Dişi damızlıklara izin yok

Dişi damızlıklara izin yok

21.08.2017

Kenan Şahin, Kırşehirlileri dişi damızlık satın almamaları konusunda duyarlı olmaya davet etti…

KIRŞEHİR’DE kurbanlık alımlarına başlanırken, dişi damızlık vasfını taşıyan hayvanların sevklerinin yapılmayacağı ve satışına izin verilmeyeceği hatırlatılarak, vatandaşlar uyarıldı.
17 Ağustos itibarıyla hayvan sevkiyatları başlarken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın aldığı kararla dişi damızlık vasfı yüksek hayvanların kesime sevk edilmeyeceğini belirten İl Müdürü Kenan Şahin, dişi damızlık vasfını taşıyan hayvanların ne sevklerine, ne de kurban pazarında satımına izin verilmeyeceğini söyledi.
Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, “Bakanlığımız bu sene bir karar aldı. Aslında bu karar her sene var. Ama bu sene biraz daha dillendirildi. Dünyanın hiçbir yerinde damızlık vasfı taşıyan hayvanlar kurbana kesilmez veyahut da kesime gönderilmez. Bakanlığımızın uygulamış olduğu alan dişi düve değil, damızlık vasfı yüksek dişi hayvanların kesime sevk edilmemesi. Bu konuyla ilgili tüm elemanlarımızı, tüm çiftçilerimizi, tüm besicilerimizi bilgilendirdik. 17 Ağustos itibariyle batı iline artık bayram kurbanlık hayvan sevkleri yapılıyor. Ancak kurbanlık sevkleri yapılırken dişi hayvanlarda özellikle damızlık vasfını kaybetmediğini ve yüksek derecede damızlık özelliğini taşımadığına dair raporsuz hayvan sevki olmayacak. Yani dişi damızlık vasfını taşıyan hayvanlara ne sevk verilecek, ne kurban pazarında satımına izin verilmeyecek. Bu konuda da ben vatandaşımızı duyarlı olmaya davet ediyorum. Hak için kesilen bu kurbanı, hak olmayan damızlık ekonomik ömrü olan bir hayvanı keserek hakkı riayet etmelerini öneriyoruz” dedi.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .