Doğalgaz faturaları düşecek

Doğalgaz faturaları düşecek

02.02.2015

Kırşehir’in Mucur İlçesi Geycek köyünde devreye sokulan Rüzgar Enerji Santrali’nin üretimi ile doğalgaz faturaları düşecek… KIRŞEHİR’İN Mucur ilçesi Geycek köyünde devreye sokulan Rüzgar Enerji Santrali ile yapılacak elektrik üretimi sayesinde doğalgaz faturaları düşecek. 30 Ocak Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı yapılan ve 2014 yılı Mayıs ayında devreye sokulan Geycek Rüzgar Enerji Santrali’nin […]

Kırşehir’in Mucur İlçesi Geycek köyünde devreye sokulan Rüzgar Enerji Santrali’nin üretimi ile doğalgaz faturaları düşecek…
KIRŞEHİR’İN Mucur ilçesi Geycek köyünde devreye sokulan Rüzgar Enerji Santrali ile yapılacak elektrik üretimi sayesinde doğalgaz faturaları düşecek.
30 Ocak Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı yapılan ve 2014 yılı Mayıs ayında devreye sokulan Geycek Rüzgar Enerji Santrali’nin 150 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacağı bildirildi.
Cuma günü görkemli bir törenle açılışı yapılan Geycek Rüzgar Enerji Santrali’nin yapımı Polat Enerji tarafından gerçekleştirilirken, Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, 400 milyon kilovat saat elektrik üretimi ile doğalgaz faturalarının her yıl 40 milyon dolar düşmesinin sağlanacağını belirtti.
Kırşehir’in Mucur ilçesi Geycek köyünde devreye sokulan Rüzgar Enerji Santrali’nin açılış töreninde konuşan Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Geycek Rüzgar Enerji Santrali’nin yılda 20 milyon ağaç tarafından bertaraf edilebilecek 245 bin ton karbondioksit azaltımı gerçekleştireceğini ifade etti.

adnan copy
Şimdiye kadar 8 rüzgar enerji santrali yatırımını hayata geçirdiklerini belirten Adnan Polat, “Polat Enerji, rüzgar enerjisi alanında Türkiye’nin en büyük kurulu güce sahip şirketi. Bu liderliğimizi sürdürmek için de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde kurulu gücümüzü en azından 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. İlk rüzgar enerji santralimiz Burgaz’ı 2007 yılında, Sayalar’ı ise 2008 yılında ticari işletmeye aldık. Bu santrallerimizi sırasıyla 2009’da Soma, 2011’de Seyitali ve 2012’de Poyraz ve Kozbeyli takip etti. En son yatırımımız da 150 megavat kurulu gücü ile şu an Türkiye7nin en büyük operasyonel santrali olan Geycek. 100 megavatlık kapasite artışı yatırımı devam eden Geycek’in rekorunu kıracak. Polat Enerji olarak toplam yatırım tutarımız 1 milyar doların üzerine çıktı” dedi.
Temelleri 2012 yılında atılan Türkiye’nin en büyük operasyonel rüzgar enerji santrali Geycek’te 70 adet rüzgar türbini yer alıyor. Yılda ortalama 400 milyon kilovat saat elektrik üretecek olan santral, 150 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Bu üretim miktarı ile doğalgaz faturalarının her yıl 40 milyon dolar düşmesi sağlanacak.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .