Dünkü Kale’den bugünkü Kale’ye…

Dünkü Kale’den bugünkü Kale’ye…

01.08.2017

Kırşehir’in tarihi mekanlarından biri olan, şehrin tam ortasında yer alan ve halk arasında Kale de denen Kalehöyük’te Kırşehir Belediyesi tarafından bir proje yürütülürken, yukarıdaki fotoğraflı yıllar aklımıza geldi. Sol baştaki fotoğraf 1940’lı yıllara ait. Yandaki ise bugünkü son hali… Gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in logosunun altında yıllardır kullandığımız “Kalesinden seyretmeden gördüm deme Kırşehir’i / Ahi Evran’a ermeden […]

Kırşehir’in tarihi mekanlarından biri olan, şehrin tam ortasında yer alan ve halk arasında Kale de denen Kalehöyük’te Kırşehir Belediyesi tarafından bir proje yürütülürken, yukarıdaki fotoğraflı yıllar aklımıza geldi.
Sol baştaki fotoğraf 1940’lı yıllara ait. Yandaki ise bugünkü son hali…
Gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in logosunun altında yıllardır kullandığımız “Kalesinden seyretmeden gördüm deme Kırşehir’i / Ahi Evran’a ermeden sevdim deme Kırşehir’i…” sözü…
Yaklaşık 80 yıl önceki Kale ile bugünkü Kalesi arasında ne kadar büyük fark olduğunu sizler de göreceksiniz.
Kale’de adıyla uzun yıllar eğitim veren Kale Ortaokulu’ndan nice başarılı öğrenciler yetişmiş bir okulumuz vardı. Hatta ihtiyaca cevap veremediği için hemen karşısına barakalardan ek derslikler bile yapılmıştı.
Bugün yıkıp yok ettiğimiz tarihi Kale Ortaokulumuzda Osman Bölükbaşı gibi, Celâl Tekiner gibi, Şemsi Yastıman gibi, Şükrü Afşin gibi, Selâhattin Saygı gibi, gazeteci Dursun Yastıman gibi, Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü gibi, eski Belediye Başkanlarımızdan Ziya Kılıçüzlü, Orhan Baycan ve Hakkı Göçen gibi pek çok değerlerimiz okuyup mezun olmuştu.
Kale sit alanı olduğu için buraya kimse bir kazma vuramıyordu. 1994-2002 yılları arasında MHP’den Kırşehir Belediye Başkanlığı yapan Metin Çobanoğlu tarafından üzerinde bir takım düzenlemeler yapmış ve toprağın kaymaması için yüzlerce ağaç dikilerek yeşillendirilmişti.


Tarihin gün yüzüne çıkartılması için altyapı oluşturacak olan sondaj kazı çalışmalarına 25 Kasım 2009’da resmi törenle sembolik olarak ilk kazmanın vurulmasıyla başlanan, 2009 yılı için bir ay olarak planlanan kazılarda da, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait eserlerin bulunduğu, 2010 yılı Eylül’ünde arkeolojik kazı için yapılan genel kazı kararı başvurusunun Bakanlar Kurulu’nda reddedilmesinin ardından da Kırşehir Valiliği’nin Belediye ve Ahi Evran Üniversitesi ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yaptığı yıllık kazı kararı başvurusunun onaylanmasına rağmen uzun süre hiçbir çalışmanın yapılmadı. 2012 yılında ise Haziran ayında başlayan ve yaklaşık olarak 5 ay süren arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığı Kalehöyük’te 2013 yılı ve sonrasında yapılan çalışmalar sürdürülüyor.
Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ve Ahi Evran Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan çalışmalarda yaklaşık 550 metre karelik alanda kazı çalışmaları gerçekleştirilirken, bu çalışmalar sonucunda höyükte Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma ve Helenistik dönem tabakalarının varlığı ortaya konuldu. Şimdiye kadar ortaya çıkarılan tabakaların altında olduğunu düşünülen Frig, Hitit ve diğer Tunç Çağ kültürlerine, hatta Kalkolitik döneme ait kalıntı ve buluntulara ulaşılması hedefleniyor.
Kale’nin turizme açılması ve şehrin ticaretine katkı sağlanmasını hedefleyen Kırşehir Belediyesi’nin burada Kırşehir Belediyesi tarafından yeni bir proje daha hayata geçerek Kırşehir’in kalesi güzel bir görünüme sahip olacak.
Kırşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Kalehöyük Arkeopark Projesi var. Ancak bu proje Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca durdurulduğu için gerçekleştirilemiyor.
Proje çalışmaları kapsamında mevcutta Aleaddin Kale Camii’nin bulunduğu arkeolojik kazı alanın yer aldığı 25 bin metrekarelik bir alanda peyzaj düzenlemesi yapılacak. Yıkılan Kale Ortaokulu, son adıyla Kızılırmak Lisesi’nin yerine kazı alanından çıkartılan parçaların sergilendiği bir sergi holü, satış birimleri, cafe, restoran, açık seminer alanı ve kazı evi atölyelerinden oluşan bir kazı evi, kazının yapıldığı alana bir korugan, dinlenme, piknik ve çocuk oyun alanları, çocuk eğitim alanları,tarih parkı, tematik parklar ve seyir terasları yapılacak.
Bugün metruk bir hal alan Kalemizin biran an evvel tarihine yakışır bir şekilde düzenlenerek Kırşehir halkının ve turizmin hizmetine açılmasıdır.
*ŞEVKET GÜNERYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .