Davalara mahkeme yerine arabulucuyla çözüm

Davalara mahkeme yerine arabulucuyla çözüm

17.05.2016

ADALET Bakanlığı’nın mahkemelerdeki yoğunluğu ve yükü azaltmak amacıyla uygulamaya koyduğu arabuluculuk sistemi davalarda zorunlu hale geldi. Uzun süreli mahkemeler yerine iki tarafın birebir olarak taleplerini dile getirme imkanı bulduğu arabuluculuk uygulaması Kırşehir’de sertifikalı avukatlar aracılığıyla yapılıyor. Kırşehir’de Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı siciline kayıtlı, sertifikalı arabuluculuk hizmetini sunan Avukat Emel Ersin, arabuluculuk sisteminin kullanılmasını tavsiye […]

arabulucu

ADALET Bakanlığı’nın mahkemelerdeki yoğunluğu ve yükü azaltmak amacıyla uygulamaya koyduğu arabuluculuk sistemi davalarda zorunlu hale geldi.
Uzun süreli mahkemeler yerine iki tarafın birebir olarak taleplerini dile getirme imkanı bulduğu arabuluculuk uygulaması Kırşehir’de sertifikalı avukatlar aracılığıyla yapılıyor.
Kırşehir’de Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı siciline kayıtlı, sertifikalı arabuluculuk hizmetini sunan Avukat Emel Ersin, arabuluculuk sisteminin kullanılmasını tavsiye etti.

Kırşehir’de şu anda ilk arabulucu kişilerden biri olan Avukat Emel Ersin, gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e, uygulamanın ayrıntılarına ilişkin bilgiler verdi.
Uzun süreçli mahkemeler yerine arabuluculuk sistemini kullanan kişilerin taleplerini karşılıklı olarak ileterek, uzlaştırıcı bir şekilde çözüme kavuşacaklarını belirten Avukat Emel Ersin, bu sayede zaman ve emek kaybının önlendiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

Avukat Emel Ersin copy

 

“Dünyada arabuluculuk sistemi oldukça aktif ve yoğun olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de kişilerin birbirleriyle olan hak aramalarında genelde başvurulan olay dava şeklidir ve bu şekilde sonuçlandırmaydı. Bu da Türkiye’yi açılan ve görülmekte olan aktif dava şekliyle dünyada birinci hale getirdi. Bu sayı olarak çok yüksek olmasına rağmen taraflar arasındaki bir anlaşma, uzlaşma şekliyle sonuçlanmadığını, her halükarda taraflardan birinin bu dava sonucunda memnuniyetsizlik sebebiyle bir üst mahkemelerde davalarının ve hak aramalarının devam ettiğini, bunun da uzun süren, masraflı, zorlayıcı, psikolojik olarak kendilerini yıpratan bir süreç olduğunu biliyoruz.
“Ülkemizde son çıkan yasalarla beraber mevcut olan alternatif dava şeklinin dışında anlaşma yöntemiolan arabuluculuk dava çözümleme sistemi getirildi. Bunu zaman içerisinde Bakanlığımız daha aktif ve yoğun şekliyle yapılır hale getirecek. Açılmış olan davaların önüne geçerek, daha da azaltarak tarafların kendi aralarında uzlaşarak, bilfiil tartışarak istedikleri sonucu elde etmeleri amacıyla yaptığı bir dava dışı sistemdir. Bu Adalet Bakanlığı’na bağlı arabuluculuk siciline kayıtlı uzman arabulucular tarafından yapılacak. Adalet Bakanlığı bunu hukuk fakültesi mezunu ve mesleğinde 5 yıllık hizmeti olan kişilerden Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından yapılan bir özel eğitim sertifikasyonu alanlardan belirliyor. Sözlü ve yazılı sınavlarda başarılı olan kişilerin arabuluculuk siciline kayıtları sonucuyla yapılabiliyor. Bu kişiler her bölgede olabilir. Şu anda Kırşehir’de ben aktif olarak yapıyorum.
“Taraflar bu hakkını nasıl arayabilir? Normalde bilindiği gibi dava yapıldığı zaman mevcut haklarınız sizin dışınızda hakim ve kanunlarca belirlenmiş ve kural ve kaidelere göre belirleniyor. Ama birçok zaman bu kişilerin menfaatlerine olmadığı ve ihtiyaçlarını gidermediği için çok uzun süreli, masraflı ve yıpratıcı bir dava şekli oluyor ve geç bir adalet yaptığı için memnuniyetsizlik doğuruyor. Bunun yerine mahkeme tarafları bir araya getirerek kendi aralarında konuşarak, uzlaşarak bunu uzman bir kişiyle görüşmeleri ve diyalogları sağlayarak bir sonuç elde ediyor. Arabulucular kesinlikle kişilere, taraflara müdahale edip zorlama ya da baskıyla değil, tamamen uzlaşma ortamında, kendileri arasında, dostane diyalog kurarak taleplerini birbirlerine en uygun dille ifade ederek haklarını en asgariye geçirerek, söyleyerek bir menfaat üretiyorlar. Bu olay gizlilik esasında gerçekleştirilir. Tarafların birbirlerine söyleyeceği ya da görüşme sırasında söyleyecekleri gizlilik içerisinde yapılır. Normalde mahkemeye bir dava açsaydınız bunun için mahkeme masrafı, giderler, zaman, bilirkişi gibi süreçler doğuruyor. Bunun dışında üçüncü şahısların Kırşehir’de ya da başka bir yerde davalık olmanız sizin ekonomik ya da ailevi ilişkilerinizin bilinmesini istemiyorsunuz. Bunu engellemek amacıyla arabuluculuk sistemi getirilerek kişilerin gizlilik esası içinde kendi aralarında sonuç elde edip bunu bir karara bağlayarak daha sonra da uygulanabilir şekilde hak talebi yapılabiliyor.
“Arabuluculuk süresi içerisinde taraflar anlaşamazsa bu kişinin daha sonra ki dava açma haklarını engellemiyor, aksine mahkeme kanalıyla da talep edebilirler. Uzlaşmacı yöntemiyle yapılan arabuluculuk sistemi günümüz şartlarında ve dünyadaki en hızlı, seri dava dışı uygulanan ve tarafların bilfiil memnun kaldığı bir dava şeklidir. Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’nın yaptığı en son çalışmalarla artık dava dışında özellikle uzlaştırmacı arabulucular kanalıyla talepleri çözerek yoğun mahkeme, insanlarda memnuniyetsizlik, zaman ve emek kaybı önlenmektedir. Bütün sivil toplum kuruluşları, dernekler, vatandaşları bu konularda bilgilendirerek bu haklarını ne şekilde, nasıl kullanacakları anlatılabiliyor. Arabuluculuk ücreti adalet Bakanlığı’nın uyguladığı tarifeye göre yapılır. Bu masrafları da taraflar anlaşmaları halinde ister bir taraf yüklenebilir ya da iki kişi karşılıklı eşit olarak bu masrafları bölebilir. Daha az zaman harcayan ve daha ekonomik bir yöntem olduğu için arabuluculukta tarafların talepleri daha aktif durumdadır. Vatandaşların en seri şekilde sorunlarını çözmeleri ve taleplerini ortaya koymaları için arabuluculuk yöntemini tercih etmelerini öneriyoruz. Vatandaşlar gerek adliyelerden, gerekse arabuluculuk görevini üstlenen avukatlardan, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın web adresinden ayrıntılı bilgileri de öğrenebilirler. Tüm vatandaşlarımıza ve hak arayanlara kendi menfaatleri ve kendi dilek ve taleplerini iletebileceği kendilerinin ya da avukatlarının çözüm üretebileceği arabuluculuk yöntemiyle dava çözme sistemini kullanmalarını istiyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .