“DEVLETİN YETKİLİ ORGANLARI YAKINDA YAŞANABİLECEK GIDA SORUNUNDAN MAALESEF BİHABER…”

“DEVLETİN YETKİLİ ORGANLARI YAKINDA YAŞANABİLECEK GIDA SORUNUNDAN MAALESEF BİHABER…”

07.05.2020

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan salgınla mücadele sürecinde büyük sarsılmalara yol açan ekonomik gidişata ilişkin bir dizi açıklamalarda bulundu: “DEVLETİN YETKİLİ ORGANLARI YAKINDA YAŞANABİLECEK GIDA SORUNUNDAN MAALESEF BİHABER…” CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan salgınla mücadele sürecinde neredeyse bir yıkım denecek kadar büyük etki yaratan, her alanda ve sektörde ciddi sarsılmalara yol açan ekonomik gidişata ilişkin […]

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan salgınla mücadele sürecinde büyük sarsılmalara yol açan ekonomik gidişata ilişkin bir dizi açıklamalarda bulundu:

“DEVLETİN YETKİLİ ORGANLARI
YAKINDA YAŞANABİLECEK GIDA
SORUNUNDAN MAALESEF BİHABER…”

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan salgınla mücadele sürecinde neredeyse bir yıkım denecek kadar büyük etki yaratan, her alanda ve sektörde ciddi sarsılmalara yol açan ekonomik gidişata ilişkin bir dizi açıklamalarda bulundu.
Milletvekili İlhan, ilk olarak Türkiye’nin bir tarım ülkesi olması dolayısıyla geçim kaynağının büyük bir bölümünü ve temelini tarım oluşturduğu için çiftçilerin desteklenmesi, kredi borçlarının ertelenmesi hususuna değindi.
Salgın nedeniyle dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşanılanlara bakıldığında, özellikle ve öncelikli olarak yerli üretime yönelimin gün geçtikçe daha da artacağı noktasında söz konusu sürecin reel göstergeler taşıdığını belirten İlhan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Geçen ayki 20 milyon gibi çok trajik düzeyde kalan tohum hibe desteğinin ardından bu ay da çiftçimizin, Mayıs-Haziran aylarına denk gelen kredi ödemelerinin faizsiz olarak 6 ay erteleneceği açıklandı. Bu mutlaka ki önemli bir adım ancak maalesef bu erteleme tohum hibe desteğinde olduğu gibi beklentileri karşılamaktan uzaktır. Sadece hazine destekli kredileri kapsaması, normal tarım kredilerinin kapsam dışında tutulması sebebiyle bu uygulamadan maalesef çok cüzzi sayıda çiftçimiz yararlanabilmektedir.”
İLHAN: “DEVLETİN YETKİLİ ORGANLARI YAKIN ZAMANDA YAŞANABİLECEK GIDA SORUNUNDAN MAALESEF BİHABER…”
“Diğer taraftan virüsün sona ermesi ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü de dâhil henüz net bir açıklama yapılmazken ve sürekli aşının en erken 1 yıl sonra bulunabileceğinin otoritelerce ifade edilmesi gıdada ve neredeyse tüm sektörlerde dışa bağımlılığı olan ülkemiz için alarm zillerini çaldırmaktadır” diyen İlhan, bu seneki gıda üretiminin sağlıktan sonra ikinci planda hayati derecede önem arz ettiğini ve maalesef ki gerek bakanlık gerekse de il müdürlükleri yaşanılabilecek olan gıda sorunundan bihaber yoğun bürokratik işlerle zamanlarını geçirmeye devam etmektedirler değerlendirmesinde bulundu.
CHP Milletvekili İlhan ayrıca yaşanılan bu durumlara ilişkin sürenin uzayacağının tüm bilim çevrelerince dile getirildiğini, öngörülenden daha az bile sürse yevmiyeli, gündelik işe (şoför, berber, kuaför, inşaat, tarla işçileri, pazar ve AVM çalışanları, sanayi emekçileri vb) dayalı kazançları olan çalışanların ve bu sektörlerin eski işlerindeki randımanı yakalamalarının en azından önümüzdeki yıla kadar çok zor olacağını ve özellikle de devlete bu kadar ihtiyaç duydukları zamanda bu insanların görmezden gelinemeyeceğini belirtti.
SON DÖNEMDE YAŞANAN EKONOMİK KRİZİN SALGIN SÜRECİ İLE BİRLİKTE DAHA DA DERİN YANSIMALARI OLMUŞTUR!
Milletvekili İlhan, son dönemde hali hazırda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de başa çıkılmaya çalışılan ekonomik krize, bir de dünyada pandemi halini alan salgın sürecinin eklendiği yorumunu yaptı ve salgınla mücadeleye karşı zaruri olarak alınan tedbirler ve aciliyet gerektiren uygulamaların, tüm sektörlere nüfuz ederek büyük bir çöküntü yaratan ekonomik gidişata yansımalarına yönelik şu sözleri söyleyerek devam etti:
“Sürenin uzaması ihtimali çok yüksek olan bir felaketle kısa vadeli çözümler üreterek baş etmek imkansızdır. Bu sebeple salgınla mücadelenin ekonomi ve tarım ayağı iyi yönetilmemektedir. Dolasıyla bu gibi zamanlarda önemli olan iyi bir kriz yönetimi ve devletin asli vazifesi gereği vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında gerekeni yapmasıdır. Herkes kendi karantinasını sağlasın güzel günler yakın, bankaların IBAN numaralarını paylaştık devletiniz sizden bağış bekliyor, birbirinize yardım edin gibi artık hamasetin bile taşıyamayacağı süslü söylemler maalesef zor olan durumu daha da zorlaştırmaktadır. İnsanlar devlete karşı olan sorumluluklarını hükümetler keyfe keder kullansınlar diye yerine getirmezler. Vatandaşlık görevleri, devletin işte tam da bu gibi zamanlarda vatandaşına karşı olan sorumluluklarının gereğini yapması içindir.”
Ultra zenginlerin milyarlarca liralık vergi borçlarının silinmesi, birilerinin istikbali için hiç de ihtiyaç yokken ve kimsenin kullanmadığı gösterişli köprüler, binalar, yapılar, projeler vb için harcanan paraların bu ülke vatandaşlarının parası yani insanların devlete karşı görevinin gereği olarak ödediği vergilerle yapıldığının unutulmaması gerektiğini ifade eden İlhan, kendi sağlık personelimizin ve vatandaşlarımızın ihtiyacı varken sadece şov amaçlı hele de vatandaşları için trilyonlarca dolar ve euro ayıran ülkelere tıbbi malzemeleri bağış adı altında göndermenin artık toplum tarafından yenilip yutulamayacak kadar abesle iştigal bir iş olduğunu ifade etti.
CHP Milletvekili İlhan, aldığı arabadan kullandığı mazota, içtiği sudan yediği simite kadar devlete vergisini veren vatandaşın artık tahammülü ve direnecek gücü kalmadı dedi ve Türkiye’de işçi, memur, köylü, esnaf ve diğer tüm çalışanlar ülkeleri için üzerine düşeni fedakârca yıllardır yaptı diye ekledi.
“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET DE YAŞASIN!” GELENEĞİ, DEVLETİN EN TEMEL DÜSTURUDUR.
İlhan, geçtiğimiz 1.5 aylık süreçte hükümet sınıfta kalmıştır ifadesini kullanarak devleti temsil eden hükümetin herkes kendi başının çaresine baksın, birbirinize yardım edin gibi pervasızca bir üslubu kullanmaya hakkı yoktur olamaz da eleştirisini yaparak yorumlarına şöyle devam etti:
“Unutulmamalıdır ki devletin ham maddesi insanıdır, insan olmadan devlet de olmaz. O yüzden “İnsanı yaşat ki devlet de yaşasın!” devlet geleneğimizin temel düsturudur. Şu zor günlerde hükümet yine sırtını vatandaşa dayamıştır ancak kibirlerinden ve çok kötü olan 18 yıllık yönetimlerinin vatandaş üzerinde oluşturduğu ağır yükün farkında olmamış olacaklar ki eli, kolu, beli, bacağı kırılmış ve artık ayakta duramayacak hâle gelmiş vatandaşa yaslanma aymazlığını göstermişlerdir. Yazık! Türk insanı bu kötü yönetimi hâk etmiyor! Liyakat bitti, adalet vicdanları kararttı, eşitlik ölümde bile ayrıldı, masumiyet mazlumların ahı olarak kaldı sadece… Kısacası her şey, hâk düzenin dışına çıktı. Tıraş olduğunuz berber, musluk taktırdığınız sucu, size ekmek arası yapan döner ustası, kahvede çayınızı dolduran ocakçı, evinizi taşıttığınız insan, yüzünü eline alıp kendi için değil ekmek götürmediği çoluğu çocuğu için biçare şekilde siyasileri ve kamu görevlilerini aramak zorunda kalınca inanın insanlığınızdan utanıyorsunuz. Ülke olarak güçlü olmadıktan sonra gelen misafiri 1000 odalı sarayda ağırlamak evine ekmek götüremeyen baba için öfkeden başka bir anlam oluşturmamaktadır.”
İLHAN: “TÜRKİYE KADERİNE TERK EDİLECEK 3. SINIF BİR DÜNYA ÜLKESİ DEĞİLDİR!”
Milletvekili İlhan, Türkiye’nin ekonomide ciddi oranlarda savrulduğunu, lira basıp döviz borcunu ödeme planlarının yapıldığını, bunun sonucunun da 1.5 ayda Türk lirasının dolar karşısında %20’yi aşkın değer kaybı yaşadığını belirtti.
Ayrıca daha da kötüsünün, 2016’da yaşanan hain darbe girişimi ortamında bile Türkiye’den ayrılmayan sermayenin, şu an ayrılıyor olmasına bir anlam verilemeyeceğine dikkat çeken İlhan, 18 yıldır iktidarın beton ekonomisiyle zenginlik kelimesine yeni anlamlar katanların yüksek kazançlı işlerinin, bu virüsle mücadele sürecinde bekleyebileceğini dile getirerek bu sebeplerden ötürü hükümetin yetkilileri ve devletin üst düzey olan ilgili organları tarafından bir an önce koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında mevcut plânların gözden geçirilerek ülkemiz gerçeklerine göre revize edilmesi gerektiği vurgusunu yaptı ve Türkiye’nin kaderine terk edilebilecek 3. sınıf bir dünya ülkesi olmadığını ekleyerek sözlerini noktaladı. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .