Düğünler yoğunlaştı, bütçeler sarsılıyor

Düğünler yoğunlaştı, bütçeler sarsılıyor

09.07.2018

Altın fiyatları davetlileri, düğün masrafı çiftleri ve aileleri düşündürüyor… Düğünler yoğunlaştı, bütçeler sarsılıyor Kırşehir’de Ramazan ayı sonrası başlayan düğünler artarak devam ediyor. Kırşehir’de evlenecek çiftlerin iki bayram arasını tercih etmesi nedeniyle düğün salonlarında büyük yoğunluk yaşandı. Salonlarda yer bulamayan vatandaşlar mecburen evlerinin önünde çadır kurarak yapmak zorunda kaldılar. Kırşehir’deki Kelebek Düğün Salonu sahiplerinden Nuri Amcaoğlu, […]

Altın fiyatları davetlileri, düğün masrafı çiftleri ve aileleri düşündürüyor…

Düğünler yoğunlaştı, bütçeler sarsılıyor

Kırşehir’de Ramazan ayı sonrası başlayan düğünler artarak devam ediyor.
Kırşehir’de evlenecek çiftlerin iki bayram arasını tercih etmesi nedeniyle düğün salonlarında büyük yoğunluk yaşandı. Salonlarda yer bulamayan vatandaşlar mecburen evlerinin önünde çadır kurarak yapmak zorunda kaldılar.
Kırşehir’deki Kelebek Düğün Salonu sahiplerinden Nuri Amcaoğlu, yaz mevsimi ile birlikte salonlarda yoğunluk yaşandığını ve bir hafta üst üstü günde bir düğüne ev sahipliği yaptıklarını söyledi.
Nuri Amcaoğlu, “Düğün salonları yaz mevsimi nedeniyle yoğunluk yaşıyor. Hafta içi de dahil, çoğu tarihte her gün bir düğüne ev sahipliği yapıyor. Düğün salonumuzun tercih edilme sebeplerinden birinin salonumuzun nezih ve güzel bir ortamda olması ve burada düğün yapan hemşehrilerimizin memnun ayrılması” dedi.
Kırşehir’deki düğün salonlarında bayram sonrası yoğunluğu yaşanırken, özellikle gurbetçilerimizin yıllık izinlerini geçirmek üzere ilimize gelmeleri ve kamu çalışanlarının yıllık izinlerine ayrılmasıyla birlikte düğünlerin daha da artmasına neden oluyor.
Kırşehir’de düğünlerin artması hem evlenecek çiftleri, hem ailelerini zorlarken, düğünlere davet edilen konukları da düşündürüyor. Düğün hazırlıklarının başlaması ekonomiyi ve piyasayı canlandırırken düğün yapacak olan aileler ise masrafları nasıl karşılayacağını kara kara düşündürüyor.
Temmuz ayında yoğunlaşan düğünler aile bütçelerini de sarsıyor. Çiftler ve aileler altından çeyize, davetiyeden gelinlik ve damatlığa alışveriş telaşında. Kırşehir’de aylardır düğün sezonunu bekleyen esnaflar da ise düğün sevinci hâkim. Esnaf, düğün hazırlıklarıyla birlikte mobilyadan beyaz eşyaya kiralık-satılık evlere kadar bir canlanma dalgası yaşandığını anlatıyor. Davetiye hazırlayanlar, gelinlik dikenler, çiçekçiler, fotoğraf stüdyoları ve kuaförlerin işleri yoğunlaştı. Bu mutlu anın maliyeti ise en az 20-25 bin liradan başlıyor.
Ailelerin kına gecesi ve düğün için de büyük bir bütçe ayırmaları gerekiyor. Kırşehir’de salonlarda düğün yapmak isteyen aileler, fiyatların yüksek olması ve yer bulamaması nedeniyle evlerinin önünde, bahçelerinde ev yapmak zorunda kalıyor.
Kırşehir’de normal pastalı-meşrubatlı 500-600 kişilik düğünlerin 8-10 bin, yemekli düğünleri 20-25 bin liradan başladığını gören düğün sahipleri, bütçelerine göre hareket ederek ya salon, ya da evlerinin önünde yapmayı tercih ediyor.
Kırşehir’de bin kişinin üzerinde misafir ağırlamak isteyenler ve bunu da yemekli yapmaları halinde 40-50 bin lirayı gözden çıkmaları gerekiyor. Yine kına gecesi için de salonda 300-500 kişi için de en az 10 bin lira ayırmaları gerekiyor.
Yani özetle Kırşehir’de normal eşya ile düğün yapmak isteyen çiftlerin maliyeti 50 bin lirayı buluyor. Bu bütçeyi borçla yapmak isteyenler bunun bir kısmını düğünden gelecek hediyelere umut bağlarken, yıllarca düğün borcu ödemek zorunda kalıyor.
Düğünler sadece çitçileri, anne ve babaları değil, davetlileri de düşündürüyor. Haftada en ez 5-6 düğünü gitmek zorunda olan davetliler “Yazın düğünlere, kışın gaza para yetiştiremiyoruz. Haftada 5-6 düğüne gitmek zorunda kalıyoruz. Hele bunlarda 1-2 tanesine çeyrek altın almak zorunda kalırsak haftalık düğün masrafı 600-700 lirayı, hatta bazen bin lirayı buluyor. Bu da ayda 3-4 bin liralık bir külfet. Çalışan bir memursa yanıyor. Maaşının tamamı düğünlere gidiyor, bu da yetmediği için borçlanmak zorunda kalıyor. Ne diyelim Allah hem düğün yapanlara, hem de düğüne davetli olan bizlere yardımcı olsun” dediler.
Bayramdan sonra her gün birkaç düğüne gitmek zorunda kaldıklarını belirten vatandaşlar, “Bu bayramı nasıl geçirdiğimiz bilemiyoruz. Her şeyin ateş pahası olması nedeniyle ayı zor geçirirken, düğünler de bütçemizi çok zorluyor. Özellikle altın fiyatları ateş pahası oldu ve 300 lirayı geçti. Bu fiyatlarla düğünlere gidip nasıl çeyrek altın alacağımızı bilemiyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .