DYT. HAKAN HAN URAL’DAN “SONBAHARDA BESLENME ÖNERİLERİ

DYT. HAKAN HAN URAL’DAN “SONBAHARDA BESLENME ÖNERİLERİ

03.10.2015

Kırşehir Özel Aşıkpaşa Hastanesi Diyetisyen Uzmanı Hakan Ural, içinde bulunduğumuz sonbaharda bağıyıklık sisteminin değiştidiğini ve soğuk algınlığı, grip ve bronşit gibi hastalıklara davetiye çıkaracağı uyarısında bulunanan böslenme konusunda halkı uyardı. Özel Aşıkpaşa Hastanesi Diyetisyon Uzmanı Hakan Ural, sonbahar ayında beslenme konusunda gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada, vitamin ve mineral deposu olan meyvelerin tüketimine özellikle önem […]

Kırşehir Özel Aşıkpaşa Hastanesi Diyetisyen Uzmanı Hakan Ural, içinde bulunduğumuz sonbaharda bağıyıklık sisteminin değiştidiğini ve soğuk algınlığı, grip ve bronşit gibi hastalıklara davetiye çıkaracağı uyarısında bulunanan böslenme konusunda halkı uyardı.
Özel Aşıkpaşa Hastanesi Diyetisyon Uzmanı Hakan Ural, sonbahar ayında beslenme konusunda gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada, vitamin ve mineral deposu olan meyvelerin tüketimine özellikle önem gösterilmesi gerektiğini, özellikle antioksidan olan A, C ve E vitaminleri ile magnezyum ve çinko mineralleri bağışıklığa olumlu yönde katkı sağlayacağını söyledi.
Özel Aşıkpaşa Hastanesi Diyetisyon Uzmanı Hakan Ural gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Sonbahara gimekle birlikte zayıflayan bağışıklık sistemimizle soğuk algınlığı, grip ve bronşit gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarmış oluyoruz. Aynı zamanda sonbahar depresyon ayı olarakta bilinmekte kişiler kendilerini bu mevsimde daha mutsuz hissetmekte buda kişiyi çikolata, şeker gibi tatlı gıdaları yemeye eğilimli kılmaktadır.
“Mevsim geçişlerinde bu gibi nedenlerden dolayı bozulan beslenme alışkanlığı ve soğuk havalarında etkili olması ile hastalıklara yakalanmak kaçınılmaz olmaktadır. Bu hastalıklara yakalanmadan ve beslenme düzenimizi bozmadan sağlıklı bir kış ayı geçirmek için şimdiden dikkat edilmesi gerekmektedir bunun içinde yapılması gerekenler basit bir şekilde şöyle sıralanabilir;
“Vitamin ve mineral deposu olan meyvelerin tüketimine özellikle önem gösterilmeli. Özellikle antioksidan olan A, C ve E vitaminleri ile magnezyum ve çinko mineralleri bağışıklığa olumlu yönde katkı sağlayacaktır.
“Bu dönem de artan tatlı ihtiyacını baskılamak için hem 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde az az ve sık sık beslenilmeli hem de kesinlikle öğün atlanmamalıdır.
“Tatlı ihtiyacını baskılamak için başvuracağımız diğer bir kurtarıcı ise tarçın. Gün içerisinde tükettiğimiz yoğurt içerisine veya meyvelerimizin üzerine ekleyeceğimiz 1 çay kaşığı tarçın bu isteği baskılayacaktır. Ayrıca içtiğimiz suyun içerisine de çubuk tarçın ekleyebiliriz.
“Sonbahara girmekle birlikte artan depresyon eğilimini ve stresi kontrol altına almak içinde B grubundan zengin vitaminleri tüketmek fayda sağlayacaktır. Bunlara; tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri örnek olarak verilebilir.
“Antiseptik özelliğinden dolayı günde 1 fincan ekinezya çayı tüketmek ve bağırsak sağlığını korumak için de probiyotikli yoğurtlar veya kefir tüketmek bu dönemde bize olumlu yönde destek verecek ve hastalıklara yakalanmamızı önleyecek veya hafif şekilde atlatmamızı sağlayacaktır.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .