Dumansız Hava Sahası korunuyor

Dumansız Hava Sahası korunuyor

04.12.2017

Kırşehir’de çocuklar ve gençlere sigaranın zararları anlatılırken, pasif etkilenime karşı korunmaları istenildi…


KIRŞEHİR’DE 2008 yılında kamuya açık tüm kapalı alanlarda, 2009 yılında da lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi işletmelerde kullanılması yasaklanan sigaraya karşı çocuk ve gençler bilgilendirilerek, uyarılıyor.
Kırşehir’in yüzde 90 havasını koruduğu Dumansız Hava Sahası kapsamında Kırşehir Sağlık Müdürlüğü tarafından eğitim çalışmaları sürdürülüyor.
Dumansız Hava Sahası’nın önemini öğrencilere anlatmak için eğitimler başlatıldı.
Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü Sigara Bırakma Polikliniği hekimlerinden Dr. Yılmaz Solak ve Dr. Bülent Atçeken tarafından verilen eğitimlerde sigaranın zararlarının yanı sıra pasif etkilenimin ne olduğu anlatılıyor.
Kırşehir’de ilk ve ortaokul ile liseler için İl Milli Eğitim Müdürlüğü, üniversite öğrencileri için de Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü ile ortak çalışılarak 2017-2018 eğitim-öğretim yılı boyunca eğitimlerin devam edeceği bildirilirken, Dumansız Hava Sahası’nın anlatıldığı eğitimlerde şu bilgiler verilerek, öğrenciler uyarılıyor:
“Bugün birçok ülkede kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanmış durumdadır. Ülkemizde de 4207 sayılı ‘Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’da 2008 yılında yapılan düzenlemelerle kamuya açık tüm kapalı alanlar, 2009 yılında ise özel hukuk kişilerine ait olan lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi işletmelerde tütün ürünlerinin tüketilmesi yasaklanmıştır. Bu kapsamda, ikamete mahsus konutlar (evler) hariç tüm kapalı alanlarda sigara içme yasağı getirilmiştir. Bu yasağın getirilmesindeki temel amaç, sigara kullanmadığı halde başkalarının kullandığı sigara dumanından zarar gören kişilerin korunmasıdır.
PASİF ETKİLENİM NEDİR?
“Tütün dumanına maruz kalma, yanan bir sigaranın ya da puro, pipo ve benzeri diğer tütün ürünlerinin ucundan dışarı çıkan duman ve başkalarının içtikleri tütün ürününden dışarı üflenen dumanın solunmasıdır. Bu durum, ikinci el sigara dumanı veya sigara dumanından pasif etkilenim şeklinde de tanımlanmaktadır.
“Sigara dumanında yer alan zararlı maddelerin sigara içilen ortamın havasında ve yüzeylerde uzun süre kaldığı ve bu nedenle de kapalı ortamlarda hiçbir şekilde sigara içilmemesi gerektiği bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Tütün dumanına direkt maruz kalınmasa bile daha önce ortamda sigara içilmişse, böyle bir ortama girilmesi halinde dahi sigara dumanından pasif etkilenim söz konusu olmaktadır. Bu durum üçüncü el sigara dumanı olarak tanımlanmakta ve sağlık açısından risk oluşturmaktadır.
Tütün dumanına maruziyet, dünyada her yıl birçok insanın ölümüne neden olmaktadır. Dünya genelinde her yıl 700 milyon çocuk tütün dumanına maruz kalmaktadır. 600 bin kişi tütün dumanına maruz kaldığı için yaşamını yitirmektedir. Başkalarının tükettiği tütünün dumanına maruz kalmaktan kaynaklanan ölümler, trafik kazaları ve uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerden çok daha fazladır. Tütün dumanına maruz kalmak, kanser, amfizem ve kalp krizleri gibi birçok öldürücü hastalığa neden olmaktadır. Çocuklar tütün dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassastır. Tütün dumanının zararları, maruz kalma süresi uzadıkça artmaktadır. Tütün dumanı nedeniyle ortamda bulunan kimyasallar sigara içiminden haftalar hatta aylar sonra da temizlenememektedir. Pencerelerin açık olması, havalandırma sistemlerinin çalışması da bu konuda çözüm değildir.
“Pasif etkilenimden korunmanın tek yolu, insanların kapalı ortamda sigara dumanına pasif olarak maruz kalmalarını önlemektir.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .