Damızlık üretimin önünün açılması bekleniyor

Damızlık üretimin önünün açılması bekleniyor

17.08.2017

Kırşehir’de sosyal sorumluluğunu yerine getiren Ticaret ve Sanayi Odası, yöneticiler ve siyasilerden destek bekliyor…

KIRŞEHİR’DE Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanlığı’nın öncülüğünde başlatılan kamu kurumlarının katkısı ve birliklerin desteğiyle bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirdiği Tarım, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’nda hayvancılıkta gelişimi öngören projelere destek istendi.
Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, şehrimizde farklı kesimlere hitap eden projeleri hayata geçirdiklerini hatırlatarak, Kırşehir ekonomisinin bel kemiği olan hayvancılığın gelişimi noktasındaki projelere yöneticiler ve siyasilerden destek istedi.
4. Tarım, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı, büyük bir katılım ve coşkuyla açıldı.
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde bu yıl 4.’sü gerçekleşen Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nın açılışı; Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırşehir Garnizon Komutanı Orhan Ekemen, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, kamu kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Kırşehir pazaryerinde gerçekleştirildi.
Oldukça yoğun bir ilgi ve katılımın olduğu 4. Tarım, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’nın açılış konuşmasını TSO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu yaptı.

Konuşmasında, et ithal eden değil, et ihracatı yapan bir konuma gelmemiz gerektiğini belirten Selahattin Ekicioğlu, şunları söyledi:
“4 yıl önce Ticaret ve Sanayi Odası’nda göreve geldiğimizde, ekonomik alt yapısını tarım ve hayvancılığın teşkil ettiği Kırşehir’de Tarım ve Hayvancılık Fuarı düzenlenmesi konusunda çalışma başlatarak, 2014 yılında Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarımızın ilkini düzenledik. Bu konuda, Kırşehir’de ticaretin gelişmesi ve son teknoloji ile üretimde verimliliğin arttırılması hususunda hem tüccarlarımızdan, hem de üreticilerimizden çok olumlu tepkiler alarak fuarımızı geleneksel hale getirdik ve fuarımızın bu yıl 4.’sünü düzenlemenin gururunu yaşıyoruz. İlimizin ekonomik gelişimi noktasında en değer verdiğimiz konuların başında tarıma dayalı sanayi meselesi geliyor. Hammadde ve üretim açısından en hızlı ve anlamlı gelişimi tarıma dayalı sanayi ile sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bilindiği gibi hayvancılık sektörü açısından Kırşehir ülkemizin en önemli merkezlerinden biridir. Kırşehir eti Türkiye’de bir marka haline gelmiştir. Tarım ve hayvancılık sektörünün, ülke gündemimizde ön sıralara gelmesi gerekir. Tarımdaki ve hayvancılıktaki yürütülen politikaları üreticimizden yana yürütmek zorundayız. Başta Kırşehir olmak üzere Türkiye’de damızlık üretimin önünün açılması gerekir. Et ithal eden değil et ihracatı yapan bir konuma gelmeliyiz.
“Her yaptığımız fuar sonunda hem tüccarımızın, hem de çiftçilerimizin bizlere memnuniyetlerini bildirmesi, doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor ve bizleri daha iyi projeler geliştirme konusunda teşvik ediyor. Sizlere Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak geliştirdiğimiz projelerimizden bahsetmek istiyorum. Avrupa Birliği hibe desteğiyle, Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonun Sağlanması programına hazırladığımız Dikensiz Yollar Projemizle Kırşehir’de engelli genç kardeşlerimize süs bitkisi yetiştiriciliği alanında istihdam sağlıyoruz. Birçok teorik eğitimin ardından şu an Engelsiz Yaşam Merkezi’nde kurulan serada gençlerimiz süs bitkisi yetiştiriyor. O gençlerimizin gözlerindeki sevinci görmenin bize kattığı mutluluğu tarif etmem mümkün değil.
“Yine Merkezi Finans ve İhale Birimi’nden onaylanan hibe ile yürütülen Çalışma Hayatında Sosyal Diyalogun Geliştirilmesi Projemizle Kırşehir’de çalışma hayatında işçi ve işveren arasında diyaloğun geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapıyoruz. Yine devam eden UR-GE Programında onaylanan Kırşehir’i Hayvancılıkla Dünya’ya Açıyoruz Projemizle besicilik sektöründe faaliyet gösteren firmalarımıza dünyada sektörün durumunu görmelerini ve ihracat ve ithalat yapmalarını sağlamayı hedefledik. Firmalarımız proje kapsamında iki ülkeyi ziyaret ettiler. Bu projemizle, Kırşehir’de hayvancılık sektörüne katma değer yaratılacak. Yine önem verdiğimiz projelerimizden biri de Kırşehir’de Biyoenerji Tesisi kurulması projemizdir. Bu tesisle hayvansal atıklar bertaraf edilecek, bertaraf ederken enerji elde edilecek ve iyi tarım uygulamaları için yüksek verimli organik gübre elde edilecektir. Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulması planlanan bu tesis, ilimizde hayvancılık ve tarım uygulamaları açısından örnek teşkil edecek çok büyük bir projedir.
“Yine Kayseri yolu üzerinde kendi arsamız üzerine yapacağımız Fuar ve İnovasyon Merkezi Projemizle, Kırşehir’de yenilikçilik anlayışıyla Dünya ile uyumlu AR-GE çalışmalarının yapıldığı bir İnovasyon Merkezi, Fuar Alanı ve çok amaçlı sosyal tesislerin olduğu bir merkez yapmayı planlıyoruz. Bu projemiz Kırşehir’e ve bölgemize çok önemli bir katkı ve birikim sağlayacaktır. Yine TANAP Programına hazırladığımız Özbağ kasabamızda kurulacak olan tesisle kadınlarımızın istiridye mantarı yetiştirmesini hedefliyoruz. Ayrıca yine KOP Kırsal Kalkınma Desteği’ne hazırladığımız kadın ve gençlerimize yönelik Kesme Çiçek Üretimi Projemiz ve Ahiler Kalkınma Ajansı destekli olarak kadınlarımıza yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz Kadın Gücünü Farket ve Büyüt başlıklı projelerimiz mevcuttur.
“Kırşehir’in gelişimi açısından bu projelerimiz büyük önem arz etmektedir. Bu konuda Sayın Valimizden, Sayın Belediye Başkanımızdan ve siyasilerimizden destek bekliyoruz. Bütün bu projeler Kırşehir için yapılan projelerdir. Bu konuda desteklerini esirgemeyeceklerinden hiç şüphemiz yoktur. Fuarımıza katılan misafirlerimize, firmalarımıza emeği geçen kurum ve kuruluşlara ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

BAŞKAN BAHÇECİ’DEN DESTEK SÖZÜ

 

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nın Kırşehir için çok büyük önem arz ettiğini ve her yıl daha da iyi bir konuma geldiğini söyledi.
Tarım alanında inovasyon, yenileme, yeni ürün, yeni üretim teknikleri ve yeni hizmet anlayışı geliştirilmesinin önemine değinen Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın geliştirmiş olduğu projeleri, Kırşehir Belediyesi olarak ilgiyle takip ettiklerini ve bu projelere her zaman destek olacaklarını söyledi.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk de konuşmasında, fuar kavramının Anadolu’da kadim bir gelenek olduğunu, dünyada ilk Fuar’ın Ahiler tarafından yine bu topraklarda gerçekleştirildiğini, bugün de Kırşehir’de Tarım Fuarı gerçekleştirilmesinin tarihsel bir önem arz ettiğini söyledi.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk, “Bu topraklar bereketli topraklardır, bu topraklarda yaşayanlar ticaretle uğraşır. Bu fuarda, tarım sektöründeki teknolojik gelişmeleri vatandaşlarımızla tanıştırmak amaçlanmıştır. Ticaret yaşamın merkezindedir. Her sene gelişen fuarın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ayrıca Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Kırşehir’in gelişimi noktasında geliştirilen projelerden dolayı Başkanımız Selahattin Ekicioğlu’na ve ekibine teşekkür ediyor ve geliştirilen bu projelere her türlü desteği sağlayacağımız konusunda burada söz veriyorum” dedi.
Konuşmaların ardından il protokolü ve misafirler son dönem tarım ve hayvancılık teknoloji ürünlerinin sergilendiği fuarın açılışını yaparak, stantları ziyaret ettiler.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .