Eğitimde “iyi örnekler” paylaşılıyor

Eğitimde “iyi örnekler” paylaşılıyor

02.08.2017

KIRŞEHİR’DE Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Cacabey Ortaokulu, Hayriye Kımçak Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve yürütülen projelerle elde edilen veriler örnek teşkil etmesi noktasında kamuoyuyla paylaşılıyor. İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz başkanlığında, “Eğitimde İyi Örnekler Paylaşım Toplantıları” gerçekleştirildi. Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2017-2018 eğitim-öğretim yılı hazırlıkları çerçevesinde okulların iyi uygulamalarını tanıttıkları […]

KIRŞEHİR’DE Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Cacabey Ortaokulu, Hayriye Kımçak Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve yürütülen projelerle elde edilen veriler örnek teşkil etmesi noktasında kamuoyuyla paylaşılıyor.
İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz başkanlığında, “Eğitimde İyi Örnekler Paylaşım Toplantıları” gerçekleştirildi.
Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2017-2018 eğitim-öğretim yılı hazırlıkları çerçevesinde okulların iyi uygulamalarını tanıttıkları “Bir Okul; Bir Bakış ‘Eğitimde İyi Örnekler Paylaşım Toplantıları”nın ilki geçtiğimiz hafta yapıldı.
Bu kapsamda okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise müdürleri kendi gruplarındaki okul müdürlerine kendi okullarında geçtiğimiz ders yılı içerisinde yaptıkları ve sonuç aldıkları iyi uygulamaları tanıttı.
Toplantılar Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz, Milli Eğitim Müdür yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ve ARGE biriminden öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşti.
Cumhuriyet İlkokulu’nda okul müdürü Erol Gölbaşı, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Okulun akademik açıdan donanımlı öğretmenlere sahip olmasından dolayı öğrencilerin gayet başarılı olarak mezun oldukları, sosyal faaliyetlere katılımın yüksek olduğu, öğretmenler arası dayanışmanın gayet yüksek düzeyde olduğunu belirten Erol Gölbaşı, uygulayacakları bir proje ile her ders yılı için bir tema seçerek yıl boyunca bu tema ile ilgili çalışmalar yapılacağını, derslerde konu ile ilgili bilgiler verileceğini ve yıl boyunca yapılacak sosyal faaliyetlerde bu temanın esas alınarak, öğrencilerin mezuniyet yılına göre ilgili tema içerikli bir belge verileceğini söyledi.
Cacabey Ortaokulu’nda okul müdürü Hayati Barça’nın ev sahipliğinde yapılan paylaşım toplantısında okulun genel durumu, akademik başarısı ve sosyal faaliyetleri ile ilgili bilgiler verildi. Okulun akademik başarısının yüksek olduğundan bahseden Hayati Barça, bu başarının sağlanabilmesi için tüm öğretmenlerin el birliği ile çalıştığını, öğrencilerin tek tek takip edildiğini ve okul yönetimi ile velilerin tam bir işbirliği içerisinde çalıştıklarını belirtti.
Cacabey Ortaokulu’nda 11 kez tüm öğrencileri kapsayan deneme sınavları yapıldığını, bu sınavın sonuçlarının değerlendirildiğini ve çıkan sonuçların öğretmenler tarafından incelenerek, gelişimi eksik olan sınıfların ve öğrencilerin eksikliklerinin telafi edildiği bir sistem kurulduğunu anlatan Hayati Barça, bu sistemde gerek öğrenci, gerekse öğretmenlerin takip edildiğini ve bunun farkında olan öğrenci ve öğretmenlerin daha dinamik bir eğitim-öğretim sürecini paylaştıklarını ifade etti.
Bunların yanı sıra öğrencilerin ailelerine yapılan ev ziyaretlerinin ve toplumun diğer kesimleri ile yapılan ikili temasların okulun işleyişine yaptığı katılardan bahsetti.
Hayriye Kımçak Anadolu Lisesi’nde yapılan paylaşım toplantısına okul müdürleri çok büyük ilgi gösterirken, okul müdürü Fahrettin Tekin, öğrenci profillerinin gün geçtikçe iyileştiğini ve bunun için “Mutlu Okul Mutlu Öğrenci” anlayışını benimsediklerini belirtti. Bu anlayışın geliştirilmesi için veliler ile ortak çalışmalar yapıldığını ve okulu sahiplenmelerinin sağlandığını aktaran Fahrettin Tekin, özellikle sorunlu öğrenciler ile ilgili bir takip ve koçluk sistemi kurularak bu olumsuzlukların ve kötü örneklerin giderildiğini, diğer öğrenciler ile ilgili mentörlük sistemi kurularak öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerinin takip edildiğini, öğrencilerden gelen taleplerin değerlendirilerek okulun fiziki ortamlarında gerekli iyileştirmelerin yapıldığını açıkladı.
Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulu’ndaki “Eğitimde İyi Örnekler Paylaşım Toplantısı” da anaokulu müdürlerinin katılımı ile gerçekleşti. Okul müdürü Aynur Beyazıt, okulda bulunan engelli öğrenciler ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlatırken, velilerin okulu benimsemeleri sağlanarak okul-veli işbirliğinin güçlendirildiğini, ulusal ve uluslararası projelere başvurular yaparak, hazırladıkları “Yenilikçilik Ödülleri” başvurusu ile Türkiye derecesi yapacaklarını belirtti.
Kırşehir eğitimdeki “iyi örneklerin” anlatıldığı toplantılarla ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz, “Kırşehir eğitimde marka haline gelmiş başarılı bir ildir. Bu başarının mimarları okul müdürlerimizdir. Bu güne kadar ısrarla belirttiğimiz gibi “bir okul müdürü kadar okuldur” bu sebeple müdürün gayreti ve azmi okulda çok büyük değişimleri başlatacaktır. Her okulumuz kendi dinamikleri içerisinde çok güzel uygulamalar yapmaktadır. Bu toplantılar ile okullarımızda yapılan iyi uygulamaların belirlenerek bir sistem dâhilinde tüm okullarımıza yaygınlaştırılacaktır. Uygulamayı en iyi yapan okulumuz uygulama ile ilgili bir yönerge hazırlayarak gerek Kırşehir’de gerekse tüm Türkiye’de okullarımızda uygulanabilir hale getirilmesi hedeflenmektedir. İlki yapılan paylaşım toplantıları 2017-2018 eğitim-öğretim yılında devam edecektir” dedi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .