Doğru egzersizin yeri: ASR

Doğru egzersizin yeri: ASR

26.08.2017

KIRŞEHİR’DE 35 yıllık hizmet tecrübesiyle hep ilkleri yaparak, Kırşehirlilerin beğeni ve takdirini toplayan ASR Spor Merkezi, Kırşehirlileri sağlıklı yaşama davet ediyor. “Ailemle Spor Yapıyorum” sloganıyla ailelerin de bir arada spor yapmaları imkanını sunan, profesyonel bir ekip ve modern aletleriyle Kırşehir halkının konforlu spor yapma imkanına kavuştuğu ASR Spor Merkezi Antrenörü Ömer Çam, spor yapmanın inceliklerini […]

KIRŞEHİR’DE 35 yıllık hizmet tecrübesiyle hep ilkleri yaparak, Kırşehirlilerin beğeni ve takdirini toplayan ASR Spor Merkezi, Kırşehirlileri sağlıklı yaşama davet ediyor.
“Ailemle Spor Yapıyorum” sloganıyla ailelerin de bir arada spor yapmaları imkanını sunan, profesyonel bir ekip ve modern aletleriyle Kırşehir halkının konforlu spor yapma imkanına kavuştuğu ASR Spor Merkezi Antrenörü Ömer Çam, spor yapmanın inceliklerini anlattı.
Antrenör Çam, “Spor yapmanın ‘incelikleri’ veya ‘ince kalmak’ için spor yapmanın yolları. Her iki durum için de sizlere birkaç önerimiz var. Hareketliliği karşı sizi motive etmek ve bu motivasyon sonrasında yaptığınız sporun size etki etmesini sağlamak için universalsaglikcenter.com adresinde önerilere mutlaka göz atın” açıklamasında bulundu.
Egzersizin her yaşta yapılabileceğini ve faydasının görüleceğini belirten Ömer Çam, “Forma girmek için kendinizi asla çok ihtiyar veya çok genç olarak değerlendirmeyin. Spora geç başlayanlar, yıllar boyu hareketsiz yaşamanın ardından biraz zorlanabilirler. Ama mantıklı bir düzene girdikten sonra önlerindeki tek yol, sağlık yolu olacaktır. Ayrıca yer yaş grubuna uygun spor önerilerimizi Hangi yaşta hangi spor yapılır yazımızdan okuyabilirsiniz. Kendiniz için gerçekçi hedefler belirleyin. Neyi başarmak istediğinizi düşünüp fitness programınızı bu çerçevede şekillendirin. Başlarda egzersiz düzeyinizi yükseltmek ve biraz kilo vermek isteyebilirsiniz. Bu tür bir program sizi biraz zorlayabilir, ancak kısa bir süre sonra dayanıklılık egzersizleriyle (ağırlık kullanarak) vücudunuzun belirli bölgelerini şekle sokmakla ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Nabız, uyguladığınız egzersiz boyunca ne derece konforlu olduğunuzu ortaya koyan bir ölçüdür. Beslenme Uzmanı Kellie Collins, yeni başlayanların maksimum nabız atışının yüzde 50’sini hedeflemesi, bunu yavaş yavaş artırarak yüzde 85’e çıkarması gerektiğini belirtiyor. Maksimum nabız ölçüsünü hesaplamak için yaşınızı 220’den çıkarın. Örneğin 40 yaşında biri için bu, dakikada 180 atış olmalıdır. Bunun yüzde 50’si 90’dır, yani 40 yaşında biri, başlarda bunu hedeflemelidir. Birçok spor salonunda nabzınızı ölçen makineler vardır. Kendiniz de bir nabız ölçer alabilirsiniz. Başlarda en azından, haftada üç veya dört kez yürümek, tempolu koşmak, yüzmek, bisiklete binmek gibi 30 dakikalık bir aerobik egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz zor ve sıkıcı birşey olmamalıdır. Bu nedenle hoşlandığınız bir şeyi tercih edin. Bazı günler sadece 15 dakika yapıyor olsanız bile, hiç yapmamaktan iyidir. Bu arada yürürken de kas yapabileceğinizi biliyor muydunuz yazımızı mutlaka tıklayın” ifadesini kullandı.
Gün içerisinde 30 dakika egzersiz yapmayı planlayan, ancak yapamayan kişilere de 30 dakikayı 10’ar dakikalara bölerek spor alışkanlık edinebilecekleri önerisinde bulunan ASR Spor Merkezi Antrenörü Ömer Çam, “Uyandıktan sonra 10 dakika, öğlen 10 dakika ve gece 10 dakika ayırmak, programı gün içerisinde uygulamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca asansöre binmek yerine merdiven çıkmak, arabanızı parkın en uç noktasına park etmek, uzaktan kumandayı saklamak gibi fırsatlar yaratarak tembellikten kaçabilirsiniz. Spora başlamak için öneriler yazımızdan vakit bulama yanlara önerilerimizi, ofiste fit kalmanın yolları yazımızdan ise çalışanlara masa başı egzersiz önerilerimizi okuyabilirsiniz. Egzersize başlamadan önce ısınmak ve kasları esnetici hareketler yapmak, egzersiz sonucunda alacağınız verimi en üst seviyeye çıkarır. Egzersizden daha fazla keyif almanızı sağlar ve en önemlisi, sakatlanma riskini önler. İyi bir ısınma, vücut ve kas ısısını yükseltir ve kan dolaşımını yavaşça artırarak vücudunuzu egzersizin gereklerini yerine getirmeye hazırlar” şeklinde konuştu.
(HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .