DÜĞÜNLER EL YAKIYOR!

DÜĞÜNLER EL YAKIYOR!

01.08.2017

Kırşehir’de sokak ve salon düğünleri yoğunlaştı… Evlenmek için en az 50 bin liraya ihtiyaç duyan çiftler ve aileler kara kara düşünüyor!..

Haftada 5-6 düğüne giden davetliler “Yazın düğünlere, kışın gaza çalışıyoruz!”

 

Ramazan Bayramı’nın ardından Kırşehir’de başlayan düğünler, Temmuz ayında gurbetçilerin yıllık izinlerini geçirmek üzere ilimize gelmesiyle düğünler de giderek yoğunlaşmaya başladı.
Kırşehir’de düğünlerin artması hem evlenecek çiftleri, hem ailelerini zorlarken, düğünlere davet edilen konukları da düşündürüyor. Düğün hazırlıklarının başlaması ekonomiyi ve piyasayı canlandırırken düğün yapacak olan aileler ise masrafları nasıl karşılayacağını kara kara düşündürüyor.
Temmuz ayında yoğunlaşan düğünler aile bütçelerini de sarsıyor. Çiftler ve aileler altından çeyize, davetiyeden gelinlik ve damatlığa alışveriş telaşında. Kırşehir’de aylardır düğün sezonunu bekleyen esnaflar da ise düğün sevinci hâkim. Esnaf, düğün hazırlıklarıyla birlikte mobilyadan beyaz eşyaya kiralık – satılık evlere kadar bir canlanma dalgası yaşandığını anlatıyor. Davetiye hazırlayanlar, gelinlik dikenler, çiçekçiler, fotoğraf stüdyoları ve kuaförlerin işleri yoğunlaştı. Bu mutlu anın maliyeti ise en az 20 bin liradan başlıyor.
TEKSTİL
Kırşehir’de eskisi evlenecek çiftlerin büyük kısmı kaynana-kayınbabayla kalmak istemeyince yeni eve yerleştiriliyor. Bu da ailelere büyük külfet getiriyor. Ev tekstili grubunda yatak örtüleri, uyku setleri, pikeler, nevresimler, bornoz, havlular, çarşaf takımları derken iğneden ipliğe bir evin ihtiyaç duyduğu tüm ürünlerin alınmasını gerektiriyor. Bu da yeni çiftleri olduğu gibi ailelerinin bütçelerini de sarsıyor.
BEYAZ EŞYA
Yine evlenecek çiftçilerin olmazsa olmaz elektrikli ev ürünleri ihtiyacı var. Buzdolabından televizyona, süpürgeden fırına, ütüden çamaşır ve bulaşık makinesine kadar tüm beyaz eşyaların maliyeti de kaliteli durumuna göre 6-7 bin lirayı buluyor.
MOBİLYA
Yine bir evde olmazsa olmaz mobilya ihtiyacı var. Yatak odasından oturma grubuna, mutfaktan salona kadar mobilya almak ta aileleri düşündüren en büyük masraflardan birisi. En ucuzunun 10 bin liradan kalitesine göre 40-50 bin liraya kadar alınabiliyor.
ALTIN
Düğünde düğün sahibini belki de en çok düşündüren konulardan birisi de altın fiyatları. Düğünlerde genellikle ailelerin maddi gücüne göre 2-3 bilezik, bir set takımı, gelinliğin üzerine takabileceği ve daha sonrasında kullanabileceği, ayrıca bir de saat mutlaka alınıyor. Kırşehir’de bir ailenin çocuklarına taktığı altının 10 bin lirayı geçtiği dikkate alındığında bu masraf da aileleri derinden sarsıyor.
ZÜCCACİYE
Kırşehir’de bir ailede kız çocuğu evlenme yaşına gelmeden çeyizi yapılmaya başlanıyor. Fakat düğün zamanı yaklaşınca çeyiz alışverişine başlayanlarda hala var. Bir düğünde züccaciye malzemeleri için en az 4-5 bin liraya gözden çıkmak gerekiyor.
Kırşehir’deki zücaciye esnafı da düğün paketleri ve kampanyaları düzenliyor. Yemek takımından tencere setine, çay setinden çatal-kaşık-bıçak setine bir çok kaleme ihtiyaç duyan çiftlerin bu durum da ailelerini düşündürüyor.
Kırşehir’de çocuklarının mürüvvetini görmek isteyen çiftlerin yukarıdaki tüm ihtiyaçları karşıladıktan sonra, kendi evleri yoksa mutlaka bir kiralık ev bulmaları ve burayı temizletmeleri gerekiyor. Ortalama bir evin kirasının aylık 700 liradan olduğunu dikkate alırsanız, temizlik ve taşınma giderleriyle en az 2 bin lira harcamanız gerekiyor.
Düğünlerin yine olmazsa olmazı kuaför, davetiye, fotoğraf, kamera masraflarını da mutlaka yapmak zorunda aileler. Bunun için de yine kalitesine göre 3-4 bin liralık bir bütçe ayırmaları gerekiyor.
KINA VE DÜĞÜN
Ailelerin kına gecesi ve düğün için de büyük bir bütçe ayırmaları gerekiyor. Kırşehir’de salonlarda düğün yapmak isteyen aileler, fiyatların yüksek olması ve yer bulamaması nedeniyle evlerinin önünde, bahçelerinde ev yapmak zorunda kalıyor.
Kırşehir’de normal pastalı-meşrubatlı 500-600 kişilik düğünlerin 7-8, yemekli düğünleri 20-25 bin liradan başladığını gören düğün sahipleri, bütçelerine göre hareket ederek ya salon, ya da evlerinin önünde yapmayı tercih ediyor.
Kırşehir’de bin kişinin üzerinde misafir ağırlamak isteyenler ve bunu da yemekli yapmaları halinde 40-50 bin lirayı gözden çıkmaları gerekiyor. Yine kına gecesi için de salonda 300-500 kişi için de en az 10 bin lira ayırmaları gerekiyor.
Yani özetle Kırşehir’de normal eşya ile düğün yapmak isteyen çiftlerin maliyeti 50 bin lirayı buluyor. Bu bütçeyi borçla yapmak isteyenler bunun bir kısmını düğünden gelecek hediyelere umut bağlarken, yıllarca düğün borcu ödemek zorunda kalıyor.
Düğünler sadece çitçileri, anne ve babaları değil, davetlileri de düşündürüyor. Haftada en ez 5-6 düğünü gitmek zorunda olan davetliler “Yazın düğünlere, kışın gaza para yetiştiremiyoruz. Haftada 5-6 düğüne gitmek zorunda kalıyoruz. Hele bunlarda 1-2 tanesine çeyrek altın almak zorunda kalırsak haftalık düğün masrafı 600-700 lirayı, hatta bazen bin lirayı buluyor. Bu da ayda 3-4 bin liralık bir külfet. Çalışan bir memursa yanıyor. Maaşının tamamı düğünlere gidiyor, bu da yetmediği için borçlanmak zorunda kalıyor. Ne diyelim Allah hem düğün yapanlara, hem de düğüne davetli olan bizlere yardımcı olsun” dediler.
(HABER: SALİH GÜNER)

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .