Eğitim camiasında zorunlu çalışma yükümlülüğü muafiyeti

Eğitim camiasında zorunlu çalışma yükümlülüğü muafiyeti

25.05.2015

ÖĞRETMENLERİN zorunlu hizmeti konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunan Eğitim-Bir-Sen, taleplerine ilişkin açıklamalarda bulunarak, yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile ilgili bilgiler verdi. Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak göreve başlayanların zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacağının hüküm altına alındığını, ancak 657 sayılı kanun ile diğer personel kanunları kapsamında geçen sürelerin zorunlu […]

ÖĞRETMENLERİN zorunlu hizmeti konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunan Eğitim-Bir-Sen, taleplerine ilişkin açıklamalarda bulunarak, yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile ilgili bilgiler verdi.
Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak göreve başlayanların zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacağının hüküm altına alındığını, ancak 657 sayılı kanun ile diğer personel kanunları kapsamında geçen sürelerin zorunlu çalışma süresinden sayılmayacağını belirten Eğitim-Bir-Sen Kırşehir Şube Başkan Yardımcısı Savaş Pustu, öğretmenlerin zorunlu hizmeti konusunda yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
“Eğitim-Bir-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, 6 Mayıs 2010 tarihinden önce Bakanlık ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaktayken bu tarihten sonra Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak göreve başlayanlardan, Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ekinde yer alan hizmet bölgelerinde görev yapanların zorunlu hizmet yükümlülüğünden muaf tutulmasını istedik. Bu kapsamda, 1. hizmet bölgesine dâhil illerde 5 yıl, 2. hizmet bölgesine dahil illerde 4 yıl, 3. hizmet bölgesine dahil illerde 3 yıl görev yapanların bu hizmet sürelerinin zorunlu çalışma yükümlülüğünden sayılması hususunda gerekli düzenlemenin yapılmasını talep ettik.
“17.04.2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 44. maddesinde 6 Mayıs 2010 tarihinden önce Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak göreve başlayanların zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacağı hüküm altına alınmasına rağmen, aynı yönetmeliğin 47. maddesinde ise Bakanlık ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı kanun ile diğer personel kanunları kapsamında geçen sürelerin zorunlu çalışma süresinden sayılmayacağı ifade edilmiştir.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .