Ebeler Haftası kutlanıyor

Ebeler Haftası kutlanıyor

25.04.2015

Dünyanın en eski mesleklerinden birisi olan “Ebelik Mesleği”nin önemine dikkat çekmek için dünyada ve ülkemizde her yıl 21-28 Nisan tarihleri arasında “Ebeler Haftası” kutlanıyor. Doğum eylemini gerçekleştirmenin yanında ana-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirler, tıbbi önlemlerin alınması, gerekli hallerde ilkyardım ve acil önlemlerin […]

Dünyanın en eski mesleklerinden birisi olan “Ebelik Mesleği”nin önemine dikkat çekmek için dünyada ve ülkemizde her yıl 21-28 Nisan tarihleri arasında “Ebeler Haftası” kutlanıyor.
Doğum eylemini gerçekleştirmenin yanında ana-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebekle ilgili koruyucu tedbirler, tıbbi önlemlerin alınması, gerekli hallerde ilkyardım ve acil önlemlerin alınması hizmetlerini yürüten ve yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olan, doğum ağrısı çeken bir annenin acılarını dindiren, aileye “istek ve özlemle beklenen birisinin katılmasını sağlayan” ve bu mucizevî olaya tanıklık etmenin gururunu yaşayan ebeler, toplum içinde saygın bir yere sahip.

Selçuk büyüker copy
Türkiye’de toplam 48 bin 498 ebenin görevli olduğu, ebelerin 43 bin 498’inin Sağlık Bakanlığı, 4 bin 352’sinin özel sektör, 633’ünün ise üniversite hastanelerinde görev yaptığı belirtilirken, Kırşehir Sağlık İl Müdürü Dr. Selçuk Büyüker de, Ebeler Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı.
Haber ekibimize yaptığı açıklamada, ebeler başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının özveriyle görevlerini yerine getirdiğini ve bunda yakınları ve ailelerinin de fedakarlığının bulunduğunu ifade eden Kırşehir Sağlık İl Müdürü Dr. Selçuk Büyüker, sağlık teşkilatının tüm çalışanlarına verdikleri emekten dolayı teşekkür etti.
Kırşehir’de bütün sağlık çalışanlarının görevlerini en güzel şekilde yerine getirmeye çalıştığını belirten Selçuk Büyüker, “21-28 Nisan tarihleri Ebeler Haftası olarak kutlanmaktadır. Hafta vesilesiyle bütün ebelerimizin haftalarını canı gönülden kutluyoruz. Belli dönemlerde sağlık çalışanlarımızın haftaları oluyor. Ebeler Haftası, Hemşireler Haftası, ATT ve Parademikler Haftası ve Tıp Bayramı gibi günlerde değişik etkinliklerle sağlık çalışanlarımız için farkındalık oluşturuyoruz. Başta temizlik görevlilerimiz ile güvenlik görevlilerimiz olmaz üzere hemşirelerimiz, ebelerimiz, doktorlarımız ve idarecilerimize varıncaya kadar gece-gündüz bu zor ve kutsal mesleği layıkıyla yerine getirmeye çalışıyorlar. Kırşehir’de de bütün sağlık çalışanlarımız görevlerini en güzel şekilde yerine getirmeye çalışıyorlar. Başta ebelerimiz olmak üzere bütün sağlık çalışanlarımızın haftalarını, günlerini kutluyor, tüm mesai çalışmalarına, tüm emeklerine teşekkür ediyoruz. Bu mesleği icra ederken eşleri, çocukları, birinci derece yakınları çok büyük fedakarlık gösteriyor. Bu vesileyle de aileleri ve yakınlarına teşekkür ediyoruz. Kırşehir’de sağlık teşkilatlarımız çok güzel hizmetlerde bulunuyor. Hemen hemen bütün fiziki şartlarımız, araç-gereçlerimizi, donanımlarımızı yeniliyoruz. Büyük yatırımlar yapılıyor. 2014 yılı içerisinde Kırşehir genelinde 2 milyon 29 bin kişi sağlık teşkilatlarında muayene olmuş. Bunu Kırşehir’deki yaklaşık 2 bin 200 personelle hizmet veriyoruz. Bu zorlu ve meşakkatli görevde canı gönülden, özveriyle çalışan bütün sağlık çalışanlarımızın haftasını kutluyorum” şeklinde konuştu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .