Demirli’nin “Timurlu” olmasına destek

Demirli’nin “Timurlu” olmasına destek

04.12.2017

Kaman’da köy statüsüne düşürülen Demirli’nin haklarının geri alınması ve adının “Timurlu” olması yönünde talebini dile getiren hemşehrimiz gazeteci Murat Demirci’ye Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva’dan destek geldi…


KIRŞEHİR’İN Kaman ilçesinde köy olan Demirli’nin kaybedilen haklarının geri alınmasının yanı sıra Demirli isminin de Timurlu olarak değiştirilmesi yönündeki talebe birçok kesimden destek geldi.
Hemşehrimiz gazeteci Murat Demirci’ye, köy olan Demirli’nin isminin “Timurlu” olarak değiştirilmesi yönündeki talebine ilişkin gazetemiz Kırşehir Çiğdem’de yer alan haberin ardından birçok sivil toplum kuruluşunun yanı sıra Türk Cumhuriyeti temsilciliklerinden destek geldi.
Gazeteci hemşehrimiz Murat Demirci ile telefonda görüşen Azerbaycan Bakü Bağımsız Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Üyesi Dr. Ganire Paşayeva’nın Timur ile ilgili talebinin takdire şayan olduğunu belirttiği öğrenildi.
Azerbaycan Bakü Bağımsız Milletvekili Dr. Ganire Paşayeva ile yaptığı telefon görüşmesi ile ilgili gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e açıklamalarda bulunan Kırşehirli hemşehrimiz gazeteci Murat Demirci, “Ganire Paşayeva, vatandan vatana telefon görüşmesine dikkat çekerek, benim Avusturya’da olduğumu söylemem üzerine ‘Sıladan memleket hasretinin verdiği manevi haz bu olsa gerek’ diyerek, gelecek gençlerle daha iyi olacak. Gençlerin bilgisi, çalışkanlığı ve duyarlılığı ile yozlaştırılmaya çalışan kültürümüze ve öz benliğimize, takdire şayan Timur çıkışınız büyük katkı sağlayacaktır’ dedi” şeklinde görüşmesine ilişkin başta Demirli hemşehrileri olmak üzere Kırşehir kamuoyunu bilgilendirdi.
Hemşehrimiz gazeteci Murat Demirci, gençlerle daha çok konuşarak, her platformda söz hakkı verilmesine vurgu yapan Paşayeva’nın devlet sınırları ile vatan sınırlarının farklı olduğunu belirtirken; Avrasya’yı yöneten dünyayı yönetir anlayışının önemine işaret ederken, Türkiye’den Azerbaycan’a, Kuzey Kıbrıs’tan, Türk Cumhuriyetlerine, Balkanlardan Kerkük’e kadar Türk dünyasının büyüklüğünü dile getirdiğini belirtti.
Azerbaycan Vekili Paşayeva, “Birlik ve beraberlik tanımaktan geçer. Kardeşlik iyi bilinmezse, coğrafya iyi bilinmezse, orayı sahiplenemezsiniz. Genç nesillerimizin bu duygu ve düşünceler içinde yetiştirilmesinde bize görev düştüğü gibi sizi de ayrıca tebrik ediyorum Murat Bey. Mademki Demirli Timurlu’dur. Timurlu olarak kalmalıdır. Rivayetler bu konuda gerçekliğini korumaktayken Timur Devleti kurucusu Orta Asya’nın iftiharı Türk hükümdarı Emir Timur’un isminin yaşatılması gurur vericidir. Biz ki melik-i turan, emir-i Türkistan’ız, biz ki Türk oğlu Türk’üz. Ana çatımız, milli kimlik, milli düşünce Türklüktür. O çatı öyle bir çatıdır ki altında inancından, ideolojisinden, düşüncesinden, partisinden her şeyi bir arada tutar. Bu çatıyı öyle güçlü tutacaksınız ki konu buraya geldiğinde hangi dinden, hangi mezhepten, hangi düşünceden olursa olsun bu çatı sayesinde her zaman güçlü olursunuz. Bizim Allah’ımız bir, dinimiz bir, kitabımız bir, peygamberimiz bir. Altındaki her şey teferruattır. Bu gün dünya internet, sosyal medya dünyasıdır. Bu gibi konular gündeme geldiğinde hemen bizim orada yaşayan insanımızın ‘Ben Türk’üm, ben Azerbaycanlıyım, Kerküklüyüm, Kırımlıyım, Kazakistanlıyım, Özbekistanlıyım, kısacası gavim gardaş ben buradayım diyebilmesi gerektiği gibi Türk gençlerinin düşüncelerine ve çalışmalarına destek olmalıyız. Söz konusu Başbuğ Timur’un isminin yaşatılmasıdır ve bunun Kırşehir ve çevresinin yanında Türk dünyasında yankı uyandıracağı şimdiden gözler önündedir” değerlendirmesinde bulundu.
“Biz kendi Türklüğümüzü bilmezsek, biz kendi tarihimize sahip çıkmazsak yok olur gideriz” diyen Paşayeva’nın çalışmalarında başarılar dilediği hemşehrimiz gazeteci Murat Demirci’yi Azerbaycan’a davet ettiği ve kendisini orada ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağını ifade ettiği öğrenilirken, Azerbaycanlı Vekil Paşayeva’nın bu daveti üzerine Murat Demirci, “Tabii ki biz rahmetli Haydar Aliyev’in dediği gibi, bir milletin iki devletiyiz. Birlik ve beraberliğimiz inşallah daha da güçlenecek. Çünkü daha da zorlaşan bir bölgede yaşıyoruz. Birbirimize daha çok sahip çıkacak, destek olacak ve haksızlıklara karşı birlikte mücadele etmenin bilinci içerisinde olmalıyız. Biz iki ayrı devlet ama aynı milletiz, kardeşiz. Ortak coğrafyanın insanlarıyız. Azerbaycan ve Türk Cumhuriyetleri ile kardeşlik ilişkilerimiz, soydaşlık bağlarımız kan kırmızısı koyuluğunda aynıdır. En kısa zamanda Azerbaycan’a gitmekten mutluluk duyarım” şeklinde konuştu.
“Biz ne zaman birlik beraberlik içerisinde olduk, o zaman başardık” şeklinde tarihimizi hatırlatan Paşayeva, “Milli ve manevi değerlere bağlı bir isim olarak bildiğim Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ün o bölgeye Timurlu isminin kazandırılması ve her yıl o bölge insanının özü bildiği, atası bildiği Timur’u anma etkinliklerinin yapılması noktasında Türk devletleri temsilciliklerini harekete geçireceği aşikardır. Bunun Kırşehir’in tanıtımında da etkisinin büyük olacağı aşikardır ve bu heyecan vericidir” ifadesini kullandı.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .