgileniyor kim ilgileniyorsa görevini yapmaya davet ediyoruz. Herkes sorumluluğunu bilmeli. Sabah aldımız ekmeği akşama yiyemiyoruz. Çoğu çöpe gidiyor. Yazık, günah değil mi? Ekmek durup dururken mi çöpe atılıyor, bugün aldığınız ekmeği yarın yiyebilen var mı? Rekabet tüketici için çok güzel ve kazançlı bir yarış. Ancak rekabet edeceğim diye kalitesiz un kullanarak ekmeğimizle de oynamaya kimsenin hakkı yok.
Ekmeğin neden hamur olduğu ve bir günde bayatladığını soruyoruz kalitesiz ve ucuz un kullanıldığına bağlayan fırıncılar var. Üretilen ekmeklerin dışı yanık, içi hamur. Doğru dürüst şöyle kaliteli bir ekmek yiyemiyoruz. Mayayla ve diğer katkı maddeleriyle ekmeği şişiriyorlar, resmen hamur yiyoruz. Bu konuda niçin görevliler görevini tam olarak yapmıyor? Zabıtalar eskiden gece gündüz denetim yapıyorlar, şimdi denetim yetkisinin kendilerinden Tarım İl Müdürlüğü’ne geçtiğini söylüyorlar. Tarım İl Müdürlüğü neden gereği gibi denetim yapmıyor? Neden hijyenik ve sağlıklı ortamda ekmek üretilmesini sağlamıyor? Eskiden teknoşik imkanlar yoktu, kara fırın ekmeği yiyorduk ve yediğimiz ekmeğin bir lezzeti va tadı vardı. Şimdi teknolojinin her nimetinden yararlanılıyor. Eskiye oranla daha kaliteli ekmek üretilmesi gerekirken nedense üretilmiyor.Ayrıca şehir içinde iki-üç kara fırın ekmeği üretiliyor, yenilerine izin verilmiyor. Yetkililer bu kararlarını yeniden gözden geçirmelidirler. İnanın akşam üstü aldığımız ekmeği sabah yiyemiyoruz, o zaman ekmekler çöpe gidiyor. Eskiden aldığımız ekmekleri üç beş gün yerdik, şimdi 24 saat ekmek durmuyor, ya iyice sertleşiyor, yada elimizde parçalanıyor. Birde şunu söylemekte yarar görüyoruz, hala çok fırında, tezgah da ekmek verenlerin ellerinde eldiven yok. Aynı eli ile hem para alıyor hem de ekmek poşetliyor. Hala tezgahların önüne ekmek yığılıyor, her gelen müşteri eli ile ekmek kontrol ediyor. Sağlıklı mı, sağlıksız mı, eli temiz mi, pis mi, her gelenin uzanıp eli ile ekmek kontrol etmesine neden izin veriyorlar. Hani ekmekler poşete girecekti, hani pis ekmek kasalarında ekmek taşınmayacaktı? Yine bakkalarda satılan ekmeklere bir bakın. Kaldırımda, dışarıda toz toprak içinde ekmek satışı yapılıyor. Bunlara kim dur diyecek? Bu konuda Tarım İl Müdürlüğü ve belediye görevini tam olarak yerine getirse bütün bu çirkinlikler ve kalitesiz ekmek üretimi ortadan kalkar. Buradan Sayın Valimize çağrıda bulunuyoruz. Kalitesi ile gramajı ile kontrol ederek aksaklıklar giderilmeli. Uyarıyı bırakıp sağlık için çok önemli hemen yasal işlem yapılmalı. Aldığımız ekmeklerin içinden neler çıkıyor neler? Yeni üretilen ekmeğin içine bayat ve küflenmiş ekmekleri katıyorlar. Bütün bunlara Kırşehir’de kim dur diyecek ?”
Kırşehir’de fırınların uyguladığı ucuz ekmek satışı vatandaşlar arasında da “kalitesiz” ekmek mi yiyoruz şeklinde yorumların yapılmasına neden oluyor. Zabıta ekiplerinin bu konuda gerekli denetimlerini yaptığı bilinirken, bizzat yüz yüze görüştüğümüz fırıncı esnafı ise ucuz ekmeğin kalitesiz olmadığını belirterek, fırınlar arasında ki rekabetten dolayı vatandaşında böyle bir şüpheye düşmesinin doğal olduğunu savundular.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .