DSİ’den müjdeli haber

DSİ’den müjdeli haber

14.02.2015

Kırşehir içme suyu isale hattında sona geliniyor…

Kırşehir içme suyu isale hattı proje yapım işinde sona gelindi.

Kırşehir’in içme suyu isale hattı projesi kapsamında 20 Ocak 2015 Salı günü DSİ Genel Müdürlüğü’nde inşaat ihalesi yapıldı.
DSİ 12. Bölge Müdürlüğü’nün 2014 yılı içerisinde Kırşehir’de yürüttüğü çalışmalar ve yapılan yatırımlar ile gerçekleştirilen harcamalara ilişkin bilgiler veren DSİ. 12. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Kırşehir içme suyu isale hattında sona gelindiği müjdesini verdi.
2015 yılının ilk Koordinasyon Kurulu toplantısında Kırşehir yatırımlarına ilişkin bilgiler veren ve genel olarak yapılan yatırımları anlatan DSİ 12. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Kırşehir’deki baraj ve göletlerdeki doluluk oranının yüzde 41 olduğunu açıklayarak, şöyle konuştu:

DSİ md copy
“Kırşehir’de Devlet Su İşleri olarak 2014 yılında 16 milyon 825 bin lira yatırıma harcadık. Proje safhasında olan işlerden Kırşehir içme suyu isale hattı proje yapım işi sona geldi. DSİ Genel Müdürlüğü’nde Kırşehir içme suyumuzun inşaat ihalesi yapıldı.
“Sulama tesislerinde inşaatı devam eden 4 tane işimiz var. 7 bin 370 dekar tarım arazisi bu projelerin bitiminde sulamaya açılacak ve 3,59 milyon su toplayacağız. Bunlar Akçakent Boğazevci Göletimiz yüzde 47 fiziki gerçekleşmede devam ediyor. Boğazevi sulama da 3 bin 500 dekarı sulayacak, yüzde 71 fiziki gerçekleşmede, inşaatı devam ediyor. Akpınar Pekmezci Göletimiz 1,45 milyon su toplayacak ve yüzde 20 fiziki gerçekleşmede inşaatı devam eden işlerimizden. Yine Akpınar Pekmezci Göletimiz ile 3 bin 870 dekarın sulaması yapılacak ve yüzde 42 fiziki gerçekleşmede inşaatı devam ediyor.
“Proje safhasında olan Boztepe Çamalak Göletimiz ve Boztepe Çamalak Göleti sulamamız, sonuna geldiğimiz Kaman Yukarı Çiftlik Bala sulamamız borulu şebeke proje yapımı, Kırşehir Çiçekdağı Kırdök sulamasını bitirdik diyebiliriz. Sıdıklı Küçükoba Kulpak sulamamız 800 dekarı sulayacak. Kaman Değirmenözü Göleti 4,11 milyon su toplayacak, yüzde 65 fiziki gerçekleşmede ve inşaat sezonu başlayınca 2015 yılı içerisinde bitireceğiz. Mucur Aksaklı Karacalı Göleti sulamasının yaklaşık 300 hektarlık sulama şebekesini bitirdik ve 14 bin 250 dekarı sulayacak. Haziran ayına kadar da burada 600 dekar araziyi sezon öncesi sulamayı hedefliyoruz.
“Göletlerimizde ve barajlarımızda yüzde 41 civarında ortalama doluluk oranımız var. Bu mevsimlerde geçen seneye göre normal seviyelerde, fakat kar yağışı DSİ için olmazsa olmazımız. Dağlarda kar olmadığı müddetçe yağışla çok hızlı dolduramıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde iyi bir kar yağarsa daha iyi gireceğiz yaz aylarına. Kar erimesi göletlerimizin daha verimli dolmasını sağlıyor.”
KIRŞEHİRLİLER BİRAZ DAHA SABREDECEK
Kırşehir ile birlikte Nevşehir, Yozgat ve Kayseri’nin bir bölümünde tarım topraklarının sulanmasını kapsayan Kalaba-Seyfe Sulaması projesinde, Kırşehir halkının biraz daha sabretmesi gerektiğini belirten DSİ 12. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, projeden en fazla Kırşehir’in yararlanacağını ve 17 Ocak’ta proje yapım ihalesinin yapıldığını bilgisini aktararak, “Kalaba-Seyfe Sulaması projesinde Yamula Barajı’ndan suyun alınarak Kırşehir, Nevşehir, Yozgat ve bir miktarda Kayseri ilinin tarım topraklarının sulanmasını içeriyor. 110 bin hektarı suluyor. 110 bin hektarı suladığı zaman bu alandan en fazla Kırşehir ilimiz, yüzde 65 oranında ve 65 bin hektar civarında bir alan sulanacak. Bu projenin planlaması bitti. Harita alımını yaptırdık ihale olarak, bitti. Büyük bir alan olduğu için de ihalesini DSİ Genel Müdürlüğümüz yapacak. 17 Ocak’ta proje yapım ihalesi yapıldı ve süreci devam ediyor. Kırşehir ilimizin de 65 bin hektar, yani 650 bin dönüm arazisini sulayacak işimizin proje yapımı ihale edildi. Bu büyük bir proje ve 2-3 yıl sürer. Bunun bitmesine müteakip yapım işi gerçekleştirilecek. Sabırla köylülerimiz ve Kırşehirlilerimiz bekleyecek” ifadesini kullandı.
PROJENİN AMAÇLARI
BU ARADA “Kırşehir İçme Suyu İsale Hattı ve Şebeke Sisteminin Rehabilitasyonu Projesi” ile Kırşehir’in içme suyu hizmetlerinin bölgede yaşayan halkın gereksinimleri doğrultusunda Türkiye ve AB çevre mevzuatlarına uyumlu olarak iyileştirilmesi hedefleniyor.
Kırşehir ili, su hizmetlerinin bölge halkı gereksinimleri doğrultusunda Türk ve AB çevre mevzuatına uyumlu olacak şekilde iyileştirilmesi gerekmektedir.
Türkiye’de çevresel altyapının geliştirilmesi amacıyla, Belediye Hizmetleri Projeleri finansmanı için İller Bankası, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı koordineli olarak Dünya Bankası ile görüşmelere başlamış ve 2006 yılı itibariyle Belediyeler için çalışmalar başlatılmıştır.
Kırşehir Belediyesi, İller Bankası aracılığı ile Dünya Bankası finansmanından faydalanmayı planlamaktadır. Dünya Bankası prosedürlerine göre altyapının geliştirilmesi için yapılacak yatırımlar için ilk etapta yapılacak çalışma, başvuruların yapılması, işlerin planlanması ve koordinasyonu amacıyla “Fizibilite Çalışması” yapılmasıdır. Daha sonra fizibilite çalışması bulgularına dayanarak “Uygulama” etabına geçilecektir.
Bu dokuman (Çevre Yönetim Planı) kapsamında yapılan çalışmalar, Fizibilite çalışmalarına paralel olarak ürütülmektedir. Raporda belirtilen hususlar doğrultusunda hem inşaat hem de işletim aşamasında çevreye olan etkinin en aza indirilmesi ile ilgili faaliyetler belirlenecektir.
PROJENİN KONUMU
Kırşehir ili İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü’nde yer almaktadır. İl merkezi 34 derece, 10 dakika Doğu boylamında, 39 derece, 8 dakika Kuzey enleminde bulunmaktadır. Nevşehir, Aksaray, Kırıkkale, Yozgat ve Ankara ile komsu olan ilin denizden yüksekliği 985 metredir. Yaklaşık yüzölçümü 6.665 km2’dir. İl nüfusu toplam da (şehir merkezi ve köyler) 223.102 kişidir. Deniz seviyesinden 985 m yüksekliktedir.
Kırşehir İline ait ilçeler Akçakent, Akpınar, Boztepe, Çiçekdağı, Kaman ve Mucur’dur.
Kırşehir yöresi “Orta Anadolu Masifi”nin (ilk kütle) bir parçasıdır. Kızılırmak yayı içerisinde yer alan “Kırşehir Masifi” Türkiye’nin 9 büyük masifinden en büyüğü olup, Tuz Gölü’nün altında da devam ettiği tahmin edilmektedir. “Kırşehir Masifi”, yaklaşık 2000-2500 metre kalınlıkta bir yapıdır.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .