Dumansız Hava Sahası korunuyor

Dumansız Hava Sahası korunuyor

19.01.2015

Kırşehir’de Dumansız Hava Sahası kapsamında denetimler devam ediyor… İlimiz merkezinde Ünal Çarşısı ile Yeraltı Çarşısı’nda yapılan denetimlerde herhangi bir ihlalle karşılaşılmadı… KIRŞEHİR’DE Dumansız Hava Sahası kapsamında Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından yürütülen denetimler devam ediyor. Hatırlanacağı üzere 4207 sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine İlişkin Yasa’da yapılan değişiklikle kamu hizmet binalarının kapalı alanları, koridorları […]

Kırşehir’de Dumansız Hava Sahası kapsamında denetimler devam ediyor… İlimiz merkezinde Ünal Çarşısı ile Yeraltı Çarşısı’nda yapılan denetimlerde herhangi bir ihlalle karşılaşılmadı…
KIRŞEHİR’DE Dumansız Hava Sahası kapsamında Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından yürütülen denetimler devam ediyor.
Hatırlanacağı üzere 4207 sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine İlişkin Yasa’da yapılan değişiklikle kamu hizmet binalarının kapalı alanları, koridorları dahil her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel ve spor amaçlı özel hukuk kişilerine ait binalar, taksi hizmeti verenler dahil kara, demir, deniz ve havayolu toplu taşıma araçları, okulöncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil ilk ve orta öğrenim kurumları, kültür ve sosyal hizmet binalarındaki tütün yasağının 19 Mayıs 2009’da yürürlüğe girmesinin ardından aynı değişiklikle lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi yerlerdeki tütün yasağı da 19 Temmuz 2009 tarihinde başlamıştı.
Kırşehir’de Dumansız Hava Sahası kapsamında 13 Ocak Salı günü de Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş’ın da katılımıyla ilimiz Ünal Çarşısı ile Yeraltı Çarşısı’nda denetimler yapıldı.
Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı tütün denetim ekipleri il ve ilçelerde 7 gün 24 saat denetimlerini aralıksız olarak sürdürüyor.
İlimiz Kırşehir’de havaların soğumasıyla birlikte kahvehane, gazino, kafe, lokanta gibi kapalı mekanlar ve eğlence merkezlerinde tütün mamullerinin kullanımı ile ilgili 4207 sayılı kanun ihlalleri ve şikayetler üzerine denetimler devam ederken, tütün denetim ekipleri tarafından yürütülen olağan denetimler artırıldı.
Halk Sağlığı Müdürlüğü ilçeler ve merkezde olmak üzere denetimlerine aralıksız devam ederken, 184 hatlarından gelen ihbarlar da anlık olarak değerlendiriliyor.
Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş ve Müdür Yardımcısı Dr. Yakup Yücel, tütün denetim ekibiyle il merkezinde bulunan kapalı iş merkezlerini gezerek denetledi.
“ESNAFLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Denetimlerde herhangi bir ihlalle karşılaşmadıklarını ve Kırşehir esnafının sigara yasağına karşı duyarlı olduğunu dile getirerek, esnaflara ve işyeri sahiplerine teşekkür eden Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Bildiğiniz üzere 4207 sayılı kanun kapsamında kapalı mekanlarda sigara içme yasağı var. Bunu da ilimizde biz 7 tane tablet bilgisayarlarla 7 tane ekibimizle de bütün ilçelerimizde denetimlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Bu konuda görevlendirilmiş arkadaşlarımız 1 sağlık personeli, 1 polis memuru, Belediye’den 1 zabıta memurumuzla beraber işyerlerini belirli denetim zamanlarında belirli sıklıklarla ziyaret ederek denetimlerini yapmaktayız. Bugün de Halk Sağlığı Müdürü olarak ben ve Müdür Yardımcımız Yakup Bey denetim ekiplerimize eşlik ediyoruz. Yeraltı Çarşısı’nda ve Ünal Çarşısı’nda denetimlerimizi gerçekleştirdik. Denetimlerimiz sırasında da herhangi bir ihlalle karşılaşmadık. Bu da gösteriyor ki halkımızın kanuna ne kadar duyarlı olduğu, kapalı mekanlarda sigara içme yasağının sadece yasaklar kapsamında değil, sigaranın genel anlamda da toplum için zararını çoğumuzun kavramış olmasından dolayı hem çarşı yönetimleri, hem esnaflarımıza da bu kapsamda teşekkür ediyorum” dedi.

sigaraaa
Temiz hava solumanın her bireyin hakkı olduğunu vurgulayarak, “Dumansız Hava Sahası” sağlanmasının 4207 sayılı kanunla uygulandığını hatırlatan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Esnaflarımızdan ve vatandaşlarımızdan ekibimize bu konuda hassasiyet göstererek yardımcı olmalarını bekliyoruz. Tablet bilgisayarlarımızda GPRS, fotoğraf ve video kaydı özelliği sayesinde kanıta dayalı denetimler gerçekleştirilmektedir. Gerekli uyarılar ve cezalar kanuna uygun şekilde verilmektedir. İl Tütün Kurulu’nda alınan kararlar gereği ilimiz kurum ve işletmelerinde mücadelenin kararlılıkla devam etmesi, tütün mamullerinin kapalı mekanlarda kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Vatandaşlarımız ve esnaflarımız duyarlı olduklarını denetimlerimizde gözlemledik, teşekkür ederiz” diye konuştu.
Tütün mamullerinin tüketiminin bireyin kişisel sağlığının yanı sıra büyük bir halk sağlığı sorunu olduğunu ve bu sorunun günümüzde ülkemiz adına gerek maddi, gerek sosyal anlamda kitlesel sorunlara yol açtığı gibi, halkın sağlığını korumak için yapılan denetim ve çalışmalara tüm vatandaşların destek vermesinin sigara kullanımının en aza indirilmesi noktasında önemli olduğunu ifade eden Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, vatandaşların ilgili kanunla yasaklanmış alanlarda sigara içilmesi dolayısıyla kanun ihlalleri ile karşılaşmaları halinde Alo 184 SABİM, Alo 155 Polis İmdat, Alo 156 Jandarma, Alo 153 Zabıta hatlarına bildirimde bulunmalarının denetimlerin başarılı bir şekilde sonuca ulaşmasının yanı sıra vatandaş-devlet işbirliğine katkı sağlayacağını belirterek, “Dumansız Hava Sahası için duyarlı olalım ve ihlalleri bildirelim” çağrısında bulundu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .