Davullu zurnalı şovlara devam

Davullu zurnalı şovlara devam

28.08.2017

Kırşehir’de, Abdal kültüründen gelen ustaların “Abdal Ateşi” adını vererek oluşturduğu davul zurna topluluğu, Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Hacı Taşan, Çekiç Ali gibi bozlak ustalarının eserleriyle sahnelerde yer almaya hazırlanıyor. Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emre Aslan’ın talebi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Koreografı Orhan Alptekin, Kırşehir’e gelerek davul zurna […]

Kırşehir’de, Abdal kültüründen gelen ustaların “Abdal Ateşi” adını vererek oluşturduğu davul zurna topluluğu, Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Hacı Taşan, Çekiç Ali gibi bozlak ustalarının eserleriyle sahnelerde yer almaya hazırlanıyor.
Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emre Aslan’ın talebi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Koreografı Orhan Alptekin, Kırşehir’e gelerek davul zurna grubu ile buluşturdu İl Müdürü Emre Aslan, yaptığı açıklamada, “Ahi Stadyumu’ndaki provalara katılan Devlet Halk Dansları Topluluğu Sanat Yönetmen Yardımcısı Koreograf Orhan Alptekin ile toplantı yaptık ve ne gibi çalışmalar yapılabileceği hususunda görüş alışverişinde bulunduk” dedi.
Geleneksel kıyafetleri ve oluşturdukları ritimlerle beğeni toplayan Kırşehir Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü bünyesinde kurulan 50 kişilik davul zurna topluluğu, profesyonel eğitmenlerin eşliğinde çalışmalarını sürdürüyor.
4 ay önce kurulan ve “Abdal Ateşi” adı verilen topluluk, Kırşehir’den başlayarak Türkiye genelinde ve yurt dışında Abdal kültürünü tanıtmayı hedefliyor. Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Emre Aslan, yaptığı açıklamada, topluluğun bir ay önce de Ahi Stadyumu’nda profesyonel çalışmalara başladığını söyledi ve toplulukta 25 davulcu ve 25 zurnacının bulunduğunu bildirdi.
Aslan, “Kırşehir’in davul zurna topluluğunun kurulmasına dört ay önce başlandı. Bir aydır çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amacımız, Kırşehir’in bir rengi olan Abdal kültürünün yaşamasına vesile olmak ve bunlardan yetişecek nesile de bir alt grup oluşturmak. Bu grubu profesyonel olarak gösterilere hazırlamayı hedefliyoruz. Hocalarımız, onların bir kıyafet bütünlüğü içerisinde profesyonel şekilde yetişmesi için emek veriyorlar. Sistemli bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Bunlar da dans ekipleri gibi profesyonel bir davul zurna ekibi olacak. Ahilik kutlamaları, açılışlar, konserler ve değişik yerlerde sahne alacaklar. Türkiye’ye hatta yurt dışına davul zurna gösterileri için gidecekler. Arkadaşlarımız bu topluluğun ismini kendi aralarında ‘Abdal Ateşi’ olarak belirlemişler. Abdal Ateşi grubu olarak bu kültürü bilmeyen insanlarımıza da yaymak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
(HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .