Eğitim-Bir-Sen’den yarıyıl değerlendirmesi

Eğitim-Bir-Sen’den yarıyıl değerlendirmesi

23.01.2015

“İkinci döneme sorunsuz başlamak için mevcut sorunların acilen çözülmesi gerekmektedir” KIRŞEHİR Eğitim-Bir-Sen, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminin ilk yarısını değerlendirdi. Eğitim Bir-Sen Kırşehir Şubesi Basın İletişim Sekreteri Murat Burçak tarafından yapılan açıklamada, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine sorunsuz başlamak için mevcut sorunların acilen çözülmesi gerektiği belirtildi. 2014-2015 eğitim-öğretim yılı yarıyılında eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekilerek, yapılması istenen […]

“İkinci döneme sorunsuz başlamak için mevcut sorunların acilen çözülmesi gerekmektedir”

KIRŞEHİR Eğitim-Bir-Sen, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminin ilk yarısını değerlendirdi.
Eğitim Bir-Sen Kırşehir Şubesi Basın İletişim Sekreteri Murat Burçak tarafından yapılan açıklamada, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine sorunsuz başlamak için mevcut sorunların acilen çözülmesi gerektiği belirtildi.
2014-2015 eğitim-öğretim yılı yarıyılında eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekilerek, yapılması istenen taleplerin dile getirildiği ve öğrenci ve velilere tavsiyelerde bulunulduğu açıklamada, şöyle denildi:
“2014-2015 eğitim-öğretim yılının birinci döneminin sonuna geldik. Bu eğitim-öğretim yılında öğretmen ihtiyacına binaen yaşanan mağduriyetlerle bazı eğitim kurumlarında öğretmen ve yöneticilere karşı uygulanan şiddet, öğretmenlerin özür durumuna bağlı yer değişikliği, yönetici görevlendirmelerinde yaşanan bazı olumsuzlukların dışında çok ciddi sorunların yaşanmadığı gözlenmiştir. Bu dönemde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen 19. Milli Eğitim Şûrası’nda önemli bazı kararlar alınmıştır. Söz konusu kararlar acilen uygulanmalıdır.
“Memurlara kılık kıyafet dayatma uygulaması sona erdirilmelidir. 15 bin atama değil 100 bin öğretmen ataması yapılmalıdır. Şûra kararları hayata geçirilmelidir.
“2010 yılında yapılan 18. Milli Eğitim Şûrası’nda sendikamızın teklifleri doğrultusunda yeni eğitim sistemine geçiş, Milli Güvenlik Dersi’nin kaldırılması, Kur’an-ı Kerim, Siyer ve Temel Dini Bilgiler derslerinin müfredata girmesi gibi önemli kararlar alınmış ve kısa sürede yapılan düzenlemelerle hayata geçirilmişti. 19. Milli Eğitim Şûrası’nda, ‘Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri’, ‘Öğretmen Niteliğinin Artırılması’, ‘Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Artırılması’ ve ‘Okul Güvenliği’ konularında; alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin kaldırılması, ilkokul 1, 2. ve 3. sınıflara da din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin konulması, ortaokulda hafızlık eğitimi alacak öğrenciler için ara verme süresinin 1 yıldan 2 yıla çıkarılması ve ara verilen sürelerde öğrencilere dışarıdan sınav hakkı verilmesi, değerler eğitimine öğretim programlarında etkin bir şekilde sarmallık anlayışla yer verilmesi, öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi, öğretmenlere 4 yıla bir yıpranma payı verilmesi, Osmanlı Türkçesinin Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinde zorunlu, diğerler liselerde ise seçmeli ders olarak okutulması, ortaokullarda 5, 6 ve 7. sınıflarda birer saat rehberlik dersinin konulması gibi önemli kararlar alınmıştır. Şûrada alınan bu kararlar başta olmak üzere, tüm kararlar hayata geçirilmelidir.
“Müfredatta temel değişikliklere ihtiyaç var. Öğretmen nöbet görevleri ücretlendirilmelidir. Ek ders esaslarındaki eşitsizlik giderilmeli, ders ücretleri artırılmalıdır. MEB sınav ücretlerinde adaleti sağlamalıdır. Okulların bütçe sorununa çözüm getirilmelidir. Kariyer basamakları sorunu çözülmelidir. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği bir an evvel yayınlanmalıdır. Karma eğitim mecburiyeti kaldırılmalıdır. Tatil iyi değerlendirilmelidir.
“Başarılı olmak için aylardır ter döken öğrenciler 15 günlük ara tatili iyi değerlendirmeli, hem dinlenmeli hem de eksik oldukları alanlarla ilgili çalışmalar yapmalı, en önemlisi de fırsat buldukça bol bol kitap okumalıdır. Karnelerin öğrencilerin şahsında aynı zamanda veliye de verildiği gerçeği unutulmamalı ve karne dolayısıyla öğrencilere hiçbir şekilde baskı yapılmamalıdır.
“Başta öğretmenler olmak üzere, bütün eğitim çalışanlarını emeklerinden dolayı tebrik ediyor, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine sorunsuz başlamak için, mevcut sorunların acilen çözülmesi gerektiğinin altını bir kere daha çiziyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .