Derde deva taş: Oniks

Derde deva taş: Oniks

08.09.2017

Kırşehir’de unutulmaya yüz tutan el satanları gibi ilimize özgü bir sanat olan oniks taşı işlemeciliği de can çekişir duruma geldi…

Kırşehir’de unutulmaya yüz tutan halıcılık, kilimcilik gibi geleneksel el sanatlarının yanı sıra oniks taşı işlemeciliği de zor koşullarda devam ettiriliyor.
Kırşehir’e özgü ve Kırşehir ile bütünleşmiş bir el sanatı olan oniks taş işlemeciliği öz yurdu Kırşehir’de değer görmezken, kamu kurum ve kuruluşları ile yurtdışından gösterilen ilgi ile ayakta durmaya çalışıyor.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk de, 15 yıl kadar önce Kırşehir’de 10’dan fazla esnaf oniks taş işlemeciliği yapılırken, günümüzde sadece iki işletmenin faaliyette olduğu oniks taşı işlemeciliğinin desteklenmesi gerektiğini söylemişti.

Turistik beldelere de pazarlanarak Kırşehir’in adının duyurulduğu oniks taşı işlemeciliği yapanların sayısı her geçen azalırken, işlemeciliği devam ettirmeye çalışan Erdem Ertek, Kırşehir’in tanıtılmasını sağlama noktasında misafirlere hediye alternatifi olan oniks taşının unutulmaması için destek beklediklerini söyledi.
Mesleki eğitim içerisinde oniks taşı işlemeciliğine yer verilmesi gerektiği belirtilirken, gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e açıklamalarda bulunan oniks taş işlemecisi Erdem Ertek, “Oniks sanatını sürdürmeye çalışıyoruz. Ankara Caddesi’nde yeni dükkanımıza taşındık. Aslında oniks sanatı Kırşehir ile bütünleşmiş bir sanat ve devam ettirmeye çalışıyoruz. Hemen hemen son temsilcisi gibiyiz. Toptan imalatını yapıyoruz. Özellikle devlet kurumları ilgi gösteriyorlar. Turistlik beldelere de pazarlıyoruz. Yurt dışından talepler geliyor, onlara cevap veriyoruz. Halkımıza kendi sanatımızın ölmediğini göstermek istiyoruz. Amacımız hala var olduğunu göstermek, birileri bu işi yapıyor, devam ettiriyor bilinsin demek istiyoruz. Bayağı da insanların ilgisi var. Özellikle bazı ürünlerle ilgili talepler ve sorular oluyor. Biz de cevap vermeye çalışıyoruz. Talep gören ürünlerde Kırşehir ibaresi olması önemlidir. Kırşehir’in bir sanatı ama şehir dışına çıktığında üzerinde bir Kırşehir logosu olması gerekiyor. Hesaplı olması da önemli. Daha çok Neşet Ertaş’ın ürünleri talep görüyor ve biz de bunlara cevap vermeye çalışıyoruz. Daha çok gurbetçilerimiz veya şehir dışından gelen insanlar Kırşehir ibaresi olmasını istiyorlar” dedi.
HAYALLER TAŞA DÖKÜLÜYOR
İnsanın hayal ettiği her şeyin taşa işlenebileceğini ve bu açıdan sıkıntı yaşamadıklarını belirten Erdem Ertek, 5 TL’den 6 bin TL’ye kadar ürün bulunduğunu, bütçeye göre hediye temininin sağlandığını söyledi.
Oniks taşının derde deva taşlar arasında yer aldığını belirten Ertem Ertek, “Pozitif düşünce üzerine çok etkili bir taştır. Mutluluk, kendine güven, stres azaltıcı, depresyon üzerinde etkili bir taştır. Geçmişten günümüze şans taşı olarak bilinir. Çok kaliteli bir taş ve pozitif enerji veren bir taş. Oniks taşı ile diğer doğal taşları da buluşturuyoruz. Ama önceliğimiz oniks taşıdır” ifadesini kullandı.
Bilimsel olarak kanıtlanmış oniks taşının faydaları, “Kaygıları azaltıcı bir özelliği vardır. Kötü alışkanlıklardan ve bağımlılıklardan kurtulmaya yardımcı olur. Konsantrasyon seviyesini arttırır ve nazara karşı koruyucudur. Cinsel dürtüleri azaltma yönü vardır. Kişi hangi tür enerjiye ihtiyaç duyarsa o enerjiyi verir. Sakinleştirme yönü vardır. Cesaret ve şans getirir. Aşırı yoğun duygulardan kişiyi koruyarak hata yapma ihtimalini azaltır” şeklinde sıralanıyor.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .